Hvad hjælper piller Ibuprofen: brugsanvisninger

Ibuprofen er et antipyretisk, smertestillende, antiinflammatorisk stof.

Indikationer for anvendelse er forskellige inflammatoriske processer forårsaget af virkningen af ​​inflammatoriske prostaglandiner. Sammensætningen af ​​lægemidlet indbefatter to komplementære molekyler, som blokerer negative modifikationer af metabolitter af arachidonsyre.

På denne side finder du alle oplysninger om Ibuprofen: komplet vejledning til brug med dette lægemiddel, den gennemsnitlige pris i apoteker, fuldstændig og ufuldstændig analoger af lægemidlet, samt udtalelser af folk, der allerede har brugt Ibuprofen tabletter. Vil du forlade din mening? Skriv venligst i kommentarerne.

Klinisk og farmakologisk gruppe

Forladelsesbetingelser fra apoteker

Udgivet uden læge recept.

Hvor meget er Ibuprofen? Den gennemsnitlige pris på apoteker er på niveau med 25 rubler.

Udstedelsesform og sammensætning

Tabletter Ibuprofen - runde, glatte, bikonvekse hvide.

  • Hver tablet indeholder 200 mg eller 400 mg aktiv ingrediens.
  • Hjælpestoffer - magnesiumstearat, talkum, lactose, kartoffelstivelse, siliciumdioxidkolloid, povidon 25.

For 10, 20 og 100 stk. Pr. Pakke.

Farmakologisk virkning

Det aktive stof i lægemidlet er ibuprofen, et derivat af phenylpropionsyre.

Ibuprofen er mest effektivt til inflammatoriske smerter. Ved antipyretisk virkning tæt nok til acetylsalicylsyre. Undertrykker adhæsionen af ​​blodplader, forbedrer mikrocirkulationen og reducerer intensiteten af ​​inflammation. Med ekstern anvendelse Ibuprofen i form af en salve har en stærk analgetisk effekt, hvilket reducerer rødme, morgenstivhed og hævelse.

Lægemidlet er klassificeret som en af ​​Verdenssundhedsorganisationens vigtigste lægemidler, dets effektivitet og sikkerhed er blevet undersøgt og klinisk testet.

Indikationer for brug

Hvad hjælper pillen Ibuprofen? De vigtigste indikationer for at ordinere lægemidlet er:

  1. Inflammatorisk sygdom i ryg og led (herunder rheumatisk og rheumatoid arthritis, deformerende osteoarthritis, ankyloserende spondylitis, gigtagtig arthritis).
  2. Moderat eller svag smerte af forskellig oprindelse (herunder migræne, hovedpine, muskelsmerter, reumatiske og reumatisk oprindelse, tandpine, postoperative smerter, neuralgi, primær algomenorrhea, ondt i halsen og ører, posttraumatisk smerte).
  3. Feverish syndrom med infektiøse og "kolde" sygdomme.

Kontraindikationer

NSAID fra enhver fabrikant, for eksempel Ibuprofen Hemofarm instruktioner til brug, anbefaler ikke at nogen, der lider af nogen form for allergisk reaktion på dets aktive bestanddel, aspirin, bør indlægges. Når kroppen reagerer i form af bronchial, rhinitis, anafylaksi spasme til ethvert NSAID, anbefaler Ibuprofen ikke brug af brugsanvisningen.

Tag det ikke i nogen form:

  • under graviditeten
  • efter bypass;
  • ved en hyperreaktion af en organisme på en hvilken som helst bestanddel af midlet;
  • med sygdomme i blodsystemet forbundet med en krænkelse af dens koagulation
  • med interne blødninger (især intrakraniel) eller mistænksomhed for dem
  • i sygdomme i fordøjelsessystemet ledsaget af sårdannelse af slimhinde og perforering af sår;
  • med progressiv nyrepatologi, især ved kronisk nyresvigt.

Aldersbegrænsninger afhænger af stoffets form. Barnes suspension er f.eks. Ikke givet til børn under 3 år. "Voksne" former for lægemidlet kan indgives til børn fra 6 år. Ibuprofen Akrikhin instruktioner til brug i form af suppositorier anbefaler ikke brugen til behandling af babyer i op til 3 måneder.

Anvendelse under graviditet og amning

Ibuprofen er det valgfri stof til smerte og varme under graviditeten, fordi i denne periode for en kvindes krop er det mere sikkert end de fleste andre analgetika og antipyretika.

I graviditetens første 2 trimester har det ikke negativ indflydelse på fostrets udvikling, fremkalder ikke blødning (i modsætning til aspirin) og skaber ikke en trussel om abort.

Ibuprofen er kontraindiceret i graviditetens sidste trimester.

For det første hæmmer lægemidlet sammentrækningen af ​​livmoderens muskulatur. For det andet kan dets anvendelse forårsage lukning af Botallov kanal og udvikling af lunghypertension i barnet. For det tredje har medicinen ret til at blokere de hormoner, der er ansvarlige for den generiske proces.

Ibuprofen under amning påvirker ikke kvaliteten og udskillelsen af ​​mælk, så det kan bruges til at behandle ammende kvinder.

Instruktioner til brug

Brugsanvisningen angiver, at tabletter skal sluges ved vask med vand, helst under eller efter et måltid. Tag ikke mere end 4 timer.

  • Voksne, seniorer og børn over 12 år: i tabletter på 200 mg 3-4 gange om dagen; i tabletter på 400 mg 2-3 gange om dagen. Den daglige dosis er 1200 mg (tag ikke mere end 6 tabletter på 200 mg (eller 3 tabletter på 400 mg) i 24 timer.
  • Børn fra 6 til 12 år (med en legemsvægt på mere end 20 kg): 1 tablet 200 mg ikke mere end 4 gange / dag. Intervallet imellem tabletterne er mindst 6 timer.

Behandlingsforløbet uden at konsultere en læge bør ikke overstige 5 dage. Hvis symptomerne vedvarer, kontakt læge. Overskrid ikke den angivne dosis!

Bivirkninger

Der er flere bivirkninger i forskellige kropsspektre, som bør bemærkes:

  • Almindelige problemer - træthed og utilpashed
  • i mave-tarmkanalen - sår og tarmlidelser, flatulens, dyspepsi;
  • immunfunktion - overfølsomhed, astma, anafylaksi
  • nyresystem - organ dysfunktion, nephropati og nefritis;
  • blod og lymfesystem - leukopeni, trombocytopeni, anæmi;
  • infektiøs natur - meningitis, rhinitis i nærvær af autoimmune sygdomme;
  • sensoriske organer - problemer med syn, hørelse, støjfølsomhed, svimmelhed;
  • kardiovaskulær aktivitet - puffiness, problemer med væskeretention, insufficiens;
  • CNS - angst og søvnproblemer, langvarig depression, neuritis, smerter i hovedet, en tilstand af døsighed.

Overholdelse og overvejelse af disse faktorer sikrer hurtig genopretning. Oplysninger om præparatet ibuprofen, instruktion om brug af tabletten, pris, anmeldelser, analoger er givet til orienteringsformål.

overdosis

Hvis den daglige eller enlige dosis af Ibuprofen overskrides, forekommer følgende symptomer:

  • metabolisk acidose;
  • koma;
  • akut nyreinsufficiens
  • sænkning af blodtryk
  • hurtig eller langsom hjertefrekvens
  • smerter i maven, kvalme, opkastning;
  • døsighed, døsighed, depressiv tilstand;
  • hovedpine, tinnitus
  • atrieflimren og åndedrætsanfald.

Ved disse betingelser anvendes behandling:

  • gastrisk lavage (effektiv inden for den første time efter at have taget lægemidlet);
  • Aktiveret trækul (bruges til at reducere absorptionen af ​​medicin i mave-tarmkanalen);
  • alkalisk drikke og tvungen diurese;
  • symptomatisk terapi (observer blodtryk, puls og generel tilstand).

Når de første foranstaltninger træffes, er det nødvendigt at søge kvalificeret hjælp og ringe til en ambulance.

Særlige instruktioner

  1. Ved langvarig brug er det nødvendigt at kontrollere det perifere blodbillede og den funktionelle tilstand af leveren og nyrerne.
  2. Hvis det er nødvendigt at bestemme 17-ketosteroider, skal lægemidlet afbrydes 48 timer før testen.
  3. For at reducere risikoen for udvikling af bivirkninger fra mave-tarmkanalen bør den lavest effektive dosis anvendes. Når symptomerne på gastropati viser omhyggelig overvågning, herunder afholdelse af gastroskopi, en blodprøve med bestemmelse af hæmoglobin og hæmatokrit, fækalt okkult blod.

I behandlingsperioden bør man afholde sig fra at drikke alkohol og aktiviteter, der kræver øget koncentration af opmærksomhed og hastighed af psykomotoriske reaktioner.

Drug Interactions

  1. Koffein øger den analgetiske virkning af ibuprofen;
  2. Når interagerer med serotonin genoptagelsesblokkere øges risikoen for blødning fra mave-tarmkanalen;
  3. Ved behandling med induktion af mikrosomal oxidation øges risikoen for forgiftning;
  4. Ibuprofen anbefales ikke med samtidig behandling med andre NSAID'er;
  5. Ved aftale med antikoagulanter øges risikoen for blødning;
  6. Barbiturater og præparater med ethanol øger koncentrationen af ​​ibuprofen i blodplasma;
  7. Reducerer virkningerne af vasodilatorer, furosemid og hydrochlorthiazid;
  8. Øger aktiviteten af ​​antiaggreganter, indirekte antikoagulantia, fibrinolytiske lægemidler, hypoglykæmiske lægemidler og insulin, sulfonylurea-derivater;
  9. Ved samtidig behandling med cefalosporiner øges hyppigheden af ​​hypoprothrombinæmi, risikoen for nephro- og hepatotoksiske virkninger øges;
  10. Kolestyramin og antacida reducerer absorptionen af ​​ibuprofen.

anmeldelser

Vi hentede nogle tilbagemeldinger fra folk om Ibuprofen-lægemidlet:

  1. Larissa. Tidligere fra smerter i en mave eller mave brugte Nurofen ved råd eller råd af ven og jeg effektiviteten af ​​et præparat helt arrangeret. Derefter rådede apoteket på apoteket for at tage en mere rentabel og lige så effektiv Ibuprofen. Siden da drikker jeg det fra hovedpine, menstruationsmerter, tandpine. Midlet giver mig ikke bivirkninger.
  2. Igor. Ibuprofen, Paracetamol og andre antiinflammatoriske lægemidler hjælper mig lige så godt. Den eneste forskel mellem den første og den anden er reaktionshastigheden. Så hvis du drikker disse piller, bliver det bedre efter en time. Paracetamol har brug for mere tid til at handle. Til en pris er begge stoffer budgetmæssige og tilgængelige for nogen.
  3. Victor. Meget stærkt stof. Der var en temperatur på 40, feber, delirium, sat på fødderne for 3 doser, men straks blev det klart, at du som et slik ikke kan spise ham og behandle så lidt som muligt med mindste dosis. Han bemærkede også sin indflydelse på opfattelsen, har en mildt berusende virkning, lindrer og efterlader kun behagelige minder om adgang (noget som en narkotisk virkning, det er svært at køre efter modtagelse). Personligt ramte jeg mærkbart nyrerne, og selv for mig konkluderede jeg, at det skal vaskes ned med rigeligt vand. Meget tilfreds med prisen og evnen til at erstatte dyre stoffer som teraflu eller pentaflucin. For mig selv har jeg valgt, i tilfælde af Orvi eller influenzabehandling vil blive behandlet med ibuprofen, det er det værd.

Find dårlige anmeldelser om Ibuprofen i tabletter, stearinlys eller sirup, måske ikke. Lægemidlet betragtes som et effektivt og tilstrækkeligt sikkert middel.

Dens fordele er:

  • lav pris;
  • hurtig virkning;
  • muligheden for at anvende til behandling af gravide kvinder og børn af enhver alder
    Et stort antal doseringsformer (dette giver dig mulighed for at vælge den minimale effektive dosis korrekt).

Som et minus i anmeldelser nævnes sædvanligvis kontraindikationer og risikoen for at udvikle bivirkninger forbundet med NSAID.

analoger

Analoger for den aktive bestanddel er følgende:

Inden du bruger analoger, skal du kontakte din læge.

Opbevaringsforhold og holdbarhed

Lægemidlet anbefales at holde pladser med lavt fugtindhold ved en temperatur på ikke over + 25 ° С.

Holdbarhed af tabletformularer er 3 år. Hold dig væk fra børn!

ibuprofen

Brugsanvisning:

Priserne i onlineapoteker:

Ibuprofen er et ikke-steroid syntetisk præparat med analgetiske, antiinflammatoriske og antipyretiske virkninger.

Farmakologisk aktivitet

Det aktive stof i lægemidlet er ibuprofen, et derivat af phenylpropionsyre.

Ibuprofen er mest effektivt til inflammatoriske smerter. Ved antipyretisk virkning tæt nok til acetylsalicylsyre. Undertrykker adhæsionen af ​​blodplader, forbedrer mikrocirkulationen og reducerer intensiteten af ​​inflammation.

Med ekstern anvendelse Ibuprofen i form af en salve har en stærk analgetisk effekt, hvilket reducerer rødme, morgenstivhed og hævelse.

Lægemidlet er klassificeret som en af ​​Verdenssundhedsorganisationens vigtigste lægemidler, dets effektivitet og sikkerhed er blevet undersøgt og klinisk testet.

Udstedelsesform

Ibuprofen frigives i form af tabletter, suspensioner og salver.

  • Tabletter Ibuprofen - runde, glatte, bikonvekse hvide. Hver tablet indeholder 200 mg eller 400 mg aktiv ingrediens. Excipienser - magnesiumstearat, talkum, lactose, kartoffelstivelse, kolloidt siliciumdioxid, povidon 25. 10, 20 og 100 enheder per pakke;
  • Coated tabletter Ibuprofen forlænget virkning. Hver tablet indeholder 800 mg aktiv ingrediens. Ved 7, 14 og 60 stykker pr. Pakke;
  • Tabletter til resorption. Hver tablet indeholder 200 mg aktiv ingrediens;
  • Kapsler af langvarig virkning. Hver kapsel indeholder 300 mg aktiv ingrediens;
  • Suspension Ibuprofen til oral administration er homogen, gul, med duften af ​​appelsin. 5 ml suspension indeholder 100 mg af den aktive bestanddel. Fremstillet i flasker på 100 ml i en papemballage med måleske;
  • 5% creme og gel til ekstern brug.

Indikationer for brug Ibuprofen

Ibuprofen er indiceret til:

  • Symptomatisk behandling af influenza og ARVI;
  • slidgigt;
  • Psoriatisk arthritis;
  • Cervikal spondylose;
  • Barre-Liège-syndromet;
  • Cervikal migræne;
  • bursitis;
  • Bechterews sygdom;
  • Neuralgisk amyotrofi;
  • myalgi;
  • Nefrotisk syndrom;
  • Postural hypotension (når der tages antihypertensive stoffer);
  • Feberstilstande af forskellige etymologier;
  • Traumatiske betændelser i blødt væv og muskuloskeletale system;
  • Sygdomme i rygsøjlen
  • neuralgi;
  • tendinitis;
  • Hæmatomer.

Ibuprofen er også indiceret til behandling af forstuvninger ledbånd, rheumatoid arthritis, radiculitis og artikulær syndrom (i forværring gigt).

Som hjælp er Ibuprofen indikeret til brug i:

  • lungebetændelse;
  • Postoperativ, tand- og hovedpine;
  • Infektiøse inflammatoriske ENT sygdomme - Faryngitis, tonsillitis, rhinitis, laryngitis, bihulebetændelse;
  • bronkitis;
  • pannikulitis;
  • Primær dysmenoré
  • algodismenoree;
  • Inflammatoriske processer i det lille bækken;
  • Adnexitis.

Kontraindikationer

Ibuprofen ifølge instruktionerne er kontraindiceret, når:

  • Overfølsomhed over for lægemidlet;
  • Forværring af mavesår i maven eller duodenum og ulcerøs colitis;
  • Sygdomme i synsnerven og nedsat farvevision;
  • "Aspirin" astma;
  • Arteriel hypertension;
  • scotoma;
  • amblyopi;
  • Udtrykte krænkelser af nyre- eller leverfunktion samt levercirrhose med portalhypertension;
  • Hjertesvigt;
  • hævelse;
  • hæmofili;
  • antikoagulationsbehandling;
  • leukopeni;
  • Patologi af det vestibulære apparat;
  • Mangel på glucose-6-phosphat dehydrogenase;
  • III trimester af graviditet.

Ifølge instruktionerne gives Ibuprofen med forsigtighed, når:

  • Kronisk hjertesvigt
  • Samtidige sygdomme i lever og nyrer,
  • enteritis;
  • Umiddelbart efter operationen;
  • Med dyspeptiske symptomer før behandling
  • gastritis;
  • colitis;
  • Børn under 12 år.

Ved anvendelse af Ibuprofen er systematisk overvågning af mønsteret af perifert blod samt lever- og nyrefunktion nødvendig.

Instruktioner til brug Ibuprofen

Ifølge instruktionerne tages Ibuprofen efter måltider inde.

Den daglige dosis af lægemidlet afhænger af sygdommen:

  • I osteoarthritis, algodismenoree, psoriatisk arthritis og ankyloserende spondylitis voksen ordinere den 400-600 mg 3-4 gange om dagen;
  • Med rheumatoid arthritis tage en øget dosis, 800 mg 3 gange om dagen;
  • I blødt vævsskader og forstuvninger anvendes Ibuprofen tabletter med langvarig virkning-1600-2400 mg en gang om dagen, fortrinsvis før sengetid;
  • Med moderat smerte tager de 1200 mg om dagen;
  • Når febril syndrom opstår efter immunisering, anvendes 50 mg. Om nødvendigt kan modtagelsen gentages efter 6 timer, men ikke over 100 mg dagligt.

Når feberlige tilstande for børn over 12 år for at reducere kropstemperaturen beregnes dosen af ​​Ibuprofen:

  • Over 39,2 grader C - 10 mg pr. 1 kg vægt pr. Dag;
  • Under 39,2 grader C - 5 mg pr. 1 kg vægt pr. Dag.

Ibuprofen tabletter til resorption bruges til at behandle ENT sygdomme, der opløses i munden under tungen. Børn over 12 år og voksne er ordineret 200-400 mg 2-3 gange om dagen.

Suspension til oral administration ordineres normalt til børn. Den gennemsnitlige enkeltdosis, når den tages 3 gange om dagen, er:

  • Fra 1 til 3 år - 100 mg;
  • Fra 4 til 6 år - 150 mg;
  • Fra 7 til 9 år - 200 mg;
  • Fra 10 til 12 år - 300 mg.

Påfør eksternt gel eller creme Ibuprofen, påfør og gnid den, indtil den er helt absorberet på læsionen 3-4 gange om dagen. Behandling kan udføres i 2-3 uger.

Bivirkninger

Ifølge instruktionerne er Ibuprofen et sikkert nok lægemiddel og tolereres sædvanligvis godt. Nogle bivirkninger kan observeres i ansøgningen:

Fordøjelsessystemet: diarré, opkastning, kvalme, anoreksi, en følelse af ubehag i epigastrium, erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen forekommer oftere; signifikant mindre krænkelser af leverfunktion eller blødning fra mave-tarmkanalen.

Nervesystemet: Hovedpine eller svimmelhed, søvnforstyrrelser eller ophidselse samt synlige forstyrrelser, kan forekomme.

Cirkulationssystem: Bivirkninger observeres kun ved langvarig brug af lægemiddel - thrombocytopeni, anæmi, agranulocytose.

Urinsystem: Nyresvigt kan forekomme ved langvarig brug af Ibuprofen.

Allergiske reaktioner kan observeres både når tager stoffet oralt og når de påføres topisk i form af rødme i huden, hududslæt, angioødem, brændende fornemmelser. Signifikant forekommer bronkospastisk syndrom og aseptisk meningitis.

Ibuprofen er kontraindiceret i graviditetens tredje trimester. Ansøgning i I og II trimestere er mulig i overensstemmelse med lægenes indikationer.

Under lactation kan Ibuprofen anvendes i lave doser til smerte og feber. Da lægemidlet udskilles i modermælk, er anvendelse i doser over 800 mg pr. Dag kontraindiceret.

Opbevaringsforhold

Ibuprofen frigives på recept. Holdbarhed - 3 år.

Tabletter "Ibuprofen" fra hvad? Instruktion, priser, udtalelser

Priserne til bedøvelse af udenlandske stoffer vokser hver dag og overbelaster allerede den normale bar? Hvad skal der gøres i denne sag? Hvordan kan en simpel person med en uændret løn tage af tandbehandling, hovedpine? Hvilke billige piller mod feber, smerte syndrom eksisterer? Og er der nogen medicin tilgængelige, som du ikke behøver at betale fantastiske penge? Ja, sådan forberedelse eksisterer, og navnet på det er "Ibuprofen". Fra hvad disse tabletter hjælper, læs i artiklen. Men den kendsgerning, at de på ingen måde er dårligere i forhold til deres modparter - det er helt sikkert. I dag, derfor, vi ser på de situationer, hvor du kan drikke disse piller, eventuelle kontraindikationer og bivirkninger af disse er tilgængelige, samt lære hvordan patienterne selv taler om disse piller.

farmakologi

Lægemidlet "Ibuprofen" har antiinflammatorisk, antipyretisk og smertestillende virkning. Det forårsager svækkelse og fuldstændig forsvinden af ​​smertesyndromet, herunder smerter i leddene i hvile og under bevægelse. Også denne medicin reducerer stivheden og hævelsen af ​​leddene, fremmer en stigning i patientens bevægelsesvolumen. Tabletter "Ibuprofen", hvis brug skal være læselig, letter normalt patientens tilstand inden den syvende behandlingsdag. En langsigtet brug af stoffet har en desensibiliserende virkning, dvs. reducerer eller eliminerer følsomhed over for de komponenter, der er en del af medikamentet.

struktur

Ibuprofen (tabletter, hvis brugsanvisning er beskrevet nedenfor) indeholder i sin struktur et aktivt stof under samme navn som præparatet i en mængde på 200 mg. Som hjælpekomponenter er sådanne elementer: kartoffelstivelse, calcium- og magnesiumstearat, povidon, lecithin, titandioxid, talkum.

Tabletterne kan forekomme hvid eller pink i udseende.

I hvilke tilfælde skal jeg søge?

"Ibuprofen" (tabletter, instruktioner til brug som altid er inkluderet i pakningen) ordineres af lægen for sådanne sundhedsmæssige problemer som:

- Smerte af forskellig ætiologi: dental, hoved, migræne, neuralgi, blærevævskader.

- Radiculitis, bursitis, tendovaginitis.

- Revmatisk blødt vævsskade.

- Feber i akutte infektiøse og inflammatoriske sygdomme.

- Alvorlige sygdomme i ENT-organerne, lungebetændelse, pleuris.

- Andre sygdomme, der ledsages af smertsyndrom, øget kropstemperatur.

Anvendelsesmåde

Afhængigt af diagnosen og intensiteten af ​​smertsyndromet udpeger lægen individuelt tabletter "Ibuprofen". Fra hvad disse piller er gemt, bestemt, og nu er det tid til at lære standard dosering af denne medicin. Voksne og børn over 12 år ordineres ofte 1 eller 2 tabletter 3-4 gange dag efter måltid. Hvis patienten har en alvorlig sygdomskurs, er det muligt at øge dosen til 3 piller, hvilket svarer til 600 mg af lægemidlet.

Børn fra 1 til 12 år er ordineret medicin baseret på barnets kropsvægt. Mange forældre forstår ikke og spørger lægen: "Tabletter" Ibuprofen "fra hvad der kan hjælpe unge børn?" Normalt er disse piller udpeget af en specialist til fjernelse af smerte.

Bivirkninger

Denne medicin kan forårsage sådanne bivirkninger hos mennesker:

- Kvalme, opkastning, diarré, flatulens, halsbrand.

- Svimmelhed, hovedpine, søvnløshed eller omvendt døsighed.

- Allergiske reaktioner: Udseendet af små røde pletter, kløe.

- Anæmi, lakopeni, trombocytopeni.

- Takykardi, hjertesvigt, forhøjet blodtryk.

Emballage af lægemidlet "Ibuprofen"

Hvor mange tabletter er i en pakke: 10, 20 eller 30? Producenter producerer dette lægemiddel til 10, 20, 30, 50 og endda 100 piller i en blisterpakning. På købers anmodning kan en apotek sælge en blister, det vil sige 10 piller. Ofte gør folk det: De køber ikke hele pakken, men kun en konturpakke.

Kontraindikationer

Ikke alle mennesker kan bruge tabletter "Ibuprofen". Fra hvad disse piller hjælper, er det allerede kendt, men under hvilke omstændigheder er det forbudt at blive behandlet af dem, finder vi nu ud af. Så kontraindikationerne til brugen af ​​denne medicin er:

- Mavesår, 12 tolvfingre, forskellige erosive formationer i mavetarmkanalen.

- Dysfunktion af nyrer, lever.

- Høj følsomhed over for lægemidlets komponenter.

- Tredje trimester af graviditeten.

- Affektion af den optiske nerve.

Opbevaringsforhold

Ved stuetemperatur skal du gemme tabletterne "Ibuprofen". Hvad skal jeg skjule denne medicin fra? Fra direkte sollys, såvel som fra børns øjne. Og alt sammen fordi vores sønner og døtre er nysgerrige væsner, og derfor forskellige kasser, vil pakker til dem være interessante. Men børnene ved ikke, at det også kan være meget farligt. Forældre bør derfor skjule ethvert lægemiddel, herunder lægemidlet Ibuprofen, væk fra deres afkom.

Produktets holdbarhed er 3 år fra datoen for dens produktion.

Lægemidlet "Ibuprofen": pris

Tabletter, hvis pris adskiller sig afhængigt af apotekets placering, om indpakning af sælgeren selv, kan købes hos enhver specialiseret sundhedsorganisation. Det mest behagelige er, at enhver person kan købe piller, fordi deres omkostninger er lave. Så for hele pakningen med denne medicin skal gives fra 70 til 100 rubler. Og dette er for 50 piller "Ibuprofen". Prisen på en pille, instruktionen om brugen er klar og klar, viser det sig om 2 rubler. Dette er ubetydeligt i forhold til analogerne af de midler, som artiklen er afsat til.

Positive meninger af mennesker

Mange patienter i forskellige fora forlader forberedelsen "Ibuprofen" anmeldelser. Tabletterne, ifølge de fleste patienter, effektivt bekæmper smerten ved ethiologi: tand, hoved, muskel og smerter i forbindelse med menstruation. Også disse piller tager hurtigt af varme. Stadig folk markerer, at denne medicin let eller let, mild og det overføres normalt normalt. Kvinder og mænd som en bekvem form for frigivelse af lægemidlet: en standardplade, hvorfra det er let og bekvemt at tage p-piller. Blandt andet er det værd at være opmærksom på en yderligere karakteristik af stoffet "Ibuprofen" - prisen. Tabletter, hvis pris er latterligt, givet den forbløffende effekt, er for de fleste mennesker acceptabelt. Mange kvinder og mænd er overraskede over, hvordan man kan købe analoger af stoffet, som artiklen er afsat til. De er trods alt 2 eller endog 3 gange dyrere end medicinen "Ibuprofen", og resultatet er det samme. Svaret er virkelig simpelt: reklamebevægelsen. Når alt kommer til alt, vil et dyrt værktøj blive bedre annonceret end billigt. Og på vinduet i apoteket på et fremtrædende sted lægges netop stoffet "Nurofen" eller "Ibugen" - dyre analoger af stoffet "Ibuprofen". Men hvis folk ønsker at spare deres penge og samtidig få en lignende virkning, bør vi have tillid til vores indenlandske medicin.

Et andet plus ved hjælp af Ibuprofen er dets udløbsdato. I betragtning af at disse tabletter kan opbevares i et år, kan de sikkert identificeres i deres førstehjælpskasse og om nødvendigt bruge det.

Negative meninger af mennesker

Nogle internetbrugere skriver negativt om præparatet "Ibuprofen" anmeldelser. Tabletter, ifølge opfattelsen af ​​modstandere af dette stof, forårsager alvorlige bivirkninger. Nogle klager over mavesmerter, hovedpine, halsbrand, opkastning. Imidlertid angiver de samme patienter ikke, at sådanne negative symptomer er forårsaget ikke af det faktum at tage medicinen Ibuprofen, men ved dets ukontrollerede modtagelse. Så folk der havde sådanne bivirkninger, bemærkede virkelig, at de ofte brugte disse piller. Normalt med deres hjælp tog de en tandpine ud og gjorde det hver dag. Og som det viser sig, kan nogen medicin ikke tages for længe. Derfor er sådanne reaktioner på stoffet mulige. Og alligevel, hvis en person ikke drak en pille, men for eksempel 2 eller 3 i 1 gang, så er det ikke overraskende, at hun vil få nogle sundhedsmæssige problemer. Når alt kommer til alt, skal alt kende foranstaltningen. Dette gælder for tabletterne "Ibuprofen". Derfor er det nødvendigt at læse instruktionerne og følge alle punkterne. Og vi må ikke glemme kontraindikationerne om den mulige brug af stoffet. For visse sygdomme (bronkial astma, mave og tarmsår, nyresvigt) er det jo forbudt at bruge medicinen "Ibuprofen" til at lindre smerter af forskellige ætiologier. Og hvis en person selvstændigt uden lægens udnævnelse går til apoteket og køber dette middel, kan resultatet af en sådan "korrekt" behandling være beklagelig.

Særlige instruktioner

Som nævnt ovenfor er det ikke muligt at anvende stoffet "Ibuprofen" i alle situationer. Fra hvad disse piller kan hjælpe patienter, er det allerede klart. Men hvilke andre instruktioner kan gives om disse piller, læses nedenfor:

- Graviditet. Brugen af ​​dette lægemiddel, mens kvinden er i en interessant stilling, er kun mulig, hvis morens fordel overstiger risikoen for fosteret. Der bør dog ikke være en sådan situation, da der er mange andre lægemidler, der ligner i virkningen og effekten af ​​"Ibuprofen" -middelet. Hvis der ikke er plads til at gå, og kun disse piller ligger ved hånden, skal de tages i den mindste acceptable dosis. Og i graviditetens tredje trimester er det generelt ikke tilrådeligt at bruge denne medicin, da det kan føre til lukning før arterielkanalens tid i den kommende baby, hvilket kan føre til en farlig situation.

- Amning periode. Midlet "Ibuprofen" går ind i modermælken, så det er ikke nødvendigt at bruge medicinen under amning. Det er bedre så for hele behandlingsperioden at holde op med at fodre din baby med mælk eller at vælge et andet sikrere middel med samme virkning.

- I løbet af anvendelsesperioden for medicinen "Ibuprofen" er det nødvendigt at afholde sig fra alle aktiviteter, der kræver øget koncentration af opmærksomhed, lynhurtig mental og motorisk reaktion.

- Under behandling med dette lægemiddel anbefales det ikke at drikke varme drikke.

- For hurtigere absorption af lægemidlet ind i kroppen er det bedst at drikke tabletter med kirsebær- eller citrusjuice.

overdosis

Hvis en person af en hvilken som helst grund drak medicinen "Ibuprofen" i mange tilfælde, så kan han få sundhedsmæssige problemer. Der kan være smerter i maven, opkastning, svimmelhed, døsighed. Kramper, hjerterytmeforstyrrelser, respirationsdepression kan også forekomme. Behandling for overdosering skal påbegyndes straks. Det er meget vigtigt at skylle maven inden for en time efter at have taget medicinen i store doser. Hvis tiden er gået mere, vil vasken ikke give noget resultat. Så er det nødvendigt at bruge den tvungne diurese plus til at give personen en alkalisk drink, det aktiverede kul eller gel "Enterosgel".

Nu ved du i hvilke situationer du kan tage Ibuprofen (piller). Instruktioner for brug, pris, sammensætning, kontraindikationer, bivirkninger - alle disse punkter er blevet overvejet i denne artikel. Du lærte også, hvordan patienter behandler disse piller. Og nu har dette lægemiddel sikkert været kendt som en effektiv, indenlandsk og billig medicin, der ikke giver udtryk for sine udenlandske kolleger. Derfor støtter vi vores råvareproducent og behandles med et indenlandsk stof.

Instruktioner til brug Ibuprofen

Fra denne medicinske artikel kan du blive bekendt med stoffet Ibuprofen. Instruktioner for brug vil forklare, i hvilket tilfælde du kan tage medicinen, fra hvad det hjælper, hvad er indikationerne for brug, kontraindikationer og bivirkninger. Annotationen indeholder formuleringen af ​​præparatet og dets sammensætning.

I artiklen kan læger og forbrugere kun give reel tilbagemelding om Ibuprofen, hvoraf man kan finde ud af, om medicinen har bidraget til at lindre smerte, varme og betændelse hos børn og voksne. Instruktionerne viser analogerne af Ibuprofen, priserne på lægemidlet i apoteker samt dets anvendelse under graviditet.

Ibuprofen er et antipyretisk, analgetisk, antiinflammatorisk stof, der tilhører NSAID-gruppen.

Udstedelsesform og sammensætning

Følgende former af præparatet fremstilles:

  1. salve Ibuprofen 5% (25 g);
  2. gel 5% (20 og 50 g);
  3. Ibuprofen tabletter 200 og 400 mg;
  4. stearinlys 60 mg;
  5. Børns ibuprofen i form af oral suspension eller sirup (20 mg / ml 100 ml);
  6. brusende tabletter Ibuprofen - Hemofarm.

Præparatets sammensætning i form af suppositorier indbefatter 60 mg aktivt stof, fast fedtstof.

Ibuprofen-formulering i tabletter: 200 eller 500 mg aktiv bestanddel.

I salven og gelen er det aktive stof indeholdt i en koncentration på 50 mg / g, i suspension - i en koncentration på 20 mg / ml.

Farmakologiske egenskaber

Det aktive stof i lægemidlet er ibuprofen, et derivat af phenylpropionsyre. Lægemidlet er mest effektivt til inflammatoriske smerter. Ved antipyretisk virkning tæt nok til acetylsalicylsyre. Undertrykker adhæsionen af ​​blodplader, forbedrer mikrocirkulationen og reducerer intensiteten af ​​inflammation.

Med ekstern anvendelse af salven har en stærk analgetisk effekt, hvilket reducerer rødme, morgenstivhed og hævelse. Lægemidlet er klassificeret som en af ​​Verdenssundhedsorganisationens vigtigste lægemidler, dets effektivitet og sikkerhed er blevet undersøgt og klinisk testet.

Hvad hjælper Ibuprofen

Indikationer for anvendelse omfatter:

  • er beregnet til symptomatisk terapi, reducerer smerte og betændelse på tidspunktet for brug, er sygdommens udvikling ikke påvirket;
  • inflammatoriske sygdomme i leddene og rygsøjlen (herunder reumatoid arthritis, ankyloserende spondylitis, slidgigt, gigtartritis);
  • febril syndrom med "forkølelse" og smitsomme sygdomme;
  • moderate smerter af forskellige ætiologier (herunder hovedpine, migræne, tandpine, neuralgi, myalgi, postoperative smerter, posttraumatisk smerte, primær algomenorrhea).

Instruktioner til brug

Ibuprofen tages efter måltider inde.

tabletter

Tildele børn over 12 år og voksne syge indenfor, 3-4 gange om dagen. For at opnå en hurtig terapeutisk virkning kan dosis af lægemidlet øges til 400 mg (2 tabletter) 3 gange om dagen. Endvidere reduceres den daglige dosis af Ibuprofen til 600-800 mg. Morgendosis skal tages før måltider, vaskes med vand (for hurtigere absorption af lægemidlet).

De resterende doser forbruges dagen efter måltiderne. Den maksimale tilladte daglige dosis er 1200 mg (ikke mere end 6 tabeller om 24 timer). Gentagen dosis bør tages ikke oftere end efter 4 timer. Varigheden af ​​brugen af ​​tabletter er højst 5 dage.

Børn fra 6 til 12 år er tildelt 1 bord. ikke mere end 4 gange om dagen. Brug Ibuprofen er kun mulig, hvis barnets legemsvægt er over 20 kg. Intervallet imellem lægemidlet bør være mindst 6 timer (daglig dosis er ikke over 30 mg / kg).

For børn fra 12 år og voksne patienter påføres et bånd af gel 4-10 cm lang på det berørte område og gnides med lette bevægelser, indtil de absorberes. Gentagen brug af Ibuprofen er kun mulig efter 4 timer og ikke mere end 4 gange om dagen. For børn fra 6 til 12 år påføres en stribe gel 2-4 cm lang (ikke mere end 3 gange om dagen) på læsionsområdet. Varigheden af ​​behandlingen er 2-3 uger.

suspension

Doseringsregimen er indstillet individuelt afhængigt af sværhedsgraden af ​​sygdommens kliniske manifestationer. For voksne er en enkeltdosis, når den tages rectalt eller ved munden 200-800 mg, med en frekvens 3-4 gange om dagen. Den maksimale daglige dosis er 2,4 g. For børn, 20-40 mg / kg legemsvægt pr. Dag i flere doser. Varigheden af ​​ekstern brug af lægemidlet er 2-3 uger.

stearinlys

Suppositorier anvendes rektalt. Med feber og smerter afhænger dosen af ​​barnets alder og kropsvægt. En enkelt dosis Ibuprofen er 5-10 mg / kg legemsvægt 3-4 gange om dagen. Den maksimale daglige dosis må ikke være over 30 mg / kg legemsvægt pr. Dag.

Børn i alderen 3-9 måneder (med en kropsvægt på 5,5 kg til 8,0 kg) er foreskrevet 1 supp. (60 mg) 3 gange dagligt med et interval på 6-8 timer. Maksimal dosis er ikke mere end 180 mg pr. Dag. Børn i alderen 9 måneder til 2 år (med en legemsvægt på 8,0 kg til 12,5 kg) er foreskrevet 1 supp. (60 mg) 4 gange dagligt med et interval på 6 timer.

Maksimal dosis af lægemidlet er ikke mere end 240 mg pr. Dag. Med postimmuniseringsfeber er børn under 1 år foreskrevet 1 supp., Efter 1 år - yderligere en supp. om 6 timer. Varigheden af ​​behandlingen afhænger af formålet med lægemidlet.

Bivirkning

  • anafylaktisk shock;
  • anæmi (herunder hæmolytisk, aplastisk);
  • tørhed og irritation af øjnene;
  • forvirring af bevidsthed;
  • synsforstyrrelse: giftig skade på optisk nerve, sløret syn eller dobbeltsyn
  • anafylaktoide reaktioner;
  • forhøjet blodtryk
  • angioødem;
  • leukopeni;
  • trombocytopeni og trombocytopenisk purpura;
  • hududslæt (sædvanligvis erytematøs eller urticaria);
  • agranulocytose;
  • svimmelhed;
  • kløe;
  • takykardi;
  • hovedpine;
  • nervøsitet og irritabilitet
  • Hørenedsættelse: Høretab, ringing eller tinnitus;
  • feber;
  • hallucinationer;
  • smerte i munden
  • sårdannelse af slimhinden;
  • hjertesvigt
  • allergisk nefritis;
  • åndenød;
  • psykomotorisk agitation;
  • ødem i bindehinden og øjenlågene (allergisk genese);
  • depression;
  • irritation eller tørhed i mundslimhinden
  • NSAID-gastropati (mavesmerter, kvalme, opkastning, halsbrand, appetitløshed, diarré, oppustethed, forstoppelse, sjældent - ulceration af gastrointestinale slimhinder, som i nogle tilfælde kompliceres af perforering og blødning);
  • bronkospasme;
  • døsighed;
  • angst;
  • søvnløshed;
  • allergisk rhinitis;
  • øget svedtendens.

Kontraindikationer

Ifølge instruktionerne er Ibuprofen ikke ordineret til:

  • Amblyopi.
  • Forværring af mavesår i maven eller duodenalsår og ulcerøs colitis.
  • Overfølsomhed overfor lægemidlet.
  • Ødem.
  • Mangel på glucose-6-phosphat dehydrogenase.
  • III trimester af graviditet.
  • Hjertesvigt.
  • Hæmofili.
  • Sygdomme i optisk nerve og nedsat farvevision.
  • Antikoagulation.
  • Patologi af det vestibulære apparat.
  • Leukopeni.
  • Arteriel hypertension.
  • Aspirin astma.
  • Udtrykte krænkelser af nyre- eller leverfunktion samt cirrhose med portalhypertension.
  • Scotoma.

Tildel med forsigtighed, når:

  • Enteritis.
  • Samtidige sygdomme i lever og nyrer.
  • Colitis.
  • Kronisk hjertesvigt.
  • Børn under 12 år.
  • Gastritis.
  • Med dyspeptiske symptomer før behandling.
  • Umiddelbart efter operationen.

Ved anvendelse af Ibuprofen er systematisk overvågning af mønsteret af perifert blod samt lever- og nyrefunktion nødvendig. Børn op til et år af lægemidlet bør kun gives efter råd fra en børnelæge.

Særlige instruktioner

Behandling med lægemidlet (i form af tabletter) skal ske ved den laveste effektive dosis, kort kurs. Under langvarig behandling er det nødvendigt at overvåge nyrernes og leverens funktionelle tilstand samt billedet af perifert blod.

Når der er tegn på gastropati, er der behov for omhyggelig overvågning, herunder en generel blodprøve for hæmoglobin, esophagogastroduodenoskopi og analyse af afføring for latent blod. I løbet af behandlingsperioden er ethanolindtag ikke ønskeligt. Gelen bør ikke påføres beskadigede slimhinder (undgå kontakt med øjnene), hud eller åben såroverflade.

Efter påføring af lægemidlet bør den okklusive dressing ikke påføres. Efter brug af gelen skal du vaske dine hænder grundigt. Patienter bør afstå fra enhver aktivitet, der kræver øget koncentration af opmærksomhed, motor og mental reaktion.

Drug Interactions

Det anbefales ikke samtidig modtagelse af Ibuprofen med acetylsalicylsyre og andre NSAID'er. Ved samtidig administration af ibuprofen reducerer inflammatoriske og antitrombotisk effekt af acetylsalicylsyre (kan forøge forekomsten af ​​akut hjerteinsufficiens hos patienter i antiblodplademidler som lavdosis acetylsalicylsyre, efter at du begynder at tage ibuprofen).

Ved samtidig administration med antikoagulerende og trombolytiske lægemidler (alteplase, streptokinase, urokinase) øges risikoen for blødning på samme tid. Samtidig modtagelse med serotonin reuptake hæmmere (citalopram, fluoxetin, paroxetin, sertralin) øger risikoen for udvikling af alvorlig gastrointestinal blødning.

Ved graviditet og thoracal fodring

Ibuprofen er det valgfri stof til smerte og varme under graviditeten, fordi i denne periode for en kvindes krop er det mere sikkert end de fleste andre analgetika og antipyretika.

I graviditetens første 2 trimester har det ikke negativ indflydelse på fostrets udvikling, fremkalder ikke blødning (i modsætning til aspirin) og skaber ikke en trussel om abort. I graviditetens sidste trimester er kontraindicering af lægemidlet.

Ibuprofen under amning påvirker ikke kvaliteten og udskillelsen af ​​mælk, så det kan bruges til at behandle ammende kvinder.

Analoger af lægemidlet Ibuprofen

Komplette analoger i sammensætning er:

  1. Art rock.
  2. Advil.
  3. Brufen.
  4. Bonifen.
  5. Burana.
  6. Brufen retard.
  7. The Dolgit.
  8. De-Block.
  9. Børns Motrin.
  10. Ibutop.
  11. Ibufen.
  12. Ipren.
  13. Ibuprom.
  14. Ibuprofen Lannacher (Nycomed, Verte, Hemofarm).
  15. Ibusan.
  16. MIG.
  17. Nurofen.
  18. Solpafleks.
  19. Pede.
  20. Faspik.

På apoteker er prisen på Ibuprofen (Moskva) 35 rubler for 50 tabletter på 200 mg. Et rør af gel eller salve 50 g koster 90 rubler. Suspensionsprisen er 68, suppositorier (10 stk.) - 66 rubler.

ibuprofen

Beskrivelsen er aktuelt 2015/07/30

  • Latinske navn: Ibuprofen
  • ATX kode: M01AE01
  • Aktiv ingrediens: Ibuprofen (ibuprofen)
  • producent: OAO Borisov ZMP, PAO Vitaminer, ZAO Farmaceutisk firma Darnitsa (Ukraine), Hemofarm (Serbien), RUE Belmedpreparaty (Republikken Belarus)

struktur

Sammensætningen af ​​Ibuprofen i form stikpille indeholder 60 mg aktivt stof, fast fedt.

struktur tabletter: ibuprofen (200 eller 500 mg), kartoffelstivelse, magnesiumstearat, aerosil, vanillin, bivoks, madgelatine, farve azorubin. magnesiumhydroxycarbonat, hvedemel, povidon med lav molekylvægt, saccharose, titandioxid.

I salve og gel Det aktive stof er indeholdt i en koncentration på 50 mg / g, i suspension - i en koncentration på 20 mg / ml.

Hjælpekomponenter af gelen: ibuprofen (50 mg / g), ethanol, propylenglycol, dimexide, carbomer 940, triethanolamin, neroliolie og lavendel, methylparhydroxybenzoat, renset vand.

Hjælpekomponenter af salven: dimethylsulfoxid, makrogol 400 og 1500.

Udstedelsesform

  • salve Ibuprofen 5% (25 g);
  • Ibuprofen tabletter 200 og 400 mg;
  • gel Ibuprofen 5% (20 og 50 g);
  • stearinlys Ibuprofen 60 mg;
  • Børns Ibuprofen i form af oral suspension (20 mg / ml 100 ml).

ATX kode til suspension, rektal suppositorier, tabletter - M01AE01, til ekstern terapi (salve og gel) - M02AA13.

Farmakologisk aktivitet

Anti-inflammatorisk, antipyretisk, smertestillende.

Farmakodynamik og farmakokinetik

Virkningerne af lægemidlet skyldes undertrykkelsen af ​​Pg-biosyntese ved at hæmme COX-enzymet.

Undertryk aggregering blodplade. Påvirker ikke de proteiner, der deltager i blodkoagulation. Flere øger blødningstiden.

Ved ekstern anvendelse har patienten et fald i smerter i leddene i hvile og i bevægelse; reduktion af morgenstivhed, hævelse og puffiness i leddene, øget fleksibilitet og volumen af ​​bevægelser af leddene.

Når det tages oralt, er det godt (80%) absorberet i fordøjelseskanalen. Samtidig modtagelse med mad nedsætter absorptionen, men påvirker ikke dens volumen. ТСмах - 2-4 timer.

Hypotermisk virkning udvikler 1 time efter optagelse. T1 / 2 - fra 2 til 4 timer. Forbindelse med plasmaproteiner - 90-99%.

I det fælles hulrum trænger langsomt tilbage, holdes det i det synoviale væv, hvor det akkumuleres i en større koncentration end i plasmaet.

Opnåelse af antiinflammatorisk effekt kræver fra flere dage til 2 uger systematisk brug af lægemidlet.

Biologisk aktivitet er forbundet med S-enantiomeren.

Efter absorption transformeres den farmakologisk inaktive R-form (ca. 60%) langsomt til en S-form. Produkterne af metabolisme udskilles hovedsageligt af nyrerne og delvis med gallen. I sin rene form udskilles ikke mere end 1% ibuprofen.

Stoffet opdages ikke i modermælk. Komplet udskillelse udføres inden for 24 timer.

Indikationer for brug

Ibuprofen - hvad er det?

Ibuprofen er ikke-narkotisk analgetikum, som tilhører gruppen af ​​NSAID'er. har markeret anti-inflammatorisk aktivitet.

Disse egenskaber gør det muligt at anvende lægemidlet med varme og smerte (med lav og medium intensitet), reumatisk polymyalgi, inflammatorisk degenerative sygdomme ODA.

Ibuprofen er inkluderet af WHO i listen over essentielle.

Fra hvad Ibuprofen i tabletter?

Tabletter er ordineret til:

  • inflammatoriske sygdomme i rygsøjlen og leddene (ankyloserende spondylitis, urica og reumatoid arthritis, slidgigt etc.);
  • moderat smerte af forskellig ætiologi (stoffet hjælper med smerter med menstruation, med tandpine, med hovedpine, med migræneanfald, myalgi, neuralgi, post-traumatisk og postoperativ smerte osv.);
  • feber mod baggrunden af ​​infektiøse eller "kolde" sygdomme.

Ibuprofen: fra hvad disse piller?

Det bør erindres, at tabletterne (og andre doseringsformer) anvendes til symptomatisk behandling, smerteintensitet og lindring af inflammation i progressionen af ​​sygdommen lægemidlet har nogen virkning.

Indikationer for brug af gel og salve

Gel og salve med ibuprofen er effektive i inflammatoriske degenerative sygdomme i muskuloskeletalsystemet:

  • psoriasis, urica og reumatoid arthritis;
  • humeroparøs periarthritis;
  • slidgigt;
  • rod syndrom med osteochondrose;
  • Bechterews sygdom;
  • bursitis;
  • iskias;
  • lumbago;
  • radiculitis;
  • myalgi;
  • seneskedehindebetændelse;
  • tendinitis;
  • forværret gigt;
  • traume, som ikke påvirker integriteten af ​​blødt væv (brud / forstuvning, forskydning, blå mærke, posttraumatisk ødem osv.).

Indikationer for anvendelse af suppositorier og sirup

Sirap og stearinlys Ibuprofen er doseringsformer, der er udviklet specifikt til brug i pædiatrisk praksis. De er tildelt børn til:

  • sænke temperaturen vedSARS, børns infektioner, influenzaog andre ledsaget af hypertermi infektiøse og inflammatoriske sygdomme;
  • temperaturfald i løbet af postvaccinationsreaktioner;
  • reducerer intensiteten af ​​mild / moderat alvorlig smerte (afhjælpe kan anvendes fra tandpine og hovedpine, med smerter i øret eller halsen, beskadigelse af ledbåndene med neuralgi osv.).

Suppositorier er beregnet til børn 3-24 måneder, sirup Ibuprofen bruges til at behandle børn fra 3 måneder til 12 år.

Hvorfor anvendes Ibuprofen i form af en injektionsopløsning?

Injektionerne bruges til at behandle UPU hos premature nyfødte.

Kontraindikationer

  • fuldstændig eller delvis kombination af symptomer triad af Fernand-Vidal (herunder i anamnese);
  • tilgængelighed erosioner og sår i fordøjelseskanalen;
  • krænkelse hæmostase;
  • aktiv mave / intestinal blødning;
  • svær leversvigt;
  • progressiv nyrepatologi;
  • nyreinsufficiens ved hvilken Clcr ikke overstiger 30 ml / min;
  • efter CABG (aortokoronary shunting);
  • kroniske inflammatoriske processer i tarmen
  • bekræftet hyperkaliæmi;
  • 3. trimester af graviditeten
  • overfølsomhed.

I pædiatri anvendes suspension og suppositorier fra 3 måneder, tabletter - fra 6 år.

Der skal udvises forsigtighed ved indskrivning af Ibuprofen til:

  • levercirrhose, hvilket er kompliceret portal hypertension;
  • gastritis;
  • colitis;
  • enteritis;
  • mavesår / 12-kolon i anamnesen;
  • nefrotisk syndrom;
  • svigt i hjerte-, nyre- eller leverfunktion;
  • CHD;
  • arteriel hypertension;
  • cerebrovaskulære sygdomme;
  • dis- eller hyperlipidæmi;
  • sygdomme i perifere arterier;
  • tilstedeværelsen af Helicobacter pylori infektion;
  • svære somatiske patologier;
  • blodsygdomme af ukendt ætiologi.

Også med forsigtighed er stoffet ordineret til personer, der lider af alkoholisme, langsigtede NSAID'er, der tager orale GCS, SSRI'er, antiaggreganter og antikoagulantia, i de første 26-27 uger af graviditeten, ammer kvinder.

Børn op til et år af lægemidlet bør kun gives efter råd fra en børnelæge.

Bivirkninger

Følgende bivirkninger er anført i annotationen for orale og rektale kosttilskud:

  • NSAID-gastropati, tørhed, irritation og / eller sårdannelse i mundslimhinden, smerte i munden, pancreatitis, aphthous stomatitis;
  • hepatitis;
  • bronkospasme, åndenød;
  • støj / ringe i ørerne, høretab;
  • dilation eller tab af klarhed af visuelle billeder, irritation og tørre øjne, giftig optisk nerve skade, scotoma, øjenlåg ødem, bindevædets ødem;
  • nervøsitet, hovedpine, angst, forvirring, søvnløshed / døsighed, svimmelhed, mental og motorisk agitation, hallucinationer, depression, aseptisk meningitis (sjældent og overvejende hos patienter med autoimmune sygdomme);
  • reducere kontraktiliteten af ​​hjertemusklen, stigende blodtryk, takykardi;
    akut nyresvigt,polyuri, nefrotisk syndrom, allergisk nefritis, blærebetændelse;
  • overfølsomhedsreaktioner
  • anæmi, trombotsito- og leukopeni, Werlhofs sygdom, agranulocytose;
  • øget svedtendens.

Sandsynligheden for nedsat syn, udvikling af gastrointestinal / intestinal blødning og sårdannelse i fordøjelseskanalen vægge øges ved langvarig brug af høje doser af Ibuprofen.

Lægemidlet påvirker laboratoriepræstationen, nemlig:

  • øger blødningstiden
  • reducerer serumglucosekoncentrationen, Clcr, hæmatokrit og niveau hæmoglobin;
  • øger aktiviteten levertransaminase;
  • øger koncentrationen kreatinin i blodserumet.

Bivirkninger ved topisk applikation i form af gel / salve:

  • prikkende / brændende fornemmelse;
  • hyperemi i huden.

Ved langvarig brug af ekstern terapi kan systemiske effekter, som er forbundet med alle NSAID'er, udvikles.

Instruktioner til brug Ibuprofen

Tabletter Ibuprofen: brugsanvisninger

Den optimale dosering for børn over 12 år og voksne er 3-4 tabletter 200 mg. For at opnå den ønskede effekt kan dosen øges til 1,2 g / dag. (det skal opdeles i 3 doser).

Når den nødvendige terapeutiske effekt opnås, skal den daglige dosis reduceres til 3-4 tabletter 200 mg dagligt.

Tag den første dosis om morgenen før du spiser, drikker masser af væske (dette vil give stoffet hurtigere absorberes i mave-tarmkanalen). Senere tages tabletterne efter måltiderne.

Den højeste enkeltdosis er 400 mg (2 tabletter 200 mg), daglig - 1,2 g (højst 6 tabletter 200 mg i 24 timer). Gentagen dosis anbefales ikke at blive taget tidligere end 4 timer. Uden medicinsk konsultation skal lægemidlet tages ikke mere end 5 dage i træk. Der er også behov for specialrådgivning i tilfælde, hvor piller bruges til at behandle et barn under 12 år.

Et barn på 6-12 år kan gives op til 4 gange om dagen til 1 tablet. En obligatorisk tilstand er en vægt på mere end 20 kg. Mellem modtagelsen af ​​tabletter skal der opretholdes et interval på mindst 6 timer. Den højeste dosis for denne patientgruppe er 30 mg / kg / dag.

Forskelle i hvordan man tager stoffer fra forskellige producenter (for eksempel Ibuprofen-Belmed, Ibuprofen-Hemofarm eller Ibuprofen-Darnitsa) gør det ikke.

Instruktioner for stearinlys

Suppositorier anvendes rektalt.

Med smerte og feber skal lægemidlet doseres, med fokus på barnets alder og vægt. Enkeltdosis varierer fra 5 til 10 mg / kg. Mangfoldighed af applikationer - 3-4 r. / Dag. Den højeste dosis er 30 mg / kg / dag.

Brugsanvisningen til børn indikerer, at patienter med en kropsvægt på 5,5 til 8 kg (3-9 måneder) skal indgives 60 mg (1 suppositorie) hver 6-8 timer, men ikke mere end 3 suppositorier i dag. Den højeste dosis til patienter med en kropsvægt på 8 til 12,5 kg (9-24 måneder.) - 240 mg / dag. (4 suppositorier på 60 mg hver).

For at lindre feber, hvilket er en konsekvens af immunisering, børn under 12 måneder. bør introduceres 1 suppositorium 60 mg og om nødvendigt en yderligere efter 6 timer.

Som en antipyretisk Ibuprofen-lys til børn kan anvendes ikke mere end 3 dage. kontrakt og kvalitet smertestillende - højst 5 dage i en række.

Hvis feberen fortsætter efter denne tid, konsulter en læge.

Gel Ibuprofen: brugsanvisning

Voksne og børn over 12 år skal presses ud af en stribe gel 4-10 cm lang og let gnide medikamentet, indtil de helt absorberes i området af fremspringet af smerte.

Gentag proceduren kan være tidligst 4 timer senere. Ibuprofen påføres inden for en dag ikke mere end 4 gange. Dosis afhænger af den smertefulde zone storhed og ligger i området fra 50 til 125 mg.

For børn 6-12 år er en enkeltdosis lig med mængden af ​​en stribe gel længde fra 2 til 4 cm. Du kan anvende lægemidlet ikke mere end 3 r. / Dag.

Behandlingen varer fra 2 til 3 uger.

Ibuprofen salve: brugsanvisning

Salve påføres eksternt på samme måde som gelen. Lægemidlet påføres på et smertefuldt sted 3 eller 4 r. / Dag. inden for 2-3 uger. En enkeltdosis er lig med mængden af ​​en strimmel gel med en længde på 5 til 10 cm.

Hvordan tager jeg pædiatrisk Ibuprofen (suspension)?

Suspension for børn er 3 r. / Dag. i en dosis på 5-10 mg / kg.

Børn op til et år af lægemidlet kan kun gives som anbefalet af børnelæsen. Den højeste dosis til spædbørn er 10 ml / dag. (2,5 ml hver 4 r./d).

Sirup til børn fra år til 12 år giver 3 r. / Dag. i en dosis på 5 til 15 ml.

Hvis smerten og feberen i et barn 3-6 måneder er resultatet af vaccination, skal 5-7,6 kg legemsvægt gives 2 r. / Dag. 2,5 ml suspensionen. Efter den første dosis gentages lægemidlet ikke tidligere end 6 timer senere.

Instruktioner til opløsningen Ibuprofen til børn

Injektioner af Ibuprofen administreres udelukkende til premature spædbørn med patologier i hjertet (især med Uclosed Botallo kanal).

Behandling udføres i intensivafdelingen og under tilsyn af en neonatolog. Ibuprofen IV gives 3 gange i intervaller på 24 timer. Dosering er valgt afhængigt af barnets vægt.

Den første dosis er 10, den anden og den tredje - 5 mg / kg.

Lægemidlet hældes langsomt (i 15 minutter), fortrinsvis ufortyndet. Om nødvendigt korrigeres det volumen, der skal indføres, med 0,9% NaCl-opløsning (eller 5% glucose). Den resterende ubrugte opløsning bortskaffes.

Ved bestemmelse af volumenet af den administrerede opløsning tages der hensyn til det samlede daglige volumen af ​​den tildelte væske.

Hvis et barn får 1 eller 2 doser, udvikler han et klart oliguri eller anuri, Den næste dosis indgives kun efter normal diurese.

Hvis af flaskehalse er åben og 24 timer efter indførelsen af ​​den sidste dosis eller genåbnes, er det muligt at ordinere et andet kursus, som også består af 3 doser af lægemidlet. Hvis det i dette tilfælde også kan lukkeanlægget ikke opnås, kan barnet muligvis kræve kirurgisk behandling.

overdosis

  • mavesmerter
  • sløvhed;
  • kvalme / opkastning
  • støj i ørerne
  • søvnighed;
  • hovedpine;
  • depression;
  • metabolisk acidose;
  • koma;
  • arrester;
  • bradykardi;
  • hypotension;
  • atrieflimren;
  • standsning af vejrtrækning.

Behandling: Udførelse af gastrisk skylning (hensigtsmæssigt inden for 1 time efter indtagelse af lægemidlet), udnævnelse enterosorbents, tvungen diurese, rigelig alkalisk drikke, symptomatisk behandling, hvis formål er korrektion af mave- og tarmblødning, blodtryk, KChR osv.

interaktion

Forberedelser, der inducerer mikrosomal oxidation, øger produktionen af ​​hydroxylerede aktive metaboliske produkter og øger dermed risikoen for alvorlige hepatotoksiske reaktioner. Narkotika, der hæmmer mikrosomal oxidation, tværtimod reducerer det.

Ibuprofen reducerer natrium- og diuretisk aktivitet hydrochlorthiazid og furosemid, effektivitet antihypertensiv og urikosuriske lægemidler (herunder ACE-hæmmere og BCCI), antitrombotisk og antiinflammatoriske virkningere ASA.

Tilskynder til handling antiplatelet midler, indirekte antikoagulantia, fibrinolytiske midler, insulin og orale former for hypoglykæmiske lægemidler, ulcerogen virkning med blødende GCS og ISS.

Absorption af lægemidlet reduceres i kombination med kolestiraminom og antacida. styrkelse smertestillende virkning hjælper koffein. I kombination med trombolytika og antikoagulanter øger risikoen for blødning.

tsefotetan, ceftazidim, Tsefamandol, plikamitsin og valproinsyre øge hyppigheden af ​​underskuddet protrombin (koaguleringsfaktor) i blodet.

Myelotoksiske lægemidler bidrage til at styrke gematotoksichnosti Ibuprofen. Forberedelser af Au og cyclosporin øge virkningen af ​​lægemidlet på syntesen af ​​Pg i nyrerne, som følge heraf øges nefrotoksicitet. Ibuprofen øger i øvrigt koncentrationen cyclosporin i blodplasma og dets hepatotoxity.

Blokerende tubulære sekretionsmidler øger koncentrationen af ​​ibuprofen i blodplasma og reducerer dets udskillelse.

Salgsbetingelser

Opskriften på latin for tabletter:

Rp.: Tab. Ibuprofeni 0,2 №30.
D. S. 1 faneblad. 3 r / d.

Opbevaringsforhold

Opbevares ved temperaturer op til 25 grader Celsius.

Udløbsdato

Tabletter og suspension er velegnet til brug inden for 3 år efter udgivelsesdatoen, gel, salve og suppositorier - i 2 år.

Særlige instruktioner

ved svær patologi i muskuloskeletale systemet Det anbefales at kombinere ekstern terapi med orale former for NSAID.

I løbet af anvendelsesperioden for Ibuprofen er det nødvendigt at overvåge ændringer i nyre / leverfunktion og perifert blodbillede.

Når der er tegn NSAID-gastropati patienten har brug for en blodprøve med et hæmatokritnummer og Hb, en fækal okkult blodprøve, gastroskopi. For at forhindre udvikling gastropathy Kombiner brugen af ​​Ibuprofen med indtagelse af PgE præparater.

Hvis det er nødvendigt at bestemme 17-CS, afbrydes lægemidlet 48 timer før testen.

De, der tager ibuprofen, bør afstå fra enhver aktivitet, der kræver en høj koncentration af opmærksomhed og hastighed af mentale / motoriske reaktioner.

Det skal huskes, at denne agent for at reducere sandsynligheden for at udvikle uønskede reaktioner fra fordøjelsessystemet bør anvendes i den minimale effektive dosis og så kort som muligt.

Analoger af Ibuprofen

Synonymer (analoger af Ibuprofen med samme aktive stof): Ibuprofen-Hemofarm, Nurofen, MIG 400, Ibuprom, Faspik, Solpafleks, Advil.

Generiske lægemidler til ekstern terapi er stoffer Dolgit, Ibalgin, Nurofen, Ibuprofen-Verte.

Ibuprofen eller Nurofen - hvilket er bedre?

Nurofen Er et lægemiddel baseret på ibuprofen. Det vil sige, narkotika er generiske. De skelnes fra hinanden af ​​producenten, prisen og sammensætningen af ​​hjælpekomponenterne.

Kompatibilitet med alkohol

Alkohol er kontraindiceret under behandling med ibuprofen.

Ibuprofen under graviditet og amning

Ibuprofen er det valgfri stof til smerte og varme under graviditeten, fordi i denne periode for en kvindes krop er det mere sikkert end de fleste andre analgetika og antipyretika.

I graviditetens første 2 trimester påvirker det ikke fostrets udvikling, forårsager ikke blødning (i modsætning til aspirin) og skaber ikke en trussel om abort.

Ibuprofen er kontraindiceret i graviditetens sidste trimester.

For det første hæmmer lægemidlet sammentrækningen af ​​livmoderens muskulatur. For det andet kan dets anvendelse forårsage lukning Botallov kanal og udvikling pulmonal hypertension barnet. For det tredje har medicinen ret til at blokere de hormoner, der er ansvarlige for den generiske proces.

Ibuprofen under amning påvirker ikke kvaliteten og udskillelsen af ​​mælk, så det kan bruges til at behandle ammende kvinder.

Anmeldelser om Ibuprofen

Find dårlige anmeldelser om Ibuprofen i tabletter, stearinlys eller sirup, måske ikke. Lægemidlet betragtes som et effektivt og tilstrækkeligt sikkert middel.

Dens fordele er:

  • muligheden for at anvende til behandling af gravide kvinder og børn af enhver alder
  • et stort antal doseringsformer (dette giver dig mulighed for korrekt at vælge den minimale effektive dosis);
  • lav pris;
  • hurtig effekt.

Som et minus i anmeldelser nævnes sædvanligvis kontraindikationer og risikoen for at udvikle bivirkninger forbundet med NSAID.

Læger om salve / gel antyder, at post-operative og post-traumatiske smerter, såvel som til smerte, som forårsagede en stærk underafkøling, præparater indeholdende i strukturen af ​​NSAID'er er de mest hurtig og effektiv.

Brug dog dem skal være korte kurser og ikke overstige den anbefalede dosis.

Prisen på Ibuprofen

Prisen på Ibuprofen i tabletter er 17-85 rubler. Hvor meget tabletterne afhænger af deres mængde i pakken og producentens prispolitik. En sirup kan købes til 60-95 rubler. Prisen på Ibuprofen salve er fra 32 rubler, prisen på gel Ibuprofen er fra 60 rubler. Lys til børn koster i gennemsnit 65 rubler (pakning nr. 10).

De gennemsnitlige omkostninger for Ibuprofen tabletter i Kharkov, Kiev og andre byer i Ukraine - UAH 16, suspensionen - 70 UAH på salve og gel prisen varierer fra 16 til 35 UAH.

Du Kan Også Gerne

12 årsager til nedsat kropstemperatur

Alle ved, at en stigning i kropstemperaturen er et tegn på dårligt helbred. Tilstedeværelsen af ​​sygdomme kan dog angives ved for lav temperatur (hypotermi), især når det observeres i lang tid.

Kold i en ammende mor

En kvinde under amning er ikke immun fra en forkølelse. Sygdommen er farlig i denne periode, så du skal gøre alt for at forhindre det. Brug ikke sædvanlige kolde midler, fordi de kan påvirke barnets sundhed negativt.