Panadol

Beskrivelsen er aktuelt 2016/06/20

  • Latinske navn: Panadol
  • ATX kode: N02BE01
  • Aktiv ingrediens: Paracetamol (Paracetamol)
  • producent: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare (UK)

Sammensætningen af ​​Panadol

Tabletten i en særlig filmcoat indeholder 500 mg paracetamol. Yderligere komponenter: povidon, Kaliumsorbat, majsstivelse, triacetin, prægelatiniseret stivelse, hypromellose, stearinsyre, talkum.

Sammensætningen af ​​den opløselige tablet: 500 mg aktivstof og yderligere komponenter: dimethicon, natriumlaurylsulfat, povidon, natriumcarbonat, citronsyre, natriumhydrogencarbonat, natriumsaccharinat, sorbitol.

Udstedelsesform

Panadol fås i tabletform: opløselige tabletter Panadol og tabletter i en filmmembran.

Opløselige tabletter have en hvid farve, en flad form, en grov overflade, en kantet kant og en risiko på den ene side.

Filmovertrukne tabletter har en kapselform, flade kanter, hvid farve, risiko på den ene side og speciel prægning "Panadol" på den anden side.

Farmakologisk aktivitet

Antipyretisk analgetikum. Den aktive bestanddel har antipyretiske, analgetiske virkninger. Handlingsprincippet er baseret på blokering af COX-1, 2 hovedsageligt i centralnervesystemet. Den aktive komponent virker på centrene for termoregulering og smerte.

Den antiinflammatoriske virkning i paracetamol er praktisk taget ikke udtrykt. Den aktive bestanddel irriterer ikke mavemusklerne i fordøjelseskanalen (tarmene, maven). Panadol kan ikke påvirke synteseprocessen prostaglandiner i perifert placeret væv, så medicinen påvirker ikke vand-salt udveksling.

Farmakodynamik og farmakokinetik

Medicinen absorberes hurtigt fra fordøjelseskanalens lumen gennem passiv transport. Den aktive komponent absorberes hovedsageligt fra tyndtarmen. Maksimal koncentration af paracetamol efter et enkelt indtag på 500 mg registreres efter 10-60 minutter (C (max) = 6 μg / ml). Efter 6 timer når indekset gradvist niveauet 11-12 μg / ml.

Det aktive stof er kendetegnet ved en ensartet fordeling i væskemedier og væv i kroppen uden at komme ind i cerebrospinalvæsken og fedtvæv.

Bindingen af ​​plasmaproteiner overstiger ikke 10%, en smule stigende i overdosering. Glucuronid- og sulfatmetabolitter er ikke i stand til at binde til plasmaproteiner selv ved relativt høje doser. Panadol metaboliseres primært i leveren på grund af konjugering til glucuronid og sulfat, såvel som ved oxidation med cytochrom P-450 og blandede hepatiske oxidaser.

N-acetyl-p-benzoquinonimin (hydroxyleret metabolit negativ effekt) dannet i de renale og hepatiske systemer i små mængder som følge af vekselvirkning af blandede former oxidaser, afgiftet skyldes binding til glutathion. Når en overdosis opstår, ophobes akkumuleringen af ​​N-acetyl-p-benzoquinonimin, som kan forårsage vævsskade. En væsentlig del af paracetamol binder sig til glucuronsyre, ubetydelig - med svovlsyre. De opførte konjugerede metabolitter har ingen biologisk virkning og har ingen aktivitet. Metabolismen med dannelsen af ​​sulfatmetabolitter er karakteristisk for nyfødte og for tidlige babyer.

Halveringstiden er 1-3 timer. cirrotiske læsioner i leversystemet T1 2 er signifikant øget. Nyrelukning når op på 5%. Gennem nyresystemet udskilles medicinen i urinen i form af sulfat og glucuronidkonjugater. I en uændret form udskilles mindre end 5% af paracetamol.

Indikationer for anvendelse, hvoraf tabletter Panadol

Lægemidlet bruges til symptomatisk behandling og cupping smertsyndrom:

Som et antipyretisk middel (feber syndrom) lægemidlet er ordineret ved forhøjet kropstemperatur (kold, influenza, infektion). Lægemidlet påvirker ikke udviklingen og kursen af ​​den underliggende sygdom og bruges kun til at reducere sværhedsgraden af ​​smerte symptomer.

Kontraindikationer

Med individuel overfølsomhed er Panadol ikke foreskrevet. Aldersgrænsen er op til 6 år.

Relative kontraindikationer:

  • Gilbert's syndrom;
  • leverinsufficiens;
  • godartet hyperbilirubinæmi
  • alkoholisk læsion af leversystemet
  • nyresvigt
  • graviditet;
  • viral hepatitis;
  • alderdom;
  • mangel på glucose-6-phosphat dehydrogenase;
  • alkoholisme;
  • amning.

Bivirkninger

Panadol tolereres godt i producentens anbefalede doseringer.

Negative ændringer i urinsystemet:

  • interstitial nefritis;
  • renal kolik;
  • papillær nekrose;
  • uspecifik bakteriuri.

Andre reaktioner:

  • anæmi;
  • neutropeni;
  • hududslæt;
  • ødem af quincke;
  • agranulocytose;
  • dyspeptiske fænomener;
  • trombocytopeni;
  • kløe;
  • carbohemia;
  • hepatotoksisk virkning, leverskade.

Instruktioner for brug Panadol (Metode og dosering)

Konventionelle tabletter Panadol, brugsanvisning

Voksne udpeger 500-1000 mg til 4 gange om dagen, hvis det er nødvendigt. Det anbefalede tidsinterval mellem receptioner er 4 timer. En dag kan ikke tage mere end 8 tabletter. Brug ikke Panadol i lang tid som anæstetiske midler (maksimum 5 dage) og antipyretiske midler (højst 3 dage). Beslutningen om at øge den daglige dosering eller varigheden af ​​terapien tages af behandlingslægen.

Brusetabletter Panadol, brugsanvisning

Tabletter inden brug opløses i et glas med vand. En dag må ikke tage mere end 4 tabletter. Opløselig Panadol ordineres primært med svære tabletter og i pædiatrisk praksis.

overdosis

Fabrikanten anbefaler kun at tage medicinen i de doser, der er angivet i instruktionerne. Når du tager høje doser, skal du straks søge lægehjælp, selv i mangel af negative symptomer, fordi muligvis forsinket læsion af leversystemet. Hos voksne patienter observeres de første tegn på leverskade, når der tages mere end 10 gram medicin. Indtag på mere end 5 gram har en toksisk effekt i en bestemt kategori af borgere, der har risikofaktorer:

  • forbrug af alkoholholdige drikkevarer i store mængder og med høj frekvens
  • modtagelse phenytoin, phenobarbital, carbamazepin, rifampicin, primidon, stoffer St. John's wort parfumeret og andre lægemidler, der stimulerer produktionen af ​​leverenzymer;
  • mangel på glutathion (med HIV infektion, cystisk fibrose, dårlig ernæring, udmattelse og sult).

Tegn på forgiftning:

  • øget svedtendens;
  • kvalme;
  • epigastrisk smerte;
  • hudens hud
  • opkastning.

Hvis alvorlig forgiftning kan udvikle sig akut nyresvigt, arytmi, encephalopati, koma, tubulær nekrose, pancreatitis.

Behandling omfatter gastrisk skylning, anvendelse af enterosorbent medicin (Polyphepan, Aktiveret kulstof), indførelsen af ​​precursorer af syntesen af ​​glutathion-methionin og donorer af SH-grupper. Ved alvorlige læsioner i leversystemet gennemføres behandlingen under ledelse af specialister fra det toksikologiske center.

interaktion

Risikoen for hepatotoksisk skade forøges ved samtidig behandling med induktorer af mikrosomale hepatiske enzymer og lægemidler, der viser hepatotoksiske virkninger. En moderat eller lille stigning i indikatoren registreres protrombintid.

Absorption af paracetamol formindskes ved udnævnelse af antikolinerge lægemidler. Sværhedsgraden af ​​den analgetiske virkning reduceres, og udskillelsen accelereres ved behandling orale præventionsmidler. Paracetamol undertrykker aktivitet urikosuriske lægemidler. Biotilgængelighedsindekset for Panadol falder ved optagelse Aktiveret trækul. Mindsket udskillelse diazepam.

I forhold til zidovudin der er en Myelodepressiv effekt. I medicinsk praksis blev der registreret et tilfælde af alvorlig toksisk skade på leversystemet. Giftige virkninger stiger med optagelse isoniazid. Der er en acceleration af metabolisme (oxidation, glukuronisering) af paracetamol og et fald i dets effektivitet ved samtidig brug af følgende lægemidler:

kolestiramin nedsætter absorptionen af ​​paracetamol (hvis tidsintervallet mellem receptioner ikke observeres efter 1 time). Panadol fremskynder udskillelsen lamotrigin. metoclopramid øger koncentrationen af ​​paracetamol i blodet og øger dets absorption. probenecid reducerer clearance af panadol. Den omvendte effekt observeres med hensyn til sulfinpirazona og rifampicin. ethinylestradiol forbedrer absorptionen af ​​medicin fra tarmens lumen.

Salgsbetingelser

Den frigives i specialiserede centre, apoteker ved præsentation af doktors receptform.

Opbevaringsforhold

Fabrikanten anbefaler at opretholde temperaturregimet (op til 30 grader) for at opretholde lægemidlets effektivitet i hele den periode, der er angivet på pakken.

Udløbsdato

Særlige instruktioner

Fabrikanten anbefaler periodisk overvågning af blodniveauer. Når du tager kolesterolsænkende stoffer (kolestiramin), antiemetika (domperidon, metoclopramid), med patologi af det nyre / leversystem, er forsigtighed påkrævet.

Brug ikke Panadol ofte, hvis du har brug for daglig indtagelse antikoagulerende lægemidler. Det er nødvendigt at underrette den behandlende læge om at tage paracetamol, mens der udføres en analyse for niveauet af sukker og urinsyre i blodet. Det er uacceptabelt at tage alkoholholdige drikkevarer under behandlingen. Med forsigtighed udnævnes personer, der lider kronisk alkoholisme.

analoger

  • paracetamol;
  • Efferalgan;
  • Prohodol;
  • Perfalgan;
  • Cefkon D.

børn

Børn 6-9 år medicinen er ordineret 3-4 gange om dagen for 2 tabletter. Fabrikantens anbefalede tidsinterval mellem modtagelser er 4 timer. Den maksimale daglige dosis er 1000 mg (2 tabletter).

Børn 9-12 år medicinen er ordineret op til 4 gange om dagen for 1 tablet. En dag må ikke tage mere end 4 tabletter.

Panadol under graviditet (og amning)

Den aktive komponent er i stand til at passere igennem placenta barriere. Panadols negative påvirkning på fosteret registreres ikke, hvilket muliggør brugen af ​​lægemidlet under graviditet, hvis det er nødvendigt.

Panadol med amning

Det aktive stof udskilles ved laktation med mælk i en koncentration på 0,04-0,23% af den dosis Paracetamol taget af moderen. Før behandling vurderes behovet for at tage Panadol og den forventede skade for fosteret / barnet. De gennemførte forsøgsforsøg fastslog ikke teratogene, embryotoksiske og mutagene virkninger af paracetamol.

Anmeldelser om Panadol

Medicinen tolereres godt, og i betragtning af behandlingens timing forårsager anbefalinger til dosering sjældent negative reaktioner. Anmeldelser af patienter og læger er for det meste positive. En af fordelene ved lægemidlet er dens tilgængelighed og lave omkostninger.

Pris Panadola, hvor kan man købe

Prisen på Panadol afhænger af salgsområdet, apoteksnettet og overstiger sjældent 100 rubler i Rusland.

Panadol - brugsanvisning, reelle modparter og formen frigivelse (tabletter 500 mg, Ekstra koffein, suspension eller sirup til børn Baby, rektal) medicin til behandling af smerter og feber i voksne, børn og gravide. struktur

I denne artikel kan du læse instruktionerne til brug af stoffet Panadol. Præsenteret er anmeldelser af besøgende på webstedet - forbrugere af denne medicin samt udtalelser fra læger specialister på brugen af ​​Panadol i deres praksis. En stor anmodning er at aktivt tilføje deres tilbagemelding om stoffet: medicinen hjalp eller ikke hjalp med at slippe af med sygdommen, som blev observeret komplikationer og bivirkninger, som muligvis ikke er angivet af fabrikanten i annotationen. Analoger af Panadol i nærværelse af eksisterende strukturelle analoger. Anvendes til behandling af forskellige smerter og temperatur hos voksne, børn, såvel som under graviditet og amning. Præparatets sammensætning.

Panadol - en analgetisk-antipyretisk. Har smertestillende og antipyretisk virkning. Panadol Extra indeholder paracetamol eller en kombination af to aktive ingredienser: paracetamol og koffein.

Paracetamol blokerer COX i centralnervesystemet, der påvirker smerte og termoregulerende centre (i betændte væv cellulære peroxidase neutralisere virkningen af ​​paracetamol på COX), hvilket forklarer den næsten fuldstændige fravær af anti-inflammatorisk virkning. Ingen virkning på prostaglandinsyntesen i perifere væv forårsager manglen på en negativ effekt på vand-salt udveksling (natrium og væskeophobning), og gastrointestinale slimhinder.

Koffein stimulerer hjernens psykomotoriske centre, har en analeptisk virkning, forbedrer virkningen af ​​smertestillende midler, eliminerer døsighed og træthed, øger fysisk og mental præstation.

struktur

Paracetamol + hjælpestoffer.

Paracetamol + koffein + hjælpestoffer (Panadol Extra).

Lys og sirup til børn indeholder kun paracetamol.

Farmakokinetik

Absorptionen er høj. Panadol absorberes hurtigt og næsten fuldstændigt fra fordøjelseskanalen. Fordelingen af ​​paracetamol i legemsvæsker er forholdsvis ensartet. Metaboliseret hovedsageligt i leveren med dannelsen af ​​flere metabolitter. I nyfødte, de to første dage af livet og hos børn 3-10 år, den vigtigste metabolit af acetaminophen sulfat er paracetamol i børn 12 år og derover - konjugeret glucuronid. Ved modtagelse af terapeutiske doser udskilles 90-100% af den doserede mængde i urinen inden for en dag. Hovedmængden af ​​lægemidlet frigives efter konjugering i leveren. I uændret form frigives ikke mere end 3% af den modtagne dosis paracetamol.

vidnesbyrd

  • hovedpine;
  • migræne;
  • tandpine;
  • rygsmerter
  • neuralgi;
  • muskulære og reumatiske smerter;
  • smertefuld menstruation
  • symptomatisk behandling af forkølelse og influenza (for at reducere forhøjet kropstemperatur);
  • at reducere forhøjet kropstemperatur mod forkølelse, influenza og barndomsinfektionssygdomme (herunder kyllingepoks, parotitis, mæslinger, røde hunde, skarlagensfeber);
  • ved tandpine (herunder ved tandpine), hovedpine, ørepine ved øjenbetændelse og smerter i halsen.

Udgivelsesformer

Tabletter, filmovertrukket 500 mg.

Panadol Ekstra tabletter.

Suspension til oral indgift Børns Panadol Baby (undertiden fejlagtigt kaldt sirup).

Lysreaktor 125 mg og 250 mg (til børn).

Instruktioner for brug og dosering

Voksne (herunder ældre) foreskrev 500 mg-1 g (1-2 tabletter) op til 4 gange om dagen, om nødvendigt. Intervallet mellem doser er ikke mindre end 4 timer, en enkeltdosis (2 tabletter) kan ikke tages mere end 4 gange (8 tabletter) i 24 timer.

Børn i alderen 6-9 år ordineres 1/2 tablet 3-4 gange om dagen, hvis det er nødvendigt. Til intervallet mellem doser -. Maksimalt Mindst 4 timer enkelt dosis til børn 6-9 år - 1/2 tablet (250 mg), den maksimale daglige - 2 tabletter (1 g).

Børn i alderen 9-12 år ordineres 1 tablet op til 4 gange om dagen, hvis det er nødvendigt. Intervallet mellem doser er ikke mindre end 4 timer, en enkeltdosis (1 tablet) kan tages ikke oftere end 4 gange (4 tabletter) i 24 timer.

Lægemidlet anbefales ikke i mere end 5 dage som anæstesi og i mere end 3 dage af et antipyretisk middel uden at ordinere og overvåge lægen. En stigning i den daglige dosis af lægemidlet eller varigheden af ​​behandlingen er kun mulig under lægens vejledning.

Voksne (inklusive ældre) og børn over 12 år foreskrives 1-2 tabletter 3-4 gange om dagen, hvis det er nødvendigt. Intervallet mellem doser er mindst 4 timer. Den maksimale enkeltdosis er 2 tabletter, den maksimale daglige dosis er 8 tabletter

Lægemidlet anbefales ikke i mere end fem dage som bedøvelse og i mere end tre dage som antipyretisk uden recept og lægeovervågning.

En stigning i den daglige dosis af lægemidlet eller varigheden af ​​behandlingen er kun mulig under lægens vejledning.

Suspension eller sirup

Lægemidlet tages oralt. Før brug skal indholdet af hætteglasset rystes godt. Målesprøjte, indlejret inde i pakken, giver dig mulighed for at dosere stoffet korrekt og rationelt.

Dosis af lægemidlet afhænger af barnets alder og kropsvægt.

Børn ældre end 3 måneder af lægemidlet foreskrevet 15 mg / kg legemsvægt 3-4 gange dagligt, den maksimale daglige dosis er ikke mere end 60 mg / kg legemsvægt. Om nødvendigt kan du tage stoffet hver 4-6 timer i en enkeltdosis (15 mg / kg), men ikke mere end 4 gange i 24 timer.

Må ikke overstige den anbefalede dosis.

Indlæggelsens varighed uden rådgivning til en læge: For at reducere temperaturen - højst 3 dage, for at reducere smerten - højst 5 dage.

I fremtiden, såvel som i mangel af terapeutisk effekt, er det nødvendigt at konsultere en læge.

Inde eller rektalt hos voksne og unge med en legemsvægt på mere end 60 kg, der anvendes i en enkeltdosis på 500 mg, hyppigheden af ​​indtagelse - op til 4 gange om dagen. Den maksimale behandlingstid er 5-7 dage.

Maksimale doser: enkeltdosis - 1 g, daglig - 4 g.

Enkeltdosis til indtagelse til børn i alderen 6-12 år - 250-500 mg, 1-5 år - 120-250 mg, fra 3 måneder til 1 år - 60-120 mg, op til 3 måneder - 10 mg / kg. Enkeltdoser til rektal anvendelse hos børn i alderen 6-12 år - 250-500 mg, 1-5 år - 125-250 mg.

Mangfoldighed af ansøgning - 4 gange om dagen med et interval på mindst 4 timer. Den maksimale behandlingstid er 3 dage.

Maksimal dosis: 4 enkeltdoser pr. Dag.

Bivirkning

  • udslæt på huden
  • kløe;
  • angioødem;
  • leukopeni, trombocytopeni, methemoglobinæmi, agranulocytose, hæmolytisk anæmi;
  • Dyspeptiske lidelser (herunder kvalme, epigastrisk smerte);
  • søvnforstyrrelse;
  • takykardi.

Kontraindikationer

  • svær lever dysfunktion
  • alvorlig nedsat nyrefunktion
  • arteriel hypertension;
  • glaukom;
  • søvnforstyrrelser;
  • epilepsi;
  • den nyfødte periode
  • børn under 12 år (til Panadol Extra);
  • overfølsomhed over for lægemidlets komponenter.

Anvendelse under graviditet og amning

Forsigtighed bør anvendes under graviditet og amning.

Særlige instruktioner

I tilfælde af langvarig anvendelse i høje doser er overvågning af blodbilledet nødvendigt.

Under indtagelse af lægemidlet anbefales det ikke at overdrevent drikke te og kaffe, da dette kan føre til excitation, søvnforstyrrelse, takykardi, hjertearytmi.

For at undgå giftig skade på leveren bør paracetamol ikke kombineres med indtagelse af alkoholholdige drikkevarer og bør også tages til personer, der er udsat for kronisk alkoholforbrug.

Patienter, der lider af atonisk bronchial astma, pollinose, er der en øget risiko for allergiske reaktioner.

Kan ændre resultaterne af test af dopingkontrol atleter.

Drug Interactions

Når det tages i lang tid, øger stoffet effekten af ​​indirekte antikoagulantia (warfarin og andre coumariner), hvilket øger risikoen for blødning.

Lægemidlet forbedrer virkningen af ​​MAO-hæmmere.

Barbiturater, phenytoin, ethanol (alkohol), rifampicin, phenylbutazon, tricykliske antidepressiva og andre stimulanser mikrosomal oxidation øge produktionen af ​​hydroxylerede aktive metabolitter, der forårsager muligheden for alvorlig forgiftning med små overdoser.

Inhibitorer af mikrosomal oxidation (cimetidin) reducerer risikoen for hepatotoksiske virkninger.

Under påvirkning af paracetamol, øges kloramfenicol elimineringen med 5 gange.

Koffein accelererer absorptionen af ​​ergotamin.

Samtidig modtagelse af paracetamol og alkoholholdige drikkevarer øger risikoen for hepatotoksiske virkninger og akut pancreatitis.

Metoclopramid og domperidon øges, og colestramin reducerer absorptionshastigheden for paracetamol.

Lægemidlet kan reducere effektiviteten af ​​uricosuric medicin.

Analoger af lægemidlet Panadol

Strukturelle analoger for det aktive stof:

  • Akamol Teva;
  • Aldolor;
  • APAP;
  • acetaminophen;
  • Daleron;
  • Børns Panadol;
  • Børns tylenol;
  • Ifimol;
  • Kalpol;
  • Ksumapar;
  • Lupotset;
  • Meksalen;
  • Pamol;
  • Panadol junior;
  • Panadol tabletter er opløselige;
  • paracetamol;
  • Paracetamol (Acetofen);
  • Paracetamol til børn;
  • Paracetamolsirup 2,4%;
  • Perfalgan;
  • Prohodol;
  • Barnet gik igennem;
  • Sanidol;
  • Strimol;
  • Tylenol;
  • Tylenol til spædbørn;
  • Febritset;
  • Cefekon D;
  • Efferalgan.

Panadol tabletter

Panadol er et lægemiddel, som har smertestillende og antipyretiske egenskaber. Det er beregnet til symptomatisk behandling, påvirker ikke sygdommens etiologi og fremskynder ikke genoprettelsesprocessen. Lægemidlet hjælper med smertesyndrom med forskellig genese og lokalisering.

Aktivt stof og doseringsform

Den aktive komponent i Panadol er paracetamol (i 1 tab - 500 mg).

Fremstillet som konventionelle tabletter, belagt med en skal og dispergerbar. De leveres i blister til 6 eller 12 stykker.

Hvad hjælper Panadol i tabletter?

Panadol tabletter hjælper med at stoppe eller reducere smerte og feber på baggrund af forkølelse og ARVI (herunder influenza).

Andre indikationer omfatter:

  • migræne;
  • neuralgi;
  • ledsmerter;
  • muskelsmerter af forskellig lokalisering
  • ømhed under menstruation
  • tand smerte i pulpitis eller parodontitis;
  • Post-traumatiske smerter (herunder de med forbrændinger);
  • smerte efter operationen.

Paracetamol i tabletter bør ikke gives til børn under 6 år. For dem fremstilles andre doseringsformer af lægemidlet - sirup (suspension) og rektal suppositorier.

Hvem skal ikke tage Panadol?

Kontraindikation til behandling af Panadol er overfølsomhed over for paracetamol. Der skal tages stor omhu, hvis der var negative reaktioner på andre NSAID'er, herunder acetylsalicylsyre.

Panadol tabletter er ikke ordineret til følgende sygdomme og patologiske tilstande:

  • funktionel leversvigt
  • nyresvigt
  • Hyperbilirubinæmi (godartet);
  • patologi af organerne i hæmatopoiesis-systemet.

Regler for administration og anbefalede doser

For små patienter fra 6 til 9 år, 250 mg (halv tablet) 3 eller 4 gange om dagen i henhold til indikationerne. Tilladelig daglig dosering er 2 g.

Børn fra 9 til 12 år kan tage 1 fane. op til 4 gange om dagen (den maksimale daglige dosis er 4 g).

En enkeltdosis for patienter over 12 år er 500-1000 mg, dvs. 1-2 tabletter; optagelseshyppighed - op til 4 gange om dagen med overholdelse af 4-timers intervaller.

Som smertestillende middel kan Panadol være beruset ikke mere end 5 dage i træk, og for at bringe varmen ned - ikke mere end 3 dage. Hvis der er behov for længere behandling, bør du helt sikkert konsultere en terapeut. Hvis du tager paracetamol i mere end 1 uge, skal du overvåge perifer blod og leverfunktion.

Farmakologisk aktivitet

Paracetamol blokkerer ikke enzymet cyclooxygenase i centralnervesystemet, som hæmmer prostaglandins biosyntese (smertestillende midler). Stoffet reducerer excitabiliteten af ​​det hypotalamiske center for termoregulering, hvilket forårsager en antipyretisk virkning. Den antiinflammatoriske effekt af denne aktive komponent er dårligt udtrykt, således at puffiness og ekspansion af Panadol næsten ikke falder.

Efter oral administration absorberes paracetamol meget hurtigt i fordøjelseskanalen og er næsten jævnt fordelt i væv og biologiske væsker. Biotransformation med dannelsen af ​​inaktive metabolitter forekommer i leveren, og udskillelsen er hovedsageligt gennem nyrerne.

Mulige bivirkninger

Langt de fleste patienter er godt tolererede tabletter Panadol, hvis de foreskrevne doser overholdes. Undtagelser er dem med overfølsomhed overfor paracetamol eller hjælpestoffer. De kan udvikle en allergisk hudreaktion (kløe og udslæt erytematøs type "bistader"), angioødem og bronkospasme. I alvorlige tilfælde er anafylaktisk shock ikke udelukket.

Sandsynlige bivirkninger:

  • svimmelhed;
  • psykomotorisk agitation;
  • smerter i den epigastriske region (i fremspring i maven);
  • krænkelse af orientering i rummet (mod baggrund af overskridende doseringer);
  • dyspeptiske lidelser;
  • signifikant reduktion i blodglukoseniveauer
  • renal kolik (på grund af nefrotoksisk virkning);
  • leverinsufficiens;
  • uspecifik bakteriuri.

Ved langvarig ukontrolleret behandling med høje doser er det muligt at udvikle tubulær nekrose og interstitial nefritis. Hemopoietisk funktion kan lide; Analysen af ​​perifert blod viser anæmi, leukopeni og trombocytopeni.

Overdosering, forgiftning Panadol i tabletter

For en voksen i fravær af leversygdomme er paracetamol farlig, hvis der tages 10 g eller mere om dagen.

Akutte symptomer udvikles 6-14 timer efter det uheldige overskud af dosen (≥ 10 g) og kronisk efter 2-4 dage.

Kliniske tegn på akut overdosering:

  • hyperhidrose (øget svedtendens);
  • anoreksi (et kraftigt fald eller en fuldstændig mangel på appetit)
  • opkastning;
  • tarmlidelser
  • smerte eller ubehag i abdominalområdet.

Symptomer på kronisk overdosering:

  • nedsat motoraktivitet
  • markeret generel svaghed
  • smerter i maven.

Overdosering kan føre til alvorlige komplikationer såsom gepatonekroz, progressiv encephalopati (sammenlignet med leverdysfunktion), arytmi, dissemineret intravaskulær cider, kramper og koma kollaptoidnoe tilstand. Hvis der ikke gives rettidig kvalificeret lægehjælp, kan paracetamolforgiftning ophøre med at være dødelig for patienten.

I tilfælde af overdosis er det nødvendigt at kalde "ambulance", skylle den berørte mave og give enterosorbenter (almindelig eller hvid aktiveret trækul). Den specifikke modgift af paracetamol er methionin; Det skal indtastes inden for 8-9 timer efter forgiftning. Efter 12 timer fremstilles intravenøse injektioner af N-acetylcystein til afgiftning. Blodrensning kan kræve hæmodialyse. Alvorlig forgiftning er en ubetinget indikation for indlæggelse af den patient, der er blevet indlagt på hospitalets profilafdeling.

Interaktion af Panadol med andre lægemidler

Ved en lille overdosis (≥ 5 g) kan der udvikles alvorlig forgiftning, barbiturater, tricykliske antidepressiva, antibiotikum Rifampicin eller antivirale lægemidler zidovudin.

I kombination med Panadol tabletter antipsykotiske og antiparkinsoniske midler (især carbamazepin) forårsager ofte forstoppelse og dysuri.

Paracetamol forstærker virkningen indirekte antikoagulantia (Warfarin og andre coumariner) og antiplatelet midler; i sådanne situationer øges risikoen for blødning af forskellige lokaliseringer (hovedsageligt i fordøjelseskanalen).

Samtidig med Panadol kan du ikke bruge andre NSAID (især - der indeholder paracetamol) for at undgå udvikling af nefropati (indtil terminalt nyresvigt).

Antiemetiske lægemidler (Domperidon og Metoclopramid) øger absorptionshastigheden for paracetamol, og kolestyramin reducerer det.

Koncentrationen af ​​den aktive komponent i plasma øges med en faktor på 1,5, hvis patienten modtager diflunisal.

Paracetamol reducerer den terapeutiske effekt urikozouricheskih midler.

Panadol tabletter under graviditet og amning

Under studierne blev ikke paracetamols embryotoksiske, mutagene og teratogene virkninger påvist, men i Drægtighedsperioden og amning af et barn Panadol kan kun indgives efter forudgående konsultation med den behandlende læge. Særlig forsigtighed bør tages under tidlig graviditet (I trimester) og i de sidste uger før fødslen.

Hvis det er nødvendigt at udføre symptomatisk terapi under amning, er der rejst spørgsmålet om den midlertidige overførsel af barnet til kunstige mælkeformler.

derudover

I varigheden af ​​behandlingen bør afstå fra at tage alkoholholdige drikkevarer og apotekets alkoholtinkturer, fordi ethanol signifikant øger hepatotoksicitet og fremkalder inflammation i bugspytkirtlen.

En af de mulige bivirkninger er svimmelhed, så patienter, der tager Panadol tabletter, anbefales at midlertidigt give op med kørsel og arbejde med andre potentielt farlige mekanismer.

Opbevaring og dispensering fra apoteker

For at købe Panadol er lægens recept ikke nødvendig.

Konventionelle og dispergerbare tabletter skal opbevares på steder med lav luftfugtighed ved en temperatur på ikke over + 25 ° С.

Opbevaringstid for Panadol tabletter er 5 år fra udgivelsesdatoen.

Hold dig væk fra børn!

Analoger af Panadol tabletter

Analoger af Panadol tabletter ifølge den aktive bestanddel er Paracetamol, Stimol og Efferalgan præparater.

Plisov Vladimir, læge, medicinsk korrekturlæser

2.046 visninger i alt, 1 gange i dag

Panadol: brugsanvisning

struktur

Hver tablet indeholder 500 mg paracetamol.

Hjælpestoffer: prægelatineret stivelse, majsstivelse, povidon, kaliumsorbat, talkum, stearinsyre, vand, hydroxypropylmethylcellulose, triacetin.

beskrivelse

Farmakologisk aktivitet

Farmakologiske egenskaber: Lægemidlet har smertestillende og antipyretiske egenskaber. Det blokerer cyclooxygenase i centralnervesystemet, der påvirker centrene for smerte og termoregulering. Den antiinflammatoriske virkning er praktisk taget fraværende. Ikke forårsager irritation af mave og tarmslimhinde. Har ingen effekt på vand-salt metabolisme, da det ikke påvirker syntesen af ​​prostaglandiner i perifere væv.

Indikationer for brug

2. Feberisk syndrom som et antipyretisk middel. Ved en forhøjet temperatur mod baggrunden af ​​"catarrhal" sygdomme og influenza.

Kontraindikationer

• Alvorlig dysfunktion i leveren eller nyre;

• er kontraindiceret hos børn under 9 år og vejer mindre end 35 kg.

Dosering og administration

Børn (9-12 år): 1 tablet op til 4 gange om dagen, hvis det er nødvendigt. Intervallet mellem doser er ikke mindre end 4 timer, en enkeltdosis (1 tablet) kan tages ikke mere end 4 gange (4 tabletter) inden for 24 timer.

Lægemidlet anbefales ikke i mere end 5 dage som anæstesi og i mere end 3 dage af et antipyretisk middel uden at ordinere og overvåge lægen. En stigning i den daglige dosis af lægemidlet eller varigheden af ​​behandlingen er kun mulig under lægens vejledning.

Må ikke overstige den angivne dosis. I tilfælde af overdosis skal du straks kontakte en læge, selvom du har det godt.

Bivirkning

Med langvarig brug ved høje doser, øger sandsynligheden for human lever og nyre (renal kolik, uspecifik bakteriuri, interstitiel nefritis, papillær nekrose) og kræver overvågning af blodbilledet. Hvis der opstår usædvanlige symptomer, skal du konsultere en læge.

overdosis

behandling: Afbryd brug og søg lægehjælp straks.

Det anbefales at vaske maven og modtage enterosorbenter (aktivt kul, polyfen). En specifik antidot til paracetamolforgiftning er acetylcystein.

I tilfælde af utilsigtet overdosering, søg straks lægehjælp, selvom du har det godt.

Interaktion med andre lægemidler

Metoclopramid og domperidon øges, og kolestyramin reducerer absorptionshastigheden for paracetamol. Ethanol fremmer udviklingen af ​​akut pancreatitis. Lægemidlet kan reducere aktiviteten af ​​uricosuric medicin.

Applikationsfunktioner

• du ​​har lever- eller nyresygdom

• Du tager stoffer mod kvalme og opkastning (metoclopramid, domperidon) såvel som lægemidler, som sænker blodcholesterol (kolestyramin);

• Du tager antikoagulantia, og du har brug for smertestillende midler dagligt i lang tid. Paracetamol kan i dette tilfælde tages lejlighedsvis;

• Du er gravid eller plejer.

Misbrugere af alkohol, før du tager lægemidlet skal konsultere en læge. I OVERENSSTEMMELSE MED OVERGÅELSE AF DEN ANBEFALEDE DOSER, KAN PARACETAMOL VÆRE SKADER TIL LIVEREN.

Panadol

◊ Tabletter, filmovertrukket hvid kapselform med en flad kant på den ene side af tabletten er stemplingsmetoden markeret med et trekantet tegn på den anden side - med risiko.

Excipienser: majsstivelse - 21,4 mg prægelatineret stivelse - 50 mg kaliumsorbat - 0,6 mg Povidon - 2 mg Talkum - 15 mg stearinsyre - 5 mg, triacetin - 0,83 mg hypromellose - 4,17 mg.

6 stk. - blister (2) - kartonemballager.
12 stk. - blærer (1) - kartonemballager.

Smertestillende-antipyretisk. Har smertestillende og antipyretisk virkning. Det blokerer COX-1 og COX-2 hovedsageligt i centralnervesystemet, der påvirker centrene for smerte og termoregulering.

Den antiinflammatoriske virkning er praktisk taget fraværende. Ikke forårsager irritation af mave og tarmslimhinde. Har ingen effekt på vand-salt metabolisme, da det ikke påvirker syntesen af ​​prostaglandiner i perifere væv.

Sugning og distribution

Absorption - høj, Cmax opnås efter 0,5-2 timer og er 5-20 μg / ml.

Forbindelse med plasmaproteiner - 15%. Trænger gennem BBB. Mindre end 1% af den dosis paracetamol, der tages af modermælken, trænger ind i modermælken. Den terapeutisk effektive koncentration af paracetamol i plasma opnås, når den administreres i en dosis på 10-15 mg / kg.

Metabolisme og udskillelse

Metaboliseret i leveren (90-95%): 80% går ind i konjugeringsreaktionen med glucuronsyre og sulfater med dannelsen af ​​inaktive metabolitter; 17% gennemgår hydroxylering med dannelsen af ​​8 aktive metabolitter, som er konjugeret med glutathion med dannelsen af ​​allerede inaktive metabolitter. Med en mangel på glutathion kan disse metabolitter blokere enzymsystemerne for hepatocytter og forårsage deres nekrose. Isozym CYP 2E1 deltager også i stoffets metabolisme.

T1/2 - 1-4 timer Det udskilles af nyrerne i form af metabolitter, primært konjugater, kun 3% uændret.

Farmakokinetik i særlige kliniske tilfælde

Hos ældre patienter falder clearance af lægemidlet og T1/2.

- Smertsyndrom: hovedpine, migræne, tandpine, ondt i halsen, rygsmerter, muskelsmerter, smertefuld menstruation

- febrilsyndrom (som et antipyretisk middel): Forøget kropstemperatur mod baggrund af forkølelse og influenza.

Lægemidlet er designet til at reducere smerte på tidspunktet for brug, og sygdommens udvikling er ikke påvirket.

- børns alder til 6 år

- Overfølsomhed over for lægemidlets komponenter.

C forsigtighed brug i patienter med nyre- og leversvigt, godartet hyperbilirubinæmi (herunder Gilberts Syndrom), viral hepatitis, mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase, alkoholisk leversygdom, alkoholisme, i alderdommen, graviditet og amning.

Voksne (herunder ældre) lægemidlet er ordineret til 500 mg-1 g (1-2 tabletter) op til 4 gange om dagen, hvis det er nødvendigt. Intervallet mellem doser er ikke mindre end 4 timer, en enkeltdosis (2 tabletter) kan tages ikke mere end 4 gange (8 tab). Inden for 24 timer.

Børn i alderen 6-9 år Udnævne til 1/2 fane. 3-4 gange om dagen, hvis det er nødvendigt. Intervallet mellem doser er mindst 4 timer. Den maksimale enkeltdosis for børn 6-9 år er 1/2 tabel. (250 mg), den maksimale daglige - 2 fane. (1 g).

Børn i alderen 9-12 år gammel udpeg en 1 fane. op til 4 gange om dagen, hvis det er nødvendigt. Intervallet mellem doser er ikke mindre end 4 timer, en enkeltdosis (1 tab.) Kan tages ikke oftere end 4 gange (4 tab.) Inden for 24 timer.

Lægemidlet anbefales ikke i mere end 5 dage som anæstesi og i mere end 3 dage af et antipyretisk middel uden at ordinere og overvåge lægen. En stigning i den daglige dosis af lægemidlet eller varigheden af ​​behandlingen er kun mulig under lægens vejledning.

I anbefalede doser tolereres stoffet normalt godt.

Allergiske reaktioner: nogle gange - udslæt på huden, kløe, hævelse af Quincke.

På den del af hæmatopoiesis-systemet: sjældent - anæmi, thrombocytopeni, methemoglobinæmi.

Fra urinsystemet: med langvarig anvendelse i høje doser - renal kolik, uspecifik bakteriuri, interstitial nefritis, papillær nekrose.

Lægemidlet bør kun tages under anbefalede doser. Hvis den anbefalede dosis overskrides, skal du straks søge lægehjælp, selvom du har det godt, da der er risiko for forsinket alvorlig leverskade.

Leverfare hos voksne er mulig med indtagelse af ≥ 10 g paracetamol. At tage ≥ 5 g paracetamol kan føre til leverskade hos patienter, der har følgende risikofaktorer:

- langvarig behandling med carbamazepin, phenobarbital, phenytoin, primidon, rifampicin, Hypericum perforatum lægemidler eller andre lægemidler, der stimulerer leverenzymer;

- regelmæssigt forbrug af alkohol i overskydende mængder

- muligvis med glutathionmangel (til spiseforstyrrelser, cystisk fibrose, HIV-infektion, fasting og sult).

symptomer Akut paracetamolforgiftning er kvalme, opkastning, mavesmerter, svedtendens, bleg hud. Efter 1-2 dage er tegn på leverskader bestemt (ømhed i leveren, øget aktivitet af leverenzymer). I svære tilfælde af overdosering udvikle leversvigt kan udvikle akut nyresvigt med tubulær nekrose (herunder fravær af alvorlig leverskade), arytmi, pancreatitis, encefalopati og koma. Hepatotoksisk virkning hos voksne manifesteres, når der tages ≥ 10 g paracetamol.

behandling: afbryd brug og straks konsultere en læge. Det anbefales at vaske maven og modtage enterosorbenter (aktivt kul, polyfen); indgivelse donor af SH-grupper og forstadier for glutathionsyntese - methionin gennem 8-9 timer efter overdosis og N-acetylcystein -. 12 timer Behovet for yderligere terapeutiske aktiviteter (yderligere administration af methionin, / i indgivelse N-acetylcystein) bestemmes afhængigt af koncentrationen af ​​paracetamol i blodet samt den tid der er gået efter administrationen. Behandling af patienter med alvorlig nedsat leverfunktion 24 timer efter at have taget paracetamol bør ske i samarbejde med specialister fra toksikologisk center eller specialiseret afdeling af leversygdomme.

deling af paracetamol og andre NSAID Langsigtet øger risikoen for "smertestillende" nefropati og renal papillær nekrose, begyndende slutstadiet nyresvigt.

Samtidig langtidsbehandling af paracetamol i høje doser og salicylater øger risikoen for udvikling af nyre- eller blærekræft.

Diflunisal øger plasmakoncentrationen af ​​paracetamol med 50%, hvilket øger risikoen for hepatotoksicitet.

Myelotoksiske lægemidler øger manifestationen af ​​lægemidlets hæmatotoksicitet.

Lægemidlet ved modtagelse for lang tid øger effekten af ​​antikoagulantia (warfarin og andre coumarin), hvilket øger risikoen for blødning.

Induktionsspoler mikrosomale oxidation enzymer i leveren (barbiturater, phenytoin, carbamazepin, rifampicin, AZT, phenytoin, ethanol, flumetsinol, phenylbutazon og tricykliske antidepressiva) øger risikoen for hepatotoksicitet med overdoser.

Inhibitorer af mikrosomal oxidation (cimetidin) reducerer risikoen for hepatotoksiske virkninger.

Metoclopramid og domperidon øges, og colestramin reducerer absorptionshastigheden for paracetamol.

Ethanol med samtidig applikation med paracetamol fremmer udviklingen af ​​akut pancreatitis.

Lægemidlet kan reducere aktiviteten af ​​uricosuric medicin.

Ved langvarig brug i høje doser er blodkontrol nødvendig.

Med forsigtighed og kun under lægeligt tilsyn patienter med lever- eller nyreproblemer, mens de tager antiemetiske lægemidler (metoclopramid, domperidon), såvel som lægemidler, der sænker blodcholesterolniveauer (cholestyramin).

I tilfælde af et dagligt behov for at tage smertestillende midler under antikoagulerende midler, kan paracetamol tages lejlighedsvis.

Ved udførelse af test til bestemmelse af urinsyre og blodglukoseniveauer skal en læge advares om at tage Panadol.

For at undgå giftig skade på leveren bør paracetamol ikke kombineres med indtagelse af alkoholholdige drikkevarer og bør også tages til personer, der er udsat for kronisk alkoholforbrug.

Panadol tabletter: brugsanvisning

Panadol tabletter tilhører den farmakologiske gruppe af antipyretiske lægemidler og analgetika. De bruges til symptomatisk terapi med det formål at reducere kropstemperaturen med feber samt at reducere sværhedsgraden af ​​smertsyndromet i forskellige sygdomme.

Udstedelsesform og sammensætning

Panadol tabletter er hvide, kapselformede med flade kanter og en glat overflade. De er dækket af en enterisk filmmembran. Det vigtigste aktive stof i lægemidlet er paracetamol, dets indhold i en tablet er 500 mg. Den indeholder også hjælpekomponenter, som omfatter:

  • Triacetin.
  • Pregelatiniseret stivelse.
  • Povidon.
  • Valium.
  • Stearinsyre.
  • Talkum.
  • Majsstivelse.
  • Kaliumsorbat.

Panadol tabletter pakkes i en blister til 6 eller 12 stk. Et kartonpakke indeholder 1 eller 2 blister med et passende antal tabletter samt en kommentar til præparatet.

Farmakologisk aktivitet

Det aktive stof pellets Panadol paracetamol inhiberer cyclooxygenase-enzymet (COX), som katalyserer omsætningen af ​​arachidonsyre til inflammatoriske mediatorer prostaglandiner, der er ansvarlige for stigningen i temperatur (virkning på termoregulering midten af ​​centralnervesystemet) og udvikling af smerte (har en direkte irriterende på de sensoriske nerveender og påvirker hjernens smertecentre). Ved at reducere koncentrationen af ​​prostaglandiner i centralnervesystemet strukturer af lægemidlet har antipyretisk (reducerer kropstemperatur under feber) og analgetisk aktivitet. I modsætning til andre NSAID'er (ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler), paracetamol næsten ingen antiinflammatorisk virkning. Også, paracetamol ikke irriterer slimhinderne i maven, duodenum og vand-salt stofskiftet i kroppen, da det ikke påvirke niveauet af prostaglandiner i perifere væv, men kun i centralnervesystemet strukturer.

Det aktive stof i Panadol tabletter absorberes hurtigt og næsten fuldstændigt i blodet fra tarmlumen. Paracetamol fordeles jævnt i vævene i kroppen, trænger ind i blod-hjernebarrieren ind i vævene i centralnervesystemet. Også i en lille mængde (mindre end 1% af den totale dosis) trænger paracetamol ind i modermælken under amning. Den aktive bestanddel af Panadol tabletter i leveren metaboliseres med dannelsen af ​​inaktive henfaldsprodukter, som udskilles hovedsageligt i urinen ved nyrerne. Halveringstiden (det tidspunkt, hvor halvdelen af ​​hele dosen af ​​lægemidlet udskilles) til paracetamol er ca. 1-4 timer.

Indikationer for brug

Modtagelsestabletter Panadol er indiceret som et middel til symptomatisk behandling i flere situationer:

  • Reduktion af sværhedsgraden af ​​smerte syndrom, især med dental, moderat intensitet hovedpine, lændesmerter, muskler, algodismenore (smertefuld menstruation hos kvinder).
  • Som et antipyretisk lægemiddel anvendes Panadol-tabletter ved forhøjet temperatur (feber) mod baggrunden af ​​katarral patologi, akut respiratorisk virusinfektion og influenza.

Panadol-tabletter reducerer sværhedsgraden af ​​smerte syndromet samt feber temperaturen på tidspunktet for deres anvendelse, de påvirker ikke årsagen til den patologiske proces, såvel som dets kurs og progression.

Kontraindikationer til brug

Absolut kontraindikation at modtage Panadol tabletter særhed er paracetamol eller formuleringshjælpemidler, samt børn under 6 år gamle. Med forberedelse pleje anvendes i nyre eller lever gennemsnitlige sværhedsgrad af svigt, viral hepatitis (leverbetændelse forårsaget af virus), godartet hyperbilirubinæmi (forhøjet bilirubin i blodet), herunder medfødte lidelser og lever (Gilbert syndrom) svigt af glucose enzym 6-phosphatdehydrogenase (ansvarlig for den funktionelle tilstand af cellemembranen af ​​erythrocytter), alkoholisk eller toksisk leverskade (herunder alkoholisme), og også ældre, fra AC linje og ammende kvinder. Inden du begynder at tage Panadol tabletter, skal du sørge for, at der ikke er kontraindikationer.

Dosering og administration

Panadol tabletter tages oralt uanset mad. De tyges ikke og vaskes med nok vand. Doseringen afhænger af patientens alder:

  • Børn i alderen 6-9 år - ½ tablet 3-4 gange om dagen, med intervallet mellem at tage lægemidlet skal være mindst 4 timer. Den maksimale daglige dosis af Panadol tabletter må ikke overstige 2 tabletter.
  • Børn i alderen 9-12 år - 1 tablet op til 4 gange om dagen, hvis det er nødvendigt, intervallet mellem deres indtag bør ikke være mindre end 4 timer, den maksimale daglige dosis er 4 tabletter.
  • Børn over 12 år og voksne - 1-2 tabletter 4 gange om dagen, bør intervallet mellem tabletterne ikke være mindre end 4 gange om dagen, den maksimale daglige dosis må ikke overskride 8 tabletter.

Panadol tabletter er et lægemiddel til symptomatisk behandling, så behandlingen bør ikke overstige 5 dage. Hvis du har brug for at fortsætte med at tage stoffet, bør du konsultere din læge.

Bivirkninger

Generelt, under forudsætning af at tage den anbefalede terapeutiske dosis, overføres Panadol-tabletter godt, undertiden er udviklingen af ​​bivirkninger fra flere systemer i kroppen mulig:

  • Blod og knoglemarv rød - reduktion af røde blodlegemer (anæmi) og blodplader (trombocytopeni) i blodet, stigende koncentrationer af den oxiderede form af hæmoglobin i blod methæmoglobin (methæmoglobinæmi).
  • Urinvejene - interstitiel nephritis (inflammation af nyrevæv), ikke-specifikke bakteriuri (forekomst af bakterier i urin), nyrekolik (udtrykt krampe renal tubulus med fremkomsten af ​​alvorlige paroxysmal smerte i lænden), papillær nekrose (ødelæggelse af nyre papiller).
  • Allergiske reaktioner - udslæt på huden og kløe, angioødem angioødem (udtalt hævelse af blødt væv i ansigtet og ydre kønsorganer).

Hvis der opstår tegn på bivirkninger, skal Panadol-tabletter seponeres og konsultere læge.

Særlige instruktioner

Inden du begynder at tage Panadol tabletter, skal du omhyggeligt læse instruktionerne for lægemidlet. Der er flere specielle instruktioner, som du skal være opmærksom på:

  • Ved langvarig administration af Panadol tabletter bør periodisk overvågning af laboratorieparametre af funktionelt tilstand af perifert blod udføres.
  • Ved samtidig administration af antikoagulantia (lægemidler, der reducerer blodkoagulation) bør lægemidlet anvendes med ekstrem forsigtighed.
  • Indtagelse af stoffet med samtidig lever- eller nyrepatologi, ledsaget af et fald i deres funktionelle aktivitet er kun mulig under lægens vejledning.
  • For at undgå udvikling af giftige leverskade er alkoholindtagelse udelukket på baggrund af at tage Panadol tabletter.
  • Det anbefales ikke at tage stoffet for mennesker, der lider af kronisk alkoholisme.
  • Tablet med aktive stoffer Panadol kan interagere med stoffer fra andre farmakologiske grupper, så deres mulige brug skal advares af din læge.
  • Brug af lægemidlet er muligt for gravide eller ammende kvinder, men kun til formålet og under tilsyn af en læge.
  • Lægemidlet har ingen direkte virkning på hjernebarkens funktionelle aktivitet, hastigheden af ​​de psykomotoriske reaktioner og koncentrationsevnen.

På apotekets netværk udleveres Panadol-tabletter som et ikke-receptpligtigt lægemiddel. Hvis du har spørgsmål eller tvivl om brugen af ​​stoffet, bør du konsultere din læge.

overdosis

Hvis den anbefalede terapeutiske dosis overskrides væsentligt, bør lægen konsulteres selv i mangel af overdoseringssymptomer. Dette skyldes, at udviklingen af ​​toksisk leverskader, som udvikler sig efter en vis tidsperiode, er mulig. Ved akut forgiftning kan kvalme, opkastning, mavesmerter, sved og bleg hud udvikle sig. Derefter udvikles manifestationer af leversvigt efter en vis periode (ikke mindre end 1-2 timer), såvel som nyre, pancreas (pancreatitis), centralnervesystemet, op til udvikling af koma. Behandling af overdosering består i at stoppe stoffet, vaske maven, tarmene, tage tarmsorbenter (aktivt kul) under en nylig (op til 1 time) overdosis. En specifik antidot mod paracetamol er glutathion (donor af SH-grupper), den anvendes på et hospital.

Analoger af tabletter Panadol

Analogt for det aktive stof og den terapeutiske virkning for Panadol tabletter er præparater Efferalgan, Paracetamol, Strymol.

Betingelser for opbevaring

Holdbarheden af ​​Panadol tabletter er 5 år fra fremstillingsdatoen. Lægemidlet bør opbevares i sin oprindelige fabrikemballage, mørkt, tørt, utilgængeligt for børn ved en lufttemperatur på højst + 25 ° C.

Panadol tabletter pris

Den gennemsnitlige pris for tabletter Panadol i apoteker i Moskva afhænger af deres mængde i pakken:

  • 6 tabletter - 44-48 rubler.
  • 12 tabletter - 64-67 rubler.

Du Kan Også Gerne

Sådan genoprettes tarmmikrofloraen efter at have taget antibiotika

Nogle stoffer kan forårsage alvorlig skade på kroppen, men dette kompenseres af deres evne til at klare effektivt med alvorlige sygdomme.

Er det muligt at tage et brusebad med forkølelse - fordele og skade på vandprocedurer

Alle står over for en forkølelse og som regel kurerer de sig hjemme. Som følge heraf opstod mange myter omkring denne sygdom.