Aspirin til forkølelse uden feber

Aspirin er et stærkt lægemiddel, der udøver en udtalt analgetisk, antiinflammatorisk og antipyretisk terapeutisk virkning på kroppen. Om Aspirin kan tages med influenza og hvor effektivt det er for forkølelse, og denne artikel vil blive fortalt.

Beskrivelse af præparatet

Mange spekulerer på, om det er muligt at tage Aspirin med influenza. Faktisk siger læger, at det er bedst at bruge Aspirin til forkølelse uden feber, for så vil stoffet ikke have en så skadelig virkning på kroppen. Ellers (hvis du tager Aspirin til forkølelse med feber), kan en person udvikle ekstremt negative komplikationer.

Aspirin i sig betragtes som et ret seriøst lægemiddel, der ikke kun lindrer betændelse og smerte, men hjælper også med at reducere vaskulær permeabilitet og blodtykkelse, så det er bedre ikke at tage det til mennesker med hjerte-kar-sygdom.

Pladsen for at tage Aspirin til influenza er, at stoffet er rig på nyttigt C-vitamin, som meget hurtigt kan styrke immunsystemet hos en syg person med progressiv akut respiratorisk sygdom.

Efter modtagelse absorberes aspirin i ARVI hurtigt i fordøjelsessystemet og begynder at udøve sin terapeutiske virkning. Med sin hjælp er det muligt at fjerne hovedpine og muskelsmerter, som ofte sker med forkølelse, for at fjerne hævelse, rive og også en akut inflammatorisk proces på blot et par timer.

Det er vigtigt at vide, at tage Aspirin til influenza og forkølelse er kun tilladt i ekstreme tilfælde, når der er hjemme, er der ingen andre antipyretiske eller anæstetiske lægemidler. På grund af den høje toksicitet skal patienten altid konsultere en læge, da Aspirin er den medicin, der, hvis den ikke administreres korrekt, kan gøre mere skade end god.

Udstedelsesform

I modsætning til de fleste af dets terapeutiske modparter har Aspirin kun en doseringsform for frigivelse - en tablet. De er pakket i plastikbeholdere eller blisterpakninger på 10 stk.

Det er vigtigt at bemærke, at det er forbudt at behandle dette lægemiddel uden lægens kontrol i længere tid end to på hinanden følgende dage.

Indikationer og kontraindikationer

I dag kan acetylsalicylsyre bruges til forkølelse uden feber, men kun på terapeutens vejledning. Yderligere indikationer for brugen af ​​dette lægemiddel er:

  1. Systemisk hovedpine og migræne.
  2. Sårhed, der opstod på baggrund af akutte inflammatoriske processer i kroppen.
  3. Akutte inflammatoriske sygdomme i muskuloskeletale systemet.
  4. Menstruationsblodsmerter hos kvinder.
  5. Alvorlig tandpine hos voksne.
  6. Smerter, der kan opstå på baggrund af en forkølelse, herunder øre smerte og ubehagelige følelser i halsen.
  7. Øget kropstemperatur i smitsomme sygdomme hos voksne.

Generelt er dette stof på en eller anden måde betragtet som et universelt analgetikum, men det skal huske på, at nye lægemidler konstant kommer på det farmakologiske marked, som ikke har så skadelig effekt på kroppen og dets systemer.

Desværre kan ikke aspirin til influenza bruges af alle, da dette lægemiddel har mange vigtige kontraindikationer at bruge, som ikke kan overtrædes for ikke at forårsage bivirkninger.

Således kan aspirin i ARVI og influenza ikke tages i følgende tilfælde:

  1. En persons tendens til indre blødning samt tilstedeværelsen af ​​allerede eksisterende tarmblødninger i kroppen.
  2. Individuel patientintolerance over for de aktive stoffer i dette lægemiddel samt overfølsomhed over for NSAID'er. I denne tilstand anbefales patienten at ordinere sikrere stoffer, der kan eliminere den varme og ømhed, der ofte opstår med forkølelse.
  3. Samtidig udførelse af medicinsk behandling med andre potente lægemidler.
  4. Tilstedeværelsen af ​​bronchial astma hos mennesker.
  5. Alvorlige kroniske sygdomme. Blandt dem er det vigtigt at bemærke diabetes mellitus, som bogstaveligt talt "slår" på alle systemer i menneskekroppen. I denne tilstand er medicinen kategorisk kontraindiceret.
  6. På grund af den meget store risiko for at udvikle Reye's syndrom samt forværring af kroppens systemer fungerer Aspirin ikke til behandling af forkølelse og influenza hos børn under 15 år. For at lindre feber og smerter hos børn i denne alder er det således langt mere sikkert at anvende traditionelle antipyretiske lægemidler, såsom Paracetamol, Ibuprofen eller Nurofen. De tolereres godt og giver sjældent bivirkninger.
  7. Med forsigtighed og kun efter lægens recept bør dette lægemiddel anvendes til personer, der lider af kronisk nyresvigt såvel som kronisk nyresvigt.
  8. Forholdsregler bør tages hos ældre patienter.
  9. Akutte sygdomme i fordøjelsessystemet samt kroniske patologier i eksacerbationsperioden. Det er især farligt at tage denne medicin med mavesår.
  10. Perioden efter for nylig gennemgik komplekse operationer på skibene og hjertet.

Modtagelse ved graviditet

Ikke alle kvinder ved, om det er muligt at drikke Aspirin under influenza, mens et barn er gravid og ikke vil skade processen. Faktisk er dets aktive stof i stand til at trænge igennem placenta-beskyttelsen, så behandling med aspirin under graviditet er strengt forbudt, især i første trimester af kurset.

I tilfælde af at kone ammer, så vil der ikke være nogen skade for barnet fra en enkelt pilleindtagelse. Hvis det er et spørgsmål om systemisk behandling af et lægemiddel i flere dage, bør amning afbrydes.

Inden du tager denne medicin under graviditet eller amning, skal du altid konsultere en læge. Selvmedicinering i dette tilfælde er uacceptabel.

Anvendelsesmåde

Dette præparat er beregnet til oral administration. Drikk det bedst efter at have spist.

Før du tager pillen, er det bedre at opløse det i et glas med vand. Så det er bedre at lære og handle hurtigere.

Den normale daglige dosis af lægemidlet til voksne ved høj temperatur er tre tabletter om dagen. Den maksimale daglige dosis giver mulighed for at tage op til seks tabletter.

Hvis en person lider af kronisk lever- eller nyreinsufficiens, eller hvis han er ældre, skal den behandlende læge nødvendigvis justere doseringen og tage den op for en bestemt person individuelt.

Behandlingsvarigheden med denne medicin bør ikke overstige syv på hinanden følgende dage. Efter dette anbefales en person at konsultere en læge. Om nødvendigt vil han afhente et andet lægemiddel og forlænge terapien.

Bivirkninger

Bivirkninger ved indtagelse af denne medicin kan udvikles i følgende tilfælde:

  1. Behandling med stoffet i barndommen.
  2. Tager medicin i nærværelse af vigtige kontraindikationer, især blødning og overfølsomhed.
  3. Forkert dosering af lægemidlet.
  4. Kombination af lægemiddelbehandling med andre potente stoffer.

Oftest fremmer denne medicin kvalme og opkastning. Ved lang modtagelse er præparatet i stand til at forårsage maveblødning, diarré, forværring af et sår og tab af appetit. I mere avancerede tilfælde fører behandling til mavesmerter, nedsat fordøjelse og leversvigt.

Blandt allergiske reaktioner kan der forekomme udslæt, hud kløe, øget svedtendens, hævelse og bronkospasme. I denne tilstand skal du straks konsultere en læge og stoppe behandlingen.

Ved behandling af børn med en sådan medicin kan de udvikle Reye's syndrom såvel som en akut form for nyre- eller leverinsufficiens. I mere avancerede tilfælde kan barnet opleve hepatitis, kramper og koma.

På følelsesorganernes side er synsfunktion, høretab, tinnitus, nefritis samt udvikling af såkaldt "aspirin astma" mulige.

Ved langvarig behandling af en person kan ændre den kemiske sammensætning af blod, udvikler kongestivt hjertesvigt og tegn på forgiftning fra aspirin (svær hovedpine, svimmelhed, utilpashed, feber).

I tilfælde af overdosis med aspirin kan patienten opleve kvalme og opkastning, forvirring, acidose, døsighed og kramper. Der er også intern blødning.

Behandling af overdosering Aspirin er symptomatisk. Det indebærer at vaske maven, fremkalder opkastning, tager sorbenter og gennemfører desintoxikationsbehandling.

Udfør denne terapi altid i et sygehusmiljø under omhyggelig kontrol af en læge. Det drejer sig især om behandling af ældre og patienter med tilstedeværelse af alvorlige kroniske sygdomme.

Det er vigtigt at vide, at den dødelige dosis af Aspirin, som kan føre til menneskelig død, er 10 g pr. Dag (for voksne) og 3 g pr. Dag for børn.

Drug Interactions

De følgende træk ved den terapeutiske interaktion af Aspirin med andre lægemidler er kendetegnende:

  1. Lægemidlet forbedrer den terapeutiske virkning af andre antiinflammatoriske lægemidler.
  2. Aspirin øger toksiciteten, når det kombineres med heparin og analgetika.
  3. Når det kombineres med diuretika, reducerer aspirin deres virkning.

Særlige instruktioner

Til behandling af influenza Aspirin var vellykket og bragte de forventede fordele, du bør vide om dette:

  1. Tag ikke stoffet i nærvær af en allergisk reaktion, da den kan styrke den.
  2. Det er forbudt at kombinere indtagelsen af ​​dette lægemiddel med andre potente lægemidler uden udnævnelse af en læge.
  3. For at reducere sandsynligheden for bivirkninger behøver du ikke uafhængigt at overskride dosen taget.
  4. Ved behandling er det vigtigt at regelmæssigt tage kliniske blodprøver samt analyse af afføring for latent blod. Ved den første forringelse bør behandlingen straks standses.
  5. Lægemidlet er i stand til at øge tendensen til blødning. Dette bør tages i betragtning under denne behandling, hvis en person skal udføre en operation, trække en tand osv.
  6. Det aktive stof i lægemidlet kan reducere udskillelsen af ​​urinsyre. Dette kan igen forårsage en forværring af gigt i patienten.
  7. Du kan ikke kombinere at tage dette lægemiddel med alkoholholdige drikkevarer, da dette kan medføre indre blødninger og forværre leverfunktionen.
  8. Terapeuten bør altid følge hele behandlingsforløbet.
  9. I tilfælde af at medicinen ikke hjælper med at fjerne varmen, er det stadig umuligt at overskride doseringen.

Udtalelse fra læger

For bedre at forstå så, hvis du kan drikke influenza med aspirin, vil vi bringe udtalelser fra specialister:

  • Anatoly "Jeg, som terapeut, anbefaler ikke at tage Aspirin for forkølelse, for i dag er der allerede produceret ikke et dusin effektive antipyretiske lægemidler, der vil være mere sikre for patienten og hans helbred. Derfor er det bedre at tage Paracetamol eller Nimesil når de første tegn på akut respiratorisk virusinfektion eller influenza er. "
  • Victoria "Ingen forbyder at tage aspirin med forkølelse, men du skal gøre det meget omhyggeligt. Ud fra min erfaring siger jeg, at det er bedre at tage denne medicin med influenza, der ikke ledsages af feber. Generelt er det nødvendigt at stoppe valget på dette præparat som en sidste udvej. Dette gælder især for behandling af børn. "
  • Daria "Forbudt allerede i flere år i mange lande i verden at tage Aspirin, fordi det som om ingen andre forværrer fordøjelsessystemet og er ekstremt negativt udvist i tilstanden af ​​maveslimhinden. Af denne grund tror jeg, at tage Aspirin med influenza ikke er den bedste løsning, fordi i dag med hjælp fra en terapeut kan du afhente mere effektive stoffer. "

Hvilket er bedre: Paracetamol eller Aspirin?

De mest populære antiinflammatoriske og antipyretiske midler er Analgin og Paracetamol (acetaminophen). Derfor er mange interesserede i, at det er bedre at tage Aspirin eller Paracetamol for at normalisere kropstemperaturen og bekæmpe symptomerne på betændelse.

Hver af disse to lægemidler har sine fordele og ulemper, så før du begynder behandling med en af ​​dem, skal du omhyggeligt afveje fordele og ulemper. Ved brug af antiinflammatoriske lægemidler er det også meget vigtigt at observere den korrekte dosering og nøje følge reglerne for optagelse.

Hvordan stoffer virker på kroppen

Acetaminophen og acetylsalicylsyre er de ældste og mest udbredte repræsentanter for ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. Mekanismen for deres handling er at undertrykke inflammatoriske mediatorer, Paracetamol arbejder imidlertid primært på niveauet af centralnervesystemet, og aspirin er lokal i det inflammatoriske fokus. Paracetamol og Aspirin reducerer godt kropstemperaturen, men de resterende virkninger af disse lægemidler varierer indbyrdes.

Anti-inflammatorisk aktivitet af paracetamol, i modsætning til ibuprofen eller aspirin, betragtes som ret lav, derfor er dette enkeltlægemiddel ikke tilstrækkeligt til behandling af alvorlige inflammatoriske processer. Oftest tages det som et antipyretisk middel til forkølelse, da det hurtigt og pålideligt reducerer varmen. Derfor er det med hypertermi mere sikkert at tage paracetamol, da det har færre kontraindikationer og bivirkninger.

Acetylsalicylsyre overstiger væsentligt acetaminophen ved sin antiinflammatoriske effekt.

Det aktive stof virker direkte i fokus for inflammation, hvilket giver en god terapeutisk effekt. Dette stof er imidlertid også mere toksisk og har mange bivirkninger og kontraindikationer at bruge. I nogle tilfælde er temperaturen bedre end aspirin, men den bør bruges med stor omhu.

Karakteristika for paracetamol

Hovedindikationen til dette lægemiddel er feber i smitsomme og inflammatoriske sygdomme. Forskellen mellem paracetamol og aspirin er det Acetaminophen er meget mere sikkert. Også dens fordele omfatter:

  • fravær af indflydelse på blodsystemet og stofskiftet;
  • ingen skade på fordøjelsessystemet
  • Muligheden for ansøgning fra en tidlig alder (et barn på op til 3 måneder udpeges udelukkende af en læge);
  • sjælden forekomst af bivirkninger;
  • kan kombineres med andre lægemidler (Analgin, Papaverin).
En væsentlig ulempe er lav antiinflammatorisk aktivitet, så stoffet nogle gange ikke hjælper med at eliminere symptomerne på sygdommen. I sådanne tilfælde er det nødvendigt at bestemme paracetamol eller aspirin under hensyntagen til sværhedsgraden af ​​patientens tilstand, alder og tilstedeværelsen af ​​kontraindikationer.

Karakteristik af Aspirin

Hovedforskellen mellem aspirin og paracetamol er tilstedeværelsen af ​​en række bivirkninger i acetylsalicylsyre:

  • øger risikoen for mavesår og tolvfingersår
  • har blodfortyndende egenskaber, som kan føre til blødning
  • Konsekvensen af ​​en overdosis er alvorlig giftig skade på leveren og nyrerne;
  • med langvarig brug kan føre til anæmi.
Du kan administrere medicinen til voksne med klare medicinske indikationer. Det er nødvendigt at tage højde for alle risici ved at tage stoffet og afgøre, om patienten er mere effektiv - Paracetamol eller acetylsalicylsyre. Behandlingen skal være underlagt en læge.

Artikel verificeret
Anna Moschovis er en familie læge.

Har du fundet en fejl? Vælg den og tryk på Ctrl + Enter

Paracetamol eller Aspirin: Hvad skal man vælge?

I dag anvendes præparater fra grupper af ikke-steroide antiinflammatoriske stoffer ekstremt ofte, hovedsageligt uden passende indikationer fra behandlende læge. Specielt ofte anvendes to lægemidler - Aspirin og Paracetamol, som mange anser for at være ækvivalente. Dette er imidlertid ikke helt sandt. Forskellen mellem lægemidlerne er observeret i alle - begyndende med den kemiske struktur af stoffer og deres virkningsmekanisme, hastighed for indtræden af ​​virkning, og slutter med karakter og sandsynligheden for bivirkninger. Så hvad er bedre, Aspirin eller Paracetamol? Og er det muligt at give et entydigt svar på dette spørgsmål?

Farmakologiske egenskaber af lægemidler

Aspirin eller acetylsalicylsyre er et lægemiddel med et stort antal farmakologiske egenskaber, anvendelsesmuligheder. På grund af dets evne til at påvirke midten af ​​termoregulering i hjernen bruges Aspirin oftest til at sænke temperaturen. Imidlertid kan Aspirin mod en baggrund af viral infektion og øget kropstemperatur give en alvorlig bivirkning - Ray's syndrom.

Ud over at påvirke midten af ​​termoregulering er acetylsalicylsyre i stand til at påvirke intensiteten af ​​den inflammatoriske proces og reducere dens manifestationer. En af de yderligere måder at anvende aspirin på, er dets anvendelse som et antiaggregant, dvs. et stof der forhindrer vedhæftning af blodplader og dannelsen af ​​trombier.

Paracetamol er en typisk repræsentant for en gruppe ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. Den vigtigste farmakologiske effekt, når den anvendes, er at reducere kropstemperaturen på grund af lægemidlets evne til at påvirke midten af ​​termoregulering i hjernen for at ændre dens aktivitet. På trods af den generelle lighed i virkningen af ​​lægemidler adskiller aspirin og paracetamol sig fra hinanden, hvilket afspejles i indikationerne, kontraindikationer i deres anvendelse.

Find ud af, hvad du kan give et barn fra hovedpine og ved en temperatur i stedet for Aspirin.

Alt om forberedelsen Ibuprofen læses her.

Indikationer og kontraindikationer til ordination

Aspirin eller acetylsalicylsyre anvendes oftest som et effektivt antipyretisk middel hos voksne. Især ofte i kombination med analgin. Imidlertid anvendes aspirin aktivt i kardiologi som et antiplatelet middel, som forhindrer dannelsen af ​​blodpropper i blodkar og andre anatomiske formationer. I denne henseende er aspirin indiceret til patienter med IHD, endokarditis, efter vaskulær protese og reumatisme. Paracetamol er et af de sikreste midler til at reducere den forhøjede kropstemperatur, som den er meget udbredt i medicin.

Kontraindikationer til udpegelse af aspirin og paracetamol er næsten identiske. Disse lægemidler er ikke ordineret til patienter med ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen, med blødning i mave-tarmkanalen, overfølsomhed over for lægemidlets komponenter. Det er især vigtigt at sige om kontraindikation af aspirin i barndommen i forbindelse med risikoen for udvikling af Rays syndrom, der er forbundet med udviklingen af ​​hjerne- og leverskade.

Sammenligning af aspirin og paracetamol

Som nævnt ovenfor viser både paracetamol og aspirin en stærk hypotermisk virkning, dvs. bidrage til at sænke kroppstemperaturen. Men når du ordinerer disse lægemidler, er det værd at huske, at deres virkninger ikke er de samme, og stoffer kan forårsage forskellige bivirkninger. Derfor er det nødvendigt at forstå, hvilke symptomer patienten er bekymret for, om der er kontraindikationer for brugen af ​​disse lægemidler inden udnævnelsen.

Ifølge internationale dokumenter om farmakologi anses paracetamol for at være en af ​​de sikreste stoffer til nedsættelse af kropstemperaturen. Derfor er Paracetamol i de fleste lande i verden ikke omfattet af receptpligtig orlov, kræver ikke konsultation med den behandlende læge før udnævnelsen.

Hvad er forskellen mellem Aspirin og Paracetamol? Det antages, at Aspirin hurtigere reducerer kropstemperaturen, da den stiger, dette fald fortsætter i længere tid. Imidlertid har aspirin en faldgrop. En af dets virkningsmekanismer er forbundet med eksponering for hepatocytter, dvs. leverceller. Hvorvidt det er muligt at erstatte Aspirin med ibuprofen, læs her.

Vigtigt! En række virale infektioner, herunder respiratoriske infektioner, der manifesterer ARVI, virker også på lignende celler. Som følge heraf oplever leverceller øget stress, hvilket kan føre til både skade og udvikling af det såkaldte Rays syndrom med lever- og hjerneskade.

I dette tilfælde når dødeligheden i dette tilfælde 90%. Paracetamol er sikrere, især når det bruges i barndommen. Derfor anbefales alle børn det især, når temperaturen stiger mod baggrunden for en respiratorisk infektion. Hvis sygdommens bakterielle natur (angina, pyelonefritis osv.) Ikke er i tvivl, er det foretrukket at vælge Aspirin.

Folk, meget ofte opstår spørgsmålet: Kan jeg drikke paracetamol med aspirin? En sådan kombination af stoffer giver ikke mening, da begge lægemidler har en lignende virkning, forstærker den ikke i forhold til hinanden. I den henseende vil den samtidige anvendelse af aspirin og paracetamol kun øge risikoen for bivirkninger.

Ved du, at Aspirin bruges til behandling af cerebral iskæmi?

Om Aspirins rolle i forebyggelsen af ​​kranspulsårens sygdom kan du lære her.

Alt om iskæmisk sygdom i hjernen finder du her: http://golmozg.ru/zabolevanie/ishemicheskaya-bolezn-golovnogo-mozga.html. Årsager til sygdommen og behandlingen.

Jeg vil gerne bemærke, at feber, især hos børn, kan være et signal om udvikling af en alvorlig, farlig sygdom, primært af smitsom karakter. Derfor er den bedste løsning i denne situation at gå til en medicinsk institution for lægehjælp. Lægen vil udføre diagnostiske foranstaltninger professionelt og på deres grundlag bestemme behandlingen ved at vælge et bestemt lægemiddel.

Antipyretika for forkølelse og influenza

Et af symptomerne på influenza er en stigning i temperaturen til 38-39 grader. I de fleste tilfælde er varme ikke anbefalet: feber betyder, at kroppen kæmper med infektionen, og det bør ikke forhindres. I løbet af denne periode vises kun rigeligt drikke, behagelig stuetemperatur, sengeluft og helst søvn. Men når temperaturen passerer en bestemt tærskel, bliver den farlig for en person og kræver en reduktion. Det drejer sig især om børn. Ofte ved subfebril temperatur (ca. 37 grader), føler vi sig brudte, trætte. I denne periode er antipyretisk medicin stadig bedre ikke at drikke, og forsøge at hvile eller begrænse dig til folkemetoder - rigelig drik, C-vitamin, klud eller en kølig komprimering på panden.

At bringe temperaturen ned med influenza er nødvendigt, hvis den nåede 38,5 grader og fortsætter med at stige - i enhver alder. Gravide, børn, patienter med epilepsi eller hjerte-kar-sygdomme, personer med øget intrakranialt tryk bør reducere temperaturen allerede ved 38 grader. Individuel tolerance er vigtig: nogle har allerede kramper på 37,5 - selvfølgelig behøver du ikke vente på højere cifre. Hvis der inden for en time efter antipyretika forbliver temperaturen på samme niveau eller fortsætter med at vokse, skal du ringe til en læge.

Valget af medicinske antipyretiske lægemidler til influenza er stort: ​​I et apotek vil du blive tilbudt mindst et dusin navne. Deres sammensætning er omtrent det samme: aspirin eller paracetamol, koffein, C-vitamin, phenylephrin og nogle andre komponenter. Vi anbefaler ikke anvendelse af aspirinholdige lægemidler til at reducere febertemperaturen: hos børn kan de forårsage Reye's syndrom og hos voksne - gastrointestinal blødning.

God til at sænke temperaturen med influenzaen arbejder paracetamol. Derudover er det ikke kun et antipyretisk, men også et bedøvelsesmiddel. I de fleste midler til behandling af influenza og forkølelse er paracetamol og dets derivater kernen i det. Og det er han, der er det vigtigste aktive stof, andre tilsætningsstoffer tjener kun som hjælpekomponenter. Du kan bruge både paracetamol selv og i kombination med NSAID'er - for eksempel ibuklin. Fra paratsetamolsoderzhaschih koldreks kan nævnes lægemidler, og Rinzai rinzasip - deres sammensætning er omtrent identisk: paracetamol, koffein, phenylephrinhydrochlorid (sidstnævnte komponent reducerer hævelse af næseslimhinden). Også for at reducere temperaturen af ​​influenza og lindre symptomerne på forkølelse er terafl egnet - det er ofte forvekslet med antiviral tamiflu. Men Tamiflu er oseltamivir, som virker mod influenzavirus og teraflu - reducerer simpelthen symptomerne på sygdommen. I teraflumens sammensætning er det samme paracetamol, såvel som phenylephrinhydrochlorid, phenyraminmaleat og ascorbinsyre. Plus, alle slags sødemidler, smagsstoffer osv.

Nogle gange, for at reducere feber, anvendes ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler som ibuprofen eller analgin. De har også antipyretisk virkning. Men hvis ibuprofen ikke forårsager nogen censur - selvom den har mange kontraindikationer, er det uønsket at tage analgin under influenza på grund af udviklingen af ​​alvorlige komplikationer. Det er ikke tilfældigt, at dette stof i nogle lande generelt forbydes.

Antipyretik er nu rigeligt repræsenteret på markedet. Reklame lover os en mirakelbehandling for influenza og andre forkølelser, der kun er værd at drikke en tablet eller opløse en smuk taske med pulver i vandet, og den næste dag får du sundhed og livskraft. Lad os finde ud af det, er det virkelig så, og hvad er bag symptomatiske stoffer til influenza og forkølelse.

Først skal du straks skitsere temperaturgrænserne, som kræver indtagelse af antipyretiske lægemidler:

For en voksen, der har fået en forkølelse eller influenza, er den 38,5 grader Celsius og derover
For et barn, gravide eller dem der ikke tåler høje temperaturer, kan denne bar falde til 38 grader og over denne værdi
Nu har vi nogle rammer, som vi kan starte fra. Ved en temperatur under de angivne, kan det være dårligt for dig, at lidelsen virker uoverkommelig, men tror, ​​er det virkelig så slemt? Det kan være bedre at rive dig væk fra skærmen og bare ligge ned, hvilket allerede vil forbedre det generelle helbred i tilfælde af sygdom.

Faktisk, for at reducere temperaturen hos børn (og også for voksne) kan du bruge et par enkle teknikker, som jeg kalder fysiske metoder til at sænke temperaturen. De indebærer ikke brug af stoffer eller anden kemi - ren fysik, når en varm krop, når den befugtes godt, begynder at give varme til det ydre miljø.

Således er det første - en vandaftørringsopløsning patients krop (ikke koldt eller is, men blot cool) vand kan præ-fortyndet i halv vodka eller tilføje de sædvanlige 6% eddike i en andel eddike spiseskefuld per gallon vand. Ved hjælp af en svamp kan du tørre kroppen af ​​et tempererende barn eller voksen med disse løsninger. Effekten, jeg forsikrer dig om, vil være overvældende - minus 0,5-1 grader på termometeret bliver rettet øjeblikkeligt. Selvom det ikke vil være for langt, men hvem forhindrer at gentage proceduren efter et stykke tid.

For det andet - hjernen ved temperaturen af ​​en sådan følelse bare koge. Det er muligt og her at ty til køling, hvilket vil sænke temperaturen og give udluftning til det syge hoved. På panden kan du lægge en lap eller et serviet dyppet i køligt vand. Eddike eller vodka kan ikke tilsættes og holdes på hovedet i lang tid, med regelmæssig udtugtning.

Ovenstående procedurer bør ikke udføres i et udkast. Det er bedre at lukke altanen eller vinduet i et stykke tid, tørre patienten roligt, vent til den tørrer lidt og sætter på luften, har på forhånd dækket et tæppe eller flyttet med patienten til et andet rum.

For det tredje er det ikke nødvendigt at klæde sig varmt eller at dække patienten med fjer dyner eller tæpper. Tværtimod bør tøj være lette, let absorberende sved, lavet af naturlige materialer og bør sidde frit. Tæppet skal også være standard tyndt. Lad der være en normal varmeveksling med miljøet, det er ikke nødvendigt at "koge" den syge under et lag af tæpper og fjedre.

Fra samme opera fjerde aksiom - ved høje temperaturer er ikke nødvendigt at give en mand en hindbær (normalt give te med hindbær marmelade eller afkog af det er), kroppen, når forbrugende varm endnu mere varmet op og staten, og sundhedstilstanden temperaturyaschih kan kun blive værre. Du må heller ikke svæve dine fødder i sennep (mund sennepbad), og det opvarmer også den allerede opvarmede krop.

Jeg som specialist udfører kun disse metoder til at sænke temperaturen, de er meget effektive og hjælper kun med at lindre overskydende temperatur. Når alt kommer til alt ved en høj temperatur udløses en hel kaskade af cellulære reaktioner i menneskekroppen, hvilket fører til dannelsen af ​​en human interferon, en meget værdifuld advokat, der hjælper med at ødelægge vira. Dette er ikke en slags kunstig medicin, angiveligt indeholdende interferon, men det er virkelig og derfor særligt værdifuldt. For dette kan du udholde symptomerne på obligatorisk ledsager en forkølelse eller influenza.

Men der er tidspunkter, hvor temperaturresponsen bliver patologisk, plus individuel intolerance kræver ekstern intervention og tager antipyretika. Nedenfor vil vi tale om de mest populære af dem.

Paracetamol. Dette lægemiddel, som har smertestillende, antipyretisk og svag antiinflammatorisk effekt. Påvirker indirekte gennem centrene for termoregulering og smerte. Det er min erfaring meget effektivt lægemiddel, det indeholder yderligere kemiske farvestoffer og konserveringsmidler end synd mærkevarer poroshochki temperaturen, hvor den vigtigste komponent og omfatter paracetamol - denne Panadol og Tylenol og Efferalgan. I dette tilfælde betaler du for yderligere komponenter i lægemidlet, hvilket ikke er nødvendigt, den aktive ingrediens er stadig paracetamol.

Anvende den bedste i tabletterne (for børn fortrinsvis suppositorier) i dosering - for voksne og børn over 12 år - 500 mg en gang daglig dosis og 4 g (fra erfaring sige ikke fører til sådanne tal, paracetamol er meget snævert terapeutisk vindue og giftige forstyrrelser i leveren kan udvikle sig, lægemidler bør tages på anbefaling og under lægens vejledning). Børn 6-12 år foreskrives i en dosis på 250-500 mg, 1-5 år 120-250 mg, fra 3 måneder. op til 1 år - 60-120 mg op til 4 gange om dagen.

markerede krænkelser af lever og nyrer
kronisk alkoholisme
overfølsomhed over for paracetamol
Overvej nu derivaterne af paracetamol.

Ibuklin. Kombineret lægemiddel indeholdende Ibuprofen + Paracetamol. På grund af de fleste patienters gode tolerance og en anstændig terapeutisk effekt med hensyn til at sænke temperaturen og slippe af med temperaturen, anbefaler jeg dette lægemiddel til patienterne selv. Produceret i tabletter.

Det anvendes til voksne i en dosis på 1 tablet 3 gange om dagen.

Det kan ikke bruges til gastrointestinale sår og gastritis, graviditet og amning, lever og nyresygdom, kronisk alkoholisme.


PanadolPanadol. Et meget populært stof, der giver et godt salg i dag. Det er en normal paracetamol i overtrukne tabletter. Vi elsker meget børnene mødre Panadol, som har bekvemme former for frigivelse i form af en suspension til oral administration. Selvom, hvis det er det samme paracetamol, så hvorfor betale mere?


koldreksColdrex. Jeg fandt to former for frigivelse: Koldreks i tabletter og Kodreks HotRem - et pulver til fremstilling af opløsning.

Tabletter indeholder følgende stoffer:

paracetamol 500 mg
koffein 25 mg
phenylephrin hydrochloride 5 mg
terpinhydrat 20 mg
askorbinsyre 30 mg
Pulver indeholder:

paracetamol 750 mg
phenylephrinhydrochlorid 10 mg
ascorbinsyre 60 mg
Disse er de vigtigste lægemidler i sammensætningen, plus ekstra sødemidler, fortykningsmidler, farvestoffer og andre kemikalier, der ikke har nogen behandling.

Lægemidlet tjener til at reducere temperaturen, reducere smerter og lindrer også næsestop. De kemiske forbindelser der findes i det gør det muligt at gøre dette.

Tilladt at tage børn fra 12 år ikke mere end 3 poser om dagen. Må ikke anvendes til voksne og børn i mere end 5 dage.

Har et stort antal kontraindikationer til optagelse:

nedsat lever- og nyrefunktion
tyreotoksikose
diabetes mellitus
hjertesygdomme (myokardieinfarkt, takyarytmi)
arteriel hypertension
vinkel-lukning glaukom
kronisk alkoholisme
prostatisk hypertrofi
børn under 12 år
Det skal bruges med forsigtighed under graviditet og amning. Det er bedre at konsultere en læge.
koldaktKoldakt. Kapsler med langvarig modtagelse. Betegner symptomatiske lægemidler til behandling af forkølelse, influenza og ARVI. Eliminerer smertsyndrom, feber og rhinoré.

Anvendes i dosering hos voksne og børn over 12 år - 1 kapsel hver 12. time i 3-5 dage.

paracetamol 200 mg
phenylephrinhydrochlorid 25 mg
chlorphenamin (chlorpheniramin) maleat 8 mg
Der er også mange kontraindikationer:

udtalt aterosklerose af koronararterierne
arteriel hypertension
nedsat lever- og nyrefunktion
diabetes mellitus
tyreotoksikose
vinkel-lukning glaukom
svære sygdomme i leveren, nyrerne, hjertet, blæren
mavesår i maven og tolvfingertarmen
pancreas sygdomme
vanskeligheder med at urinere med prostata adenom
sygdomme i blodsystemet
kronisk alkoholisme
mangel på glucose-6-phosphat dehydrogenase
børn under 12 år
Det anbefales ikke til brug under graviditet og amning.


TylenolTylenol. Der er ikke noget at sige - det er normalt Paracetamol, med de samme virkninger, indikationer og kontraindikationer, i en række mærkevarer:

kapsler
sirup
pulver brusende til opløsning til oral administration (til børn)
rectale suppositorier (til børn)
Efferalgan. Også konventionelle paracetamol plus excipienser. Produceret som:

sirup til børn
suppositorium til rektal administration (suppositorier)
brusende tabletter til opløsningspreparat


TherafluTheraflu. De forveksles ofte med Tamiflu, men de er helt forskellige medicin. Anvendes som et symptomatisk lægemiddel til forkølelse. Hjælper i kampen mod høj feber, kuldegysninger, hovedpine og muskelsmerter, hoste, nysen, løbende næse. Paracetamol 325 mg
Pheniraminmaleat 20 mg
phenylephrinhydrochlorid 10 mg
ascorbinsyre 50 mg
og hjælpestoffer, sødestoffer, farvestoffer og lignende.
Fremstillet i form af et pulver til opløsning i vand. Det er nødvendigt at opløse indholdet af pakken i et glas kogt varmt vand og drikke varmt. Det kan tages efter behov hver 4. time, men ikke mere end 3 doser om dagen.

Kontraindikationer af lægemidlet Teraflu består af tilsætning af kontraindikationer af de aktive stoffer i dette præparat og omfatter:

nedsat lever- og nyrefunktion
tyreotoksikose
diabetes mellitus
hjertesygdomme (myokardieinfarkt, takyarytmi)
arteriel hypertension
vinkel-lukning glaukom
prostatisk hypertrofi
kronisk alkoholisme
mangel på glucose-6-phosphat dehydrogenase
børn under 12 år
graviditet og amning


rinzasipRinzai og Rinzasip. Forskelle i begge lægemidler i form af frigivelse og i mindre grad i sammensætningen af ​​aktive stoffer.

Rinza - en pille til oral administration, eliminerer symptomerne på forkølelse eller influenza (feber, smerte, rhinoré), som omfatter:

paracetamol 500 mg
koffein 30 mg
phenylephrinhydrochlorid 10 mg
chlorphenaminmaleat 2 mg
Hjælpestoffer til vægt
Dosering - 1 tablet 3-4 gange om dagen. Maksimal dosis er 4 tabletter. Behandlingsforløbet er ikke mere end 5 dage.

Rinzasip er et pulver til fremstilling af en opløsning og dens efterfølgende indtagelse, det fjerner også catarrale symptomer (feber, smerte, rhinorré), sammensætningen omfatter:

paracetamol 750 mg
koffein 30 mg
Pheniraminmaleat 20 mg
phenylephrinhydrochlorid 10 mg
sødestoffer, farvestoffer og andre hjælpestoffer
Dosering - til voksne og børn over 15 år for 1 pakke 3-4 gange om dagen, men ikke mere end 4 pose pr. Dag. Behandlingsforløbet, som for tabletter - ikke mere end 5 dage.

Som alle sammensatte præparater har Rinz og Rinzasip i deres passive et stort antal forskellige kontraindikationer, som opnås ved at opsummere kontraindikationerne for hvert kemisk stof, som disse lægemidler består af:

nedsat lever- og nyrefunktion
tyreotoksikose
diabetes mellitus
hjertesygdomme (myokardieinfarkt, takyarytmi)
arteriel hypertension
vinkel-lukning glaukom
prostatisk hypertrofi
kronisk alkoholisme
mangel på glucose-6-phosphat dehydrogenase
børn under 15 år
graviditet og amning
Aspirin. Acetylsalicylsyre eller aspirin henviser til ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. Det har antiinflammatoriske, antipyretiske og analgetiske virkninger, og hæmmer også blodpladeaggregering, det vil sige det reducerer blodkoagulering.

Tager ikke som et symptomatisk middel mod influenza. På grund af øget permeabilitet af vaskulærvæggen i denne sygdom kan koblet med aspirinet forårsage blødning. Både voksne og børn tager ikke aspirin til influenza. Hos børn kan tilsætning af salicylater forårsage Reye's syndrom, en farlig komplikation ledsaget af encefalopati og fedtleverinfiltration.

Kontraindikationer for at tage aspirin er:

erosive og ulcerative sygdomme i fordøjelseskanalen (sår, gastritis, erosion af mave og tarm)
hæmofili
hæmoragisk diatese
eksfolierende aorta aneurisme
portal hypertension
vitamin K-mangel
lever- og / eller nyreinsufficiens
I og III trimester af graviditet
laktationsperiode
overfølsomhed over for acetylsalicylsyre og andre salicylater
Dosering er individuel. For voksne varierer en enkelt dosis fra 40 mg til 1 g, dagligt fra 150 mg til 8 g; Mangfoldighed af ansøgning - 2-6 gange om dagen.
NurofenNurofen. Det vigtigste aktive stof i Nurofen tabletter til oral administration er Ibuprofen 200 mg og hjælpestoffer. Brusepræparater fremstilles også til opløsning i vand.

Det er et ikke-steroide antiinflammatorisk stof. Har smertestillende, antipyretisk og antiinflammatorisk effekt.

For voksne og børn over 12 år anvendes den i en dosis på 200 mg 3-4 gange om dagen, den maksimale indledende dosis til 400 mg 3-4 gange om dagen. Den maksimale daglige indtagelse er 1200 mg.

Børn fra 6 til 12 år - 200 mg 4 gange om dagen. Barnets vægt skal være over 20 kg for at tillade brug af lægemidlet Nurofen. Ætsende og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen i eksacerbationsfasen, inkl. mavesår i maven og duodenum, ulcerøs colitis, mavesår, Crohns sygdom
svær hjertesvigt
svær forløb af arteriel hypertension
mangel på glucose-6-phosphat dehydrogenase
hæmofili, hypokoagulationsbetingelser
leukopeni
hæmoragisk diatese
alvorlig nedsat lever- og / eller nyrefunktion
tab af hørelse, patologi af vestibulære apparater
III trimester af graviditet, amning
amningstid (amning)
børn op til 6 år
overfølsomhed over for ibuprofen eller til lægemidlets komponenter.
Analgin. Aktivt stof Metamizolnatrium er et derivat af pyrazolon. Det har antipyretisk, smertestillende og svagt antiinflammatorisk middel. Det bruges til smerter af forskellige genese, samt for feber forårsaget af smitsomme og inflammatoriske sygdomme.

Kan forekomme under navnene: Baralgin og Trialgin. Det vigtigste aktive stof i disse tabletter er det samme metamizolnatrium.

Doseringsregime. Inden eller rektalt, foreskrives voksne 250-500 mg 2-3 gange om dagen. Den maksimale enkeltdosis - 1 g, daglig - 3 g. Enkeltdoser til børn i alderen 2-3 år er 50-100 mg; 4-5 år - 100-200 mg; 6-7 år - 200 mg; 8-14 år - 250-300 mg; hyppigheden af ​​modtagelse er 2-3 gange om dagen.

In / m eller / i langsomt voksne - 250-500 mg 2-3 gange om dagen. Den maksimale enkeltdosis er 1 g, den daglige dosis er 2 g. Ved børn gives parenteral brug i en dosis på 50-100 mg pr. 10 kg legemsvægt. Nyrer og leverfunktioner
mangel på glucose-6-phosphat dehydrogenase
blodsygdomme
overfølsomhed overfor pyrazolonderivater
Jeg bruger det ikke i min praksis i nogen form, da produktionen af ​​analgin, som eksisterer nu på planeten (hovedsagelig i Indien) er orienteret på vores marked. I nogle europæiske lande, USA, Japan og Australien, er dette stof ikke brugt eller forbudt på grund af udviklingen af ​​alvorlige komplikationer - agranulocytose (en blodsygdom forbundet med nedsat niveau af neutrofiler (neutropeni)), som kan være dødelig. Så glem de sædvanlige tabletter af analgin, der er en bred liste over stoffer, der er mindre skadelige og tilgængelige i fri adgang.

Tankeløs brug af pakket og lækker symptomatisk behandling af forkølelse og influenza allerede fører til negative konsekvenser, som kan henføres til pludselige blødninger, forgiftning, og alle, fordi folk glemmer, at medicinen er skjult bag de smukke tasker, som også kan være overdosis. For eksempel er der i de ovennævnte kombinationsmedier en maksimal daglig dosis - normalt 3-4 poser pr. Dag. Ikke 10 poser som at lægge i sig selv og deres kære skødesløse kamrater, en lille temperatur vil stige - straks nå frem til tasken. Og hvor er organismenes kamp med sygdommen? Vil deles, så skriv er væk, og en formidabel komplikation kan blive vedhæftet. Og når, på grund af komplikationer kommer til at kalde en ambulance, "samolekari" kan ikke engang binde data display med reception mirakel poser på temperatur end væsentligt forværre situationen for de syge.

Det skal også huskes at tage et multikomponent stof ikke bør tages parallelt med andre lægemidler, der indeholder i deres sammensætning de samme aktive stoffer som dette lægemiddel. For eksempel kan du ikke tage ren paracetamol sammen og multikomponent medicin indeholdende paracetamol.

Min mening som læge er dette: det er bedre at bruge monokomponent (en aktiv substans) medicin. Derefter er det i tilfælde af udvikling af patologiske reaktioner altid muligt at forstå, hvilken medicin der forårsagede denne reaktion og i tilstrækkelig grad bekæmpe den komplikation, der er opstået. Også i tilfælde af at tage et præparat vil kroppen have brug for meget mindre energi til spaltning og fordøjelse end symptomatiske pulvere og tabletter overbelastet med konserveringsmidler, farvestoffer og andre ubrugelige stoffer. Energi er nyttig for ham i kampen mod influenza og forkølelse. Brug især ikke multikomponent antipyretiske og symptomatiske lægemidler til terapi hos børn, for deres krop kan de være særligt skadelige.

Stigningen i temperaturen i løbet af influenza er en ren fysiologisk reaktion af kroppen til invasionen af ​​virussen. Det er han, som fremmer dannelsen af ​​særlige stoffer i blodcellerne, som er ansvarlige for termoregulering i hjerneafdelingen. Lad os se nærmere på moderne antipyretiske lægemidler til influenza, deres egenskaber og regler for optagelse.

I dag er der mange antipyretiske lægemidler, som bør være opmærksomme på mindst grundlæggende oplysninger

Hovedvirkningen af ​​antipyretiske midler

Det skal med det samme bemærkes, at alle antipyretiske lægemidler til influenza tilhører en separat lægemiddelgruppe af NSAID'er samt hurtigvirkende analgetika. Foruden høj feber kan antipyretiske lægemidler med influenza også lindre ømhed og betændelse hos en patient, som altid observeres i akutte katarralsygdomme.

Hidtil er der i medicinen tre separate cykler af feber eller feber hos patienter:

Periode temperaturstigningshastighed i et stigende tilstand, når de normale parametre for et par timer temperaturen når den forhøjede znachkov.Dostizhenie maksimum forhøjet temperatur (undertiden kritisk, men det er ikke nødvendigt at vente, indtil temperaturen er mere end 40 grader).Snizhenie temperatur og eliminerer symptomer på feber. Det kan ske både efter at have taget antipyretika, og lige efter kroppens forsvar står over for termoregulering.

Det er vigtigt at bemærke, at det er på baggrund af en bestemt periode med temperaturstigning, at patienten skal bruge visse lægemidler.

Tegn på varme

Inden du tager antipyretika til ARVI, er det vigtigt at sørge for, at temperaturen virkelig øges. Den nemmeste måde at gøre dette på er at bruge et konventionelt termometer til at måle temperaturen.

Derudover er der også de vigtigste tegn på feber hos mennesker. På mange måder afhænger de af den specifikke periode af dens udvikling.

Således vil patienten med det første kursus af feber opleve svære kulderystelser, en følelse af rysten i kroppen, hovedpine og muskelsmerter, utilpashed. Det kan også være bleg hud, tab af appetit, kvalme og opkastning.

Når temperaturen stiger, forværres en persons tilstand. Han har en endnu stærkere svaghed, døsighed, tyngde i musklerne og øget svedtendens. I mere alvorlige tilfælde, når temperaturen stiger til et kritisk niveau, kan patienten opleve neurologiske lidelser.

Feber og kraftige kuldegysninger er lyse tegn på feber

Ved den sidste febercyklus, når temperaturen allerede falder, kan patienten føle sig svimmel, meget svedtendende, hoppe blodtryk og svække pulsen. Der kan også være smerte i templerne.

Hvornår skal man tage antipyretiske lægemidler

Det er vigtigt at sige straks, at de antipyretiske lægemidler til influenza ikke skal skyndes til at tage, hvis personen ikke har tilstrækkelige indikationer herfor. Under alle omstændigheder bør denne behandlingsproces altid vælges individuelt for hver patient, baseret på symptomer, alder, forsømmelse af sygdommen samt samtidige kroniske patologier.

For at tage antipyretika for influenza og forkølelse forårsagede ikke forringelse af patientens tilstand, du bør vide om følgende træk ved behandling med disse lægemidler:

Hvis et barn har en neurologisk sygdom eller tilbøjelige til kramper, temperaturen skal det reduceres yderligere, indtil den når målet på 38 gradusov.Esli person ikke har nogen alvorlige kroniske sygdomme, drik antipyretisk med influenza og SARS det ikke tidligere end nødvendigt, end når indikatoren på termometeret stiger til 38,5 grader. Op til dette punkt kroppen selv har til at klare vanskelige prostudoy.Esli patient lider feber eller har en sygdom i det kardiovaskulære system, temperaturen han skulle skyde ned med det samme, uden at vente, indtil den når en kritisk pokazateley.Zharoponizhayuschie influenza for børn under en alder af tolv år skal baseres på paracetamol. Andre stoffer kan negativt reflektere over barnets tilstand. Desuden er det nødvendigt at følge denne dosis strengt ved behandling af en baby med sådanne lægemidler. Nelzya.Dlya overstiger dens reduktion af legemstemperaturen hos voksne, anbefales det at anvende præparater på basis af ibuprofen eller atsetilsatsilovoy syre. De betragtes den sikreste og bør kombineres effektivnymi.Ne reception kombineret zharosnizhayuschih og antivirale lægemidler til behandling af detey.Pered hvordan man tager værktøjet til en gravid kvinde, bør hun være sikker på at rådføre sig med din læge, fordi de fleste af denne orientering af narkotika er strengt kontraindiceret til at modtage dem i under svangerskabet og breast-vskarmlivaniya.Ne bør praksis brugen af ​​folkemusik antipyretika til behandling af børn uden tilladelse vracha.Chto s at forbedre og fremskynde virkningen af ​​antipyretika for influenza, skal du sørge for at drikke masser af væske. Det kan være vand, juice, suppe osv.

Før du tager antipyretika, er det nødvendigt at konsultere din læge

De mest effektive antipyretiske lægemidler

Til dato er det mest effektive middel til høj temperatur:

Paracetamol. Ibuprofen. Analgin til influenza. Nimesulid.

Lad os overveje hver af disse lægemidler nærmere.

paracetamol

Ifølge mange læger er paracetamol det sikreste stof til brug under influenza. Det har ikke kun en antipyretisk, men også en udpræget analgetisk virkning.

Straks efter indtagelsen begynder paracetamol at udøve sin terapeutiske effekt. Det er vigtigt at bemærke, at med særlig forsigtighed og kun efter tilladelse fra lægen, kan personer, der lider af kroniske nyrer og leversygdomme, behandles.

Hvis en person er sund og ikke lider af alvorlige sygdomme, så kan han godt tage dette stof ifølge standardordningen.

Dosering til voksne om dagen er 200 mg tre gange. Tag dette lægemiddel er tilladt i form af tabletter, og i form af kapsler. Varigheden af ​​behandlingen er 3-5 dage i gennemsnit. Om nødvendigt kan den behandlende læge forlænge behandlingen.

Paracetamol - et af de mest populære og sikre antipyretiske lægemidler

Til behandling af børn kan en direkte analog af Paracetamol - Panadol anvendes. Den fås i form af tabletter og sirup. Standardbørnenes daglige dosis er 4 g af lægemidlet.

Det har vist sig, at den antipyretiske egenskab ved et sådant middel opbevares i seks timer, hvilket er et glimrende resultat sammenlignet med andre lægemidler af denne terapeutiske orientering.

Det er vigtigt at bemærke, at paracetamol i modsætning til andre NSAID-lægemidler ikke påvirker fordøjelsessystemet negativt, så det er tilladt at tage det selv med mindre forstyrrelser i maven eller tarmene.

Hvad angår kontraindikationer, er dette lægemiddel ikke tilladt for individuel intolerance over for sit aktive stof såvel som leversygdomme.

ibuprofen

Ibuprofen kan anvendes som erstatning for paracetamol. På dagen skal du drikke 200 mg 3 gange.

Hvis du sammenligner Ibuprofen og Paracetamol, forårsager det første lægemiddel oftere bivirkninger hos patienter og er værre tolereret. Det er kontraindiceret i sygdomme i mave-tarmkanalen, leveren og nyrerne.

Vær forsigtig med at tage den til børn og ældre.

analgene

Analginum er et stærkt middel, derfor er det nødvendigt at tage det med ekstrem forsigtighed, når du tager influenza. Anvendelse af Analgin bør således kun ske, når paracetamol ikke var tilstrækkeligt effektivt.

På dagen får patienterne 1 tablet Analgin 2 gange.

Analgin bør tages forsigtigt, da dette er et stærkt lægemiddel

nimesulid

Nimesulid kan bruges til at eliminere varme hos voksne og børn fra tolv år. På dagen skal det tage 1 tablet to gange.

På grund af det faktum, at lægemidlet er negativt vist på fordøjelseskanalen, så er Nimesulide kontraindiceret til en person for eventuelle akutte sygdomme i dette system. Terapi bør overvåges af den tilsynsførende læge.

Terapeutens anbefalinger

For at antipyretiske lægemidler ved den rette temperatur virkede, skal en person i denne tilstand huske følgende:

Under ingen omstændigheder kan høj temperatur ikke skjule bag et par tæpper. Så folk vil kun sinke processen med at reducere temperatury.Nelzya drikker varme drikke og te med hindbær, og så at der skal gøres zharosnizhayuschim effektom.Ne alkohol rubdown at nedsætte for højt temperatury.Do øjeblik af at sænke temperaturen er forbudt at tage en ekstra dosis af lægemidlet, fordi dens handling vil ikke straks, men efter en halv time. Når forværring, skal en person konsultere en læge så hurtigt som muligt. Dette er især vigtigt for de mennesker, der allerede lider af alvorlige kroniske sygdomme.

Midler til børn

En effektiv antipyretisk for børn kan have følgende former for frigivelse:

Stearinlys. De er ideelle til brug for deres små børn. Lys er praktisk og ikke så skadeligt for et barn som orale tabletter. Virkningen af ​​antipyretiske suppositorier begynder allerede en halv time efter administrationen. Sirupper. De er normalt behagelige for smagen, så det er ikke svært for et barn på tre år at tage disse midler. Virkningen af ​​sådanne lægemidler begynder 20 minutter efter indtagelse. Tabletter og injektioner. Brug dem anbefales at fjerne varmen hos flere voksne børn og kun efter lægens anvisninger.

Der er særlige antipyretiske midler til børn

De bedste lægemidler af denne orientering for børn betragtes med rette Paracetamol, Nurofen og Nimesil. Brug kun dem om nødvendigt og efter tilladelse fra den tilsynsførende børnelæge.

Dosering og optagelsesmetode vælges altid individuelt, baseret på barnets alder og vidnesbyrd.

Du Kan Også Gerne

Antibiotika til ARVI

For forkølelse og SARS voksne og børn skal lide mindst to eller tre gange hvert år, og nogle gange oftere. Normalt forekommer infektionen i foråret eller efteråret. Læger ordinerer en række lægemidler til behandling (det er ikke tilrådeligt at gøre det selv, for ikke at skade dig selv).

Kold i en ammende mor

I sæsonen med akutte åndedrætssygdomme (ARI) er en forkølelse hos en ammende ikke ualmindelig. Du kan blive syg ved overkøling, få fødderne våde eller bare tale med de syge. Koldt kalder vi en viral infektion, der manifesterer sig som en løbende næse, hoste, feber.