NUROFEN EXPRESS

NSAID'er til ekstern brug

◊ Gel til ekstern brug Gennemsigtig eller let opaliserende, farveløs, ensartet, med en karakteristisk lugt af isopropylalkohol.

100 gibuprofen 5 g

Hjælpestoffer: hyethellose - 1,8 g, natriumhydroxid QS - 0,93-1 g, benzylalkohol - 1 g, isopropanol - 5 g, renset vand - 86,2 g.

30 g - aluminium rør (1) - papkasser.
50 g - aluminiumsrør (1) - papkasser.
60 g - aluminiumsrør (1) - papkasser.
100 g - aluminiumsrør (1) - papkasser.
120 g - aluminiumsrør (1) - papkasser.
150 g - aluminiumsrør (1) - papkasser.
180 g - aluminiumsrør (1) - papkasser.
200 g - aluminium rør (1) - papkasser.

NSAID'er til ekstern brug. Har en dobbelt handling: smertestillende og antiinflammatorisk.

Ibuprofen, som propionsyrederivater, ikke-selektivt blokerende COX-1 og COX-2, inhiberer derved prostaglandinsyntesen - mediatorer af smerte, inflammation og hypertermisk respons.

Gelen er nem at påføre og absorberes hurtigt i huden. Når den påføres huden, har gelen en yderligere køleeffekt på grund af den hurtige fordampning af benzylalkoholen indeholdt i formuleringen.

Efter påføring på huden findes ibuprofen i epidermis og dermis efter 24 timer. Cmax i blodplasmaet er ibuprofen med topisk applikation 5% niveau Cmax når ibuprofen indgives oralt. Klinisk signifikant systemisk absorption forekommer næppe.

Det metaboliseres i leveren. Det udskilles af nyrerne (i uændret form - højst 1%) og i mindre grad med galde.

Som et lokalt analgetisk og antiinflammatorisk middel under følgende betingelser:

- beskadigelse af ledbånd, forstuvninger

- en historie om overfølsomhedsreaktioner (astma, rhinitis, urticaria, angioneurotisk ødem), fremprovokeret ved at tage aspirin eller andre NSAID'er;

- krænkelse af hudens integritet på applikationsstedet (herunder inficerede slid og sår, våd dermatitis, eksem)

- Børn og unge i op til 14 år

- III graviditets graviditet

- Overfølsomhed over for lægemidlets komponenter eller andre NSAID'er.

C forsigtighed brug hos patienter med bronkial astma eller allergiske sygdomme i den akutte fase eller historie (muligvis bronchokonstriktion), nyresvigt, leversvigt, mavesår (herunder historie), enteritis, colitis, hæmoragisk diatese, i I og II trimester af graviditet, ammestiden.

Lægemidlet er beregnet til ekstern brug.

Gel udpege voksne og børn over 14 år.

Når du bruger røret for første gang, er det nødvendigt at åbne låget og sørge for, at sikkerhedsfolien på rørhalsen ikke er beskadiget. Åbn folien ved at trykke den mod ydersiden af ​​dækslet.

Klem 4-10 cm af stoffet fra røret (svarende til ca. 50-125 mg ibuprofen) og gnid forsigtigt gelen ind i huden, indtil den er helt absorberet.

Umiddelbart efter brug af produktet skal du vaske dine hænder.

Genanvend gelen bør ikke være tidligere end 4 timer. Brug ikke lægemidlet mere end 4 gange om dagen. Den maksimale daglige dosis er 500 mg. Må ikke overstige den angivne dosis.

Hvis symptomerne vedvarer eller forværres i løbet af 2 uger af lægemidlet, skal du stoppe behandlingen og konsultere en læge.

Kvalifikation bivirkningsincidens udført på grundlag af følgende kriterier: meget ofte (≥1 / 10), ofte (på ≥1 / 100 til 1/10 000), frekvensen er ukendt (hyppigheden kan ikke bestemmes på grundlag af de foreliggende data).

Følgende bivirkninger blev noteret ved kortvarig brug af ibuprofen i en dosis på højst 500 mg / dag. Ved behandling af kroniske tilstande og ved langvarig brug kan der forekomme andre bivirkninger.

Fra immunsystemet: frekvens er ukendt - overfølsomhedsreaktioner (ikke-specifikke allergiske reaktioner og anafylaktiske reaktioner) fra luftvejsrespons (astma, herunder dens forværring, bronkokonstriktion, dyspnø, dyspnø), hudreaktioner (kløe, nældefeber, purpura, angioødem, exfoliativ og bulløse dermatoser, herunder toksisk epidermal nekrolyse (Lyell syndrom), Stevens-Johnsons syndrom, erythema multiforme).

Fra fordøjelsessystemet: hyppighed ukendt - mavesmerter, dyspepsi.

Fra urinsystemet: hyppighed ukendt - nedsat nyrefunktion.

Hvis der opstår bivirkninger, stop straks brug og kontakt læge.

Sandsynligheden for en utilsigtet lægemiddeldosering i form af en gel er minimal. Hos børn kan symptomerne på overdosering forekomme efter indtagelse i en dosis på over 400 mg / kg legemsvægt. Hos voksne er den dosisafhængige virkning af en overdosis mindre udtalt. T1/2 lægemidlet med en overdosis på 1,5-3 timer.

symptomer: hvis stoffet indtages ved et uheld, kan der opstå hovedpine, opkastning og nedsættelse af blodtrykket.

behandling: mavesaft (kun inden for en time efter administration), modtagelse af aktivt kul, alkalisk drikke, tvungen diurese, symptomatisk behandling.

Med omhyggelig forberedelse, der skal anvendes samtidig med de følgende lægemidler: antikoagulerende og thrombolytiske lægemidler, antihypertensive lægemidler, aspirin og andre NSAID'er.

Bemærk, at selv når det påføres topisk ibuprofen kan ikke helt udelukke dets systemiske virkning og, teoretisk, mens anvendelsen af ​​stofgelen Nurofen Express med andre NSAID kan forværre bivirkninger.

Undgå kontakt med øjne, læber og andre slimhinder, beskadigede områder af huden.

Brug ikke Nurofen Express gel i kombination med en okklusiv (lufttæt) medicinsk dressing.

Undgå udsættelse for sollys på anvendelsesområdet.

Indvirkning på evnen til at køre køretøjer og styre mekanismer

Lægemidlet påvirker ikke aktiviteter, der kræver øget koncentration af opmærksomhed og hastighed af psykomotoriske reaktioner (kørende køretøjer eller kontrolmekanismer).

Kontraindikeret brug af lægemidlet i graviditets III-trimester. Undgå brug af stoffet i I og II trimester af graviditet, om nødvendigt brug lægemidlet skal konsultere en læge.

Der er beviser for, at ibuprofen i små mængder kan trænge ind i modermælken uden nogen skadelige virkninger på barnets helbred, så normalt ikke forekommer i det kortsigtede behov for anvendelse af ophør af amning.

Hvis det er nødvendigt at tage stoffet i lang tid, bør du konsultere en læge for at løse problemet med at stoppe amning i perioden med stofbrug.

Lægemidlet er kontraindiceret hos børn under 14 år.

Pas forsigtigt på medikamentet for nyresvigt.

C forsigtighed anvende lægemidlet i leversvigt.

Lægemidlet er godkendt til brug som et OTC-produkt.

Lægemidlet bør opbevares utilgængeligt for børn ved en temperatur på højst 25 ° C. Holdbarhed - 3 år.

Nurofen Gel: brugsanvisning

Nurofen er et lægemiddel i form af en gel til topisk applikation, som bruges til at fjerne inflammatorisk smerte i muskler, ryg, led, nerver såvel som i skade på elementerne i muskuloskeletalsystemet.

Ibuprofen Aktivt stof Nurofen tilhører gruppen af ​​ikke-steroide midler med antiinflammatorisk effekt. Ved kemisk struktur er det et derivat af phenylpropionsyre. Virkningsmekanismen skyldes dets evne til ikke-selektivt at hæmme aktiviteten af ​​enzymet cyclooxygenase, en forstadie af prostaglandiner, som er de vigtigste forbindelser i patogenesen af ​​det inflammatoriske respons.

Den antiinflammatoriske virkning skyldes et fald i permeabiliteten af ​​blodkarvægge, forbedret cirkulation i mikrovaskulær seng, et fald i frigivelsen af ​​inflammatoriske mediatorer og undertrykkelse af energiforsyningen til den inflammatoriske proces. Analgetisk aktivitet er forbundet med inhibering af bradykininsyntese, et fald i dets evne til at forårsage smerte og et fald i sværhedsgraden af ​​inflammation. Der er information om evnen af ​​ibuprofen til at stimulere biosyntese af interferoner, at tilvejebringe immunmodulerende virkninger og for at forøge den uspecifikke resistens af organismen.

I reumatoid ledd har Nurofen en dominerende effekt på udstødning og proliferation, reducerer hurtigt og alvorligt smerter, hævelse, stivhed og motorbegrænsninger.

Lægemidlet er over-the-counter.

Udstedelsesform og sammensætning

Nurofen er tilgængelig som en farveløs gel, som er homogen i konsistens. Det har en karakteristisk lugt af isopropylalkohol, indeholdt som et hjælpestof. Rørets volumen er 30, 50 og 100 g. Indholdet af det aktive stof er 5%.

Producent Nurofen - Reckitt Benckiser Healthcare International Ltd. (Storbritannien).

Indikationer for brug

  • artikulært syndrom med periodisk eksacerbation af gigt
  • reumatiske, psoriatiske, gigtige læsioner af leddene;
  • humeroscapular periarthritis;
  • ankyloserende spondylitis;
  • deformering slidgigt
  • osteochondrose med radiculopati;
  • smerter i reumatisk og anden genes muskler
  • tendinitis, tendosynovitis, bursitis og andre inflammatoriske processer i blødt væv;
  • lumbago;
  • iskias;
  • sports-, industrielle, husholdningsskader, ikke ledsaget af hudskader, såsom forstyrrelser, forstuvninger eller brud på muskler og ledbånd, blå mærker, posttraumatisk hævelse.

Kontraindikationer

Lægemidlet er kontraindiceret i nærvær af overfølsomhed over for det såvel som en tendens til allergiske reaktioner over for acetylsalicylsyre og derivater deraf, manifesteret af astma, urticaria eller rhinitis. Ikke relevant i pædiatrisk praksis til behandling af børn under 12 år. Anvend ikke på huden, hvis dets integritet er nedsat.

Nurofen gel kan kun anvendes, hvis der træffes forholdsregler i modstrid med nyre- eller leverfunktioner, fordøjelseskanaler samt rhinitis, elveblødninger, næsepropper. Særlig forsigtighed er nødvendig, når det anvendes i amning og under graviditet.

Dosering og administration

Gelen påføres med en strimmel fra 4 til 10 cm i længden og gnides indtil den er helt absorberet. Gentagne gange kan den bruges med et interval på 4 timer, men ikke mere end 4 gange om dagen. Efter påføring vaskes hænderne grundigt.

Hvis symptomatologien af ​​sygdommen ikke falder eller tværtimod forværres efter 14 dages behandling, skal Nurofen seponeres og konsulteres med en læge.

Ved rørets hals er der en sikkerhedsfolie, som skal kontrolleres for integritet inden den første applikation. Til åbningen på den ydre overflade af dækslet er der en speciel anordning.

Bivirkninger

Ved anvendelse af gelen i sjældne tilfælde kan der være en lille lokal hyperæmi, brændende eller prikkende. I tilfælde af individuel følsomhed er det muligt at udvikle bronkialallergi eller spasme.

Hvis der er uønskede virkninger af gelen, anbefales det at stoppe med at bruge stoffet og konsultere en specialist.

Særlige instruktioner og lægemiddelinteraktioner

  • tage medicin, hvis leveraktivitet er unormalt, skal ske med forsigtighed
  • med nyresvigt, modtagelse er kun mulig, hvis der træffes forholdsregler
  • I laktationsperioden og under graviditeten er brugen mulig, men kun med forsigtighedsoverholdelse;
  • hver gang du har påført gelen, skal du vaske dine hænder grundigt
  • bør være forsigtig med ikke at få medicin i øjnene og munden på den beskadigede hud. Hvis gelen alligevel kommer ind, kan der være uønskede virkninger fra fordøjelseskanalen, hvorved det er nødvendigt at skylle mundhulen og søge lægehjælp;
  • lægemiddelinteraktioner er ikke beskrevet. Kombinationen af ​​stoffet med andre repræsentanter for acetylsalicylsyregruppen kan sandsynligvis øge risikoen for bivirkninger.

Nurofen gelanaloger

Nurofenanaloger i gelen fremlægges som præparater med en komponent og kombinerede lægemidler. Til præparaterne, der kun indeholder ibuprofen, vedrører:

  • The Dolgit. Den fås i form af creme og gel. Rørets volumen er 20, 50 og 100 g. I modsætning til Nurofen er den kontraindiceret i tredje trimester af graviditeten såvel som med dermatitis. Producent: Dolorgiet (Tyskland);
  • Ibuprofen gel 5% af 20, 30, 50 og 100 g i røret. Den er produceret af den russiske producent Vertex. Også kontraindiceret i 3. trimester, men når det bruges med forsigtighed, er det tilladt at anvende i pædiatrisk praksis fra 1 år;
  • Ibuprofen gel til 20, 50 og 100 g. Fremstilling tilhører LLC Ozone.

Kombineret lægemiddel baseret på ibuprofen hedder Dip Rilif. Den produceres i tuba på 15, 30, 50 og 100 g. Sammensætningen omfatter også menthol. Det frembringer en lokal irritationsvirkning, hvorved den analgetiske virkning hurtigt udvikler sig. Lægemidlet kan ikke anvendes af gravide og ammende kvinder samt børn under 14 år. Produktion: Mentholatum Company Limited (UK).

Betingelser for opbevaring

Nurofen gel skal opbevares ved stuetemperatur, beskyttet mod adgang fra børn. Den er egnet til brug i 3 år fra udstedelsesdatoen.

Nurofen Gel pris

Gennemsnitlige omkostninger ved gel Nurofen i apoteker i Moskva er:

  • 50 g - 147-338 rubler.
  • 100 g - 258-353 rubler.

Nurofen Gel: brugsanvisning

Nurofen Gel, i den internationale klassificering af ibuprofen tilhører gruppen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. Fremstillet af Healthcare International i form af en gel til ekstern brug, som er en klar (opalescerende) farveløs homogen gel med en karakteristisk lugt af isopropylalkohol.

100 g gel indeholder: aktivt stof - 5 gram dosis af ibuprofen og excipienser er præsenteret: natriumhydroxid, hydroxyethylcellulose og isopropyl benzylalkohol, renset vand, indtil det ønskede volumen.

Gelen placeres i rør af forskellige volumener. Røret med gel er vedlagt instruktionen i papemballage.
Ifølge dets farmakologiske virkning er Nurofen gel et NSAID. På grund af dets sammensætning er det i stand til at udøve en lokal antiinflammatorisk og samtidig smertestillende virkning.

Det aktive stof ibuprofen har evnen til at hæmme syntesen af ​​prostaglandiner, som er mediatorer af inflammation og udseende af smerte.

vidnesbyrd

Nurofen gel anvendes, når der er behov for at fjerne smerte ved forskellige lokaliseringer. Herunder som rygsmerter (vertebrogen smertesyndrom), i musklerne såvel som i neuralgi.

Det bruges som et antiinflammatorisk middel til arthritis, inflammation i tilfælde af forstuvninger eller ledbåndskader som følge af sportsskader.

Kontraindikationer

Kontraindikation for brugen af ​​lægemidlet er udseendet af en øget reaktion af kroppen til ibuprofen eller andre lægemiddelkomponenter.

Ikke anvendelig, når patienten af ​​bronkial astma, urticaria, rhinitis eller provokeret ved anvendelse acetylsalicylsyre (salicylater), og andre NSAID'er.

Må ikke anvendes til pædiatriske patienter hos unge patienter (op til 12 år). Kontrol og forsigtighed bør udøves ved anvendelse af Nurofen, hvis patientens historie har GI, lever eller nyresygdom, og når lægemidlet anvendes til gravide kvinder og ammende kvinder.

Anvendelsesmåde

Det skal huskes, at lægemidlet er ordineret fra en alder af over 12 år. Nurofen gel anvendes kun eksternt.

Når du bruger røret for første gang, bør sikkerhedsfolieens integritet kontrolleres. Afskruing af låget er det nødvendigt at åbne sikkerhedsfolien på rørets hals ved hjælp af en speciel anordning, der er placeret på lågets ydre overflade, og trykker låget på folien til dette formål.

Ved påføring skal du klemme ud fra 4 og 10 cm gel (hvilket svarer til doser på 50-125 mg ibuprofen), og derefter gnides i huden indtil absorberet. Gentagen gnidning anbefales efter 4 timer. Lægemidlet bør ikke anvendes mere end fire gange om dagen. Efter brug af Nurofen skal du vaske dine hænder grundigt.

I en situation, hvor symptomerne ikke går væk, og desuden forværres, eller hvis der ikke er nogen forbedring efter en 2 ugers brugstid, skal behandlingen seponeres, og der kræves brug af en læge.

I det tilfælde, hvor der var utilsigtet indtagelse af lægemidlet, er det nødvendigt at skylle munden og konsultere en læge, t. Til. I tilfælde af kontakt Nurofen gel indeni, kan du opleve gastrointestinale lidelser.

Bivirkninger

Bivirkninger kan manifestere som rødmen i huden, brændende fornemmelse, prikken på applikationsstedet. Sjældent, hvis der er øget følsomhed overfor lægemidlet, kan der være allergiske reaktioner, herunder bronkospasme.

I dette tilfælde skal du stoppe med at bruge og kontakte din læge.

overdosis

Der er ingen kendte tilfælde af overdosering af Nurofen gel.

Særlige instruktioner

Narkotikainteraktioner Nurofen gel med andre midler er ikke beskrevet. På samme tid baseret på den kendsgerning, at selv når det påføres topisk ibuprofen har systemiske virkninger, er det teoretisk muligt at antage, at der kan forekomme forøgede bivirkninger når de anvendes sammen med andre NSAID'er gel.

Ved brug af Nurofen Gel skal man sørge for ikke at påføre gelen på den beskadigede hud, samt huden omkring læberne og især øjnene.

Efter påføring vaskes hænderne grundigt.

Opbevaringsforhold

Det er tilladt at opbevare stoffet ved en temperatur ikke over 30 ° C og utilgængeligt for børn. Holdbarhed bør ikke overstige 3 år.

analoger

Nurofen gelanaloger er andre lokale former for ibuprofen, såsom Dolgit, Ibuprofen-Verte, etc.

Nurofen gel udleveres uden recept. Gennemsnitlige priser er:

  • Pakning 50 gram 160-182 rubler.
  • Pakning 100 gram 325-348 rubler.

Selvbehandling er farlig. Der gives kun en kort instruktion til brug, læs den fulde version før brug og konsulter en læge!

"Nurofen Gel": brugsanvisning, indikationer, sammensætning, analoger, anmeldelser

For at behandle patologier i muskuloskeletale systemet og blå mærker af blødt væv anvendes lokale midler med antiinflammatorisk virkning. Et af de effektive lægemidler er gelen "Nurofen". Instruktioner til brug positionere det som en stærk smertestillende middel, som anvendes i forskellige fagområder. Lad os overveje mere detaljeret sammensætningen, anvendelsesmulighederne og feedbacken om denne medicin.

Generel beskrivelse

Til lindring af smerte og hævelse tilbyder den moderne farmaceutiske industri et stort antal forskellige midler. At genoprette bevægelsesfriheden vil hjælpe medikamenter fra kategorien NVS. De undertrykker effektivt udviklingen af ​​ubehagelige fornemmelser, eliminerer smerter og betændelse. Til ekstern brug anbefaler mange eksperter brugen af ​​Nurofen gel. Prisen på lægemidlet er helt acceptabelt, på trods af at det fremstilles af medicinalfirmaer fra Spanien og Det Forenede Kongerige.

Oftest anvendes ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler til lokal anvendelse til behandling af sygdomme i muskuloskeletalsystemet. De kan ordineres som en del af kompleks terapi eller som mono-lægemidler. Gel "Nurofen" har etableret sig som et tilstrækkeligt effektivt lokalt middel, der er i stand til at klare smertestillende syndrom i enhver ætiologi.

Sammensætning, form for frigivelse

Sammensætningen af ​​gelen "Nurofen" er valgt på en sådan måde, at den hurtigste indvirkning på inflammationsfokuset og på samme tid for at undgå systemisk indflydelse på kroppen. Som en aktiv bestanddel anvendes ibuprofen, et velkendt ikke-steroidalt antiinflammatorisk middel, der tilhører kategorien phenylpropionsyrederivater. I 1 g af det færdige produkt indeholder 50 mg ibuprofen.

Styrk den terapeutiske virkning af hovedkomponenten af ​​hjælpestoffer, såsom benzyl og isopropylalkohol, hyethellose, natriumhydroxid.

Gelen har en homogen struktur og en svag lugt af isopropylalkohol. Efter påføring på huden efterlader præparatet ikke mærker og pletter på tøjet. Den fremstilles i aluminiumrør på 30, 50 og 100 g. Den gennemsnitlige pris på Nurofen gel varierer fra 230 til 300 rubler.

I hvilke tilfælde vil afhjælpe hjælpe?

Det lokale præparat fjerner effektivt smertefornemmelser af medium intensitet. Den aktive komponent blokkerer COX-1 og COX-2, hæmmer syntesen af ​​inflammatoriske mediatorer. Dette giver dig mulighed for at bruge værktøjet til forskellige patologier i muskuloskeletalsystemet. Ifølge instruktionerne har gelens "Nurofen" læsninger til udnævnelsen følgende:

  • myalgi;
  • arthritis af reumatoid og psoriatisk type
  • iskias;
  • slidgigt;
  • mindre skader på leddene
  • blå mærker;
  • ankyloserende spondylitis;
  • strækning;
  • ischias, bursitis;
  • lændesmerter;
  • gigt i det akutte stadium.

Et eksternt middel baseret på ibuprofen bruges ofte i husholdnings-, industri- og sportsskader. Gelen er i stand til hurtigt at fjerne hyperæmi, hævelse og smertesyndrom. Hvis der er skade på hudens integritet på skadestedet, må du ikke anvende lægemidlet. Det skal også huskes, at gelen undertrykker kun symptomatologi og slet ikke påvirker årsagerne til den patologiske tilstand. Derfor anbefales det normalt at bruge det i kombination med andre lægemidler.

Kontraindikationer

Ifølge brugsanvisningen kan Nurofen gel ikke anvendes af alle patienter. For det første er stoffet kontraindiceret i tilfælde, hvor der er intolerance over for nogen af ​​stoffets komponenter. Med ekstrem forsigtighed bør et lokalt lægemiddel anvendes af mennesker, der er overfølsomme over for andre ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler.

I nærvær af sår og slid anvendes produktet eksternt af fabrikanten. Gelen er ikke tildelt patienter med abnormiteter i hæmatopoiesis, en tendens til blødning, en tendens til at udvikle allergiske reaktioner. Brug ikke medicin til gravide og ammende kvinder.

Gælder de i pædiatrik?

Kan jeg bruge Nurofen gel i pædiatrisk praksis? For børn er denne medicin også kontraindiceret. Det kan kun tildeles, hvis barnet er over 12 år. Lægemidlet bruges til sygdomme i leddene, blå mærker, blødt vævsskader uden at kompromittere epidermis integritet. Hvis barnet lider af bronchial astma, allergisk rhinitis, pollinose, er medicinen ikke ordineret.

Bivirkninger

I de fleste tilfælde tolereres det lokale præparat baseret på ibuprofen af ​​patienterne godt og forårsager ikke nogen negative reaktioner i kroppen. Forekomst af bivirkninger eksperter forbinder normalt med forekomst af hypersensibilitet over for komponenter eller forkert anvendelse af et præparat. Udviklingen af ​​en uønsket reaktion fremgår af sådanne symptomer som udseende af udslæt på huden, brændende, kløe, følelsesløshed, svimmelhed, takykardi, ødem Quincke, bronchospasme.

Nogle symptomer opstår ved langvarig brug af Nurofen gelen. Instruktioner til brug i sådanne tilfælde anbefaler, at du annullerer den videre behandling med et middel og konsulterer en specialist.

Applikationsfunktioner

Det eksterne præparat skal anvendes korrekt i et kompleks med andre lægemidler. Gelen bør ikke anvendes samtidigt med lægemidler fra kategorien NVS, antikoagulantia, trombolytika. Forholdsregler anvendes til behandling af antidepressiva, hormonelle lægemidler.

Hjælper stoffet?

For at fjerne smerte syndrom forbundet med leddssygdomme, blødt væv blå mærker og sprains, er der nu et stort antal stoffer. De mest populære er dem, der anvendes lokalt. Gel "Nurofen" har en udpræget terapeutisk effektivitet. Anmeldelser af personer, der brugte det til at stoppe smerte, foreslår, at stoffet giver dig mulighed for hurtigt at genoprette motoraktiviteten. Det mest effektive værktøj vil være for svage og moderate smerter.

Det er ikke nødvendigt at håbe på hjælp af stoffet til forværringer af sygdomme i muskuloskeletalsystemet, ledsaget af alvorlige smerter. I sådanne tilfælde er det vist at bruge mere kraftfulde stoffer i form af injektioner.

Hvordan erstattes gelen "Nurofen"?

Analoger af ekstern bedøvelse er ret nemme at afhente, fordi der på apoteker er et stort udvalg af stoffer med en lignende terapeutisk effekt. Næsten alle viste fremragende resultater og anvendes aktivt i lægepraksis. En specialist bør imidlertid vælge lægemidlet, som tager hensyn til sygdomsforløbet og patientens historie.

Til effektive udskiftninger af gel "Nurofen" er det muligt at bære følgende lægemidler:

  1. Ibuprofen (salve, gel).
  2. "Dolobene".
  3. Voltaren Emulgel.
  4. "Diclofenac".
  5. "Indovazin".
  6. "Finalgel".
  7. "Dolgit" (gel).
  8. "Ketonal".
  9. "Apizartron".
  10. "Fastum Gel."

Med neuralgi, er disse lægemidler ordineret overalt. De er i stand til hurtigt at stoppe smerter, eliminere betændelse og reducere hævelse af væv. Hvert middel har visse kontraindikationer, som skal læses før behandlingens start.

Salve og gel "Ibuprofen"

Midler til ekstern brug "Ibuprofen" er den billigste analog af gelen "Nurofen". Prisen på erstatningen er kun 55-70 rubler per pakke.

Lægemidlet er tilgængeligt i form af en salve og gel med samme aktive ingrediens i sammensætningen. Nonsteroidal antiinflammatorisk lægemiddel med smertestillende virkning kan anvendes til arthritis, myalgi, radikulitis, blå mærker, forstuvninger, gigt. Gelen vil være mest effektiv i mild smerte.

"Diclofenac"

En anden populær og billig medicin med en analgetisk virkning er Diclofenac. Det produceres i forskellige former og bruges til et stort antal sygdomme i muskuloskeletalsystemet. Som aktivt stof anvendes diclofenacnatrium.

Lægemidlet er blevet brugt i lang tid i lægepraksis og hjælper med at fjerne smerte syndrom forårsaget af neuralgi, lumbago, inflammatoriske processer i leddene, forskellige typer af arthritis.

For børn kan lægemidlet foreskrive til ekstern brug så tidligt som 6 år. Omkostningerne ved analog er 40-80 rubler. Prisen vil afhænge af doseringen af ​​den aktive bestanddel i gelsammensætningen.

"Apizarthron" eller "Nurofen"?

Hvad er bedre at bruge med smertsyndrom - salve "Apizarthron" eller gel "Nurofen"? Instruktioner for brugen af ​​det første middel tyder på, at dette er et effektivt lokalt præparat, der har en stærk analgetisk og antiinflammatorisk effekt på grund af tilstedeværelsen af ​​bie gift i sammensætningen.

Desuden er en af ​​de aktive komponenter methylsalicylat - et stof fra gruppen NVS. Anvend salve kan være for smerter i blødt væv, led, radiculitis, slidgigt, myalgi. Den gennemsnitlige pris for Apizartron er 230-250 rubler.

Nurofen

Beskrivelsen er aktuelt 2015/09/11

  • Latinske navn: Nurofen
  • ATX kode: M01AE01
  • Aktiv ingrediens: Ibuprofen (ibuprofen)
  • producent: Farmasierra Manufacturing S.L. (Spanien), Reckitt Benckiser Healthcare International Ltd. (Det Forenede Kongerige), E-Pharma Trento (Italien)

Sammensætning af Nurofen

Sammensætningen af Nurofen i tabletter omfatter den aktive komponent ibuprofen. Også i sammensætningen er der yderligere komponenter: natriumcitratdihydrat, croscarmellosenatrium, natriumlaurylsulfat, siliciumkolloidal dioxid, stearinsyre.

Gel Nurofen Den indeholder en del af ibuprofen som en aktiv ingrediens samt yderligere stoffer: hyetellose, benzylalkohol, natriumhydroxid, isopropylalkohol, vand.

Udstedelsesform

produceret tabletter Nurofen og gel. Tabletterne er dækket af en hvid skede, de er runde i form, bikonveks. Tabletterne har et sort Nurofen overprint på den ene side. På en skåret tablet hvid eller næsten hvid. Blisteret kan være 6, 8, 10 eller 12 tabletter.

Også lægemidlet er tilgængeligt i form af en gel, der påføres eksternt. Gelen er farveløs, klar eller svagt opaliserende. Det er et homogent stof, som har en karakteristisk lugt af isopropylalkohol. Indeholdt i rør af aluminium til 30, 50 eller 100 g.

Farmakologisk aktivitet

Abstrakt indikerer, at Nurofen er et ikke-steroide antiinflammatorisk lægemiddel. Det virker som antiinflammatorisk og smertelindring betyder. Antipyretisk effekt er mindre udtalt. Det aktive stof i kroppen blokerer selektivt COX-1 og COX-2.

Ibuprofen hæmmer syntesen af ​​prostaglandiner, som er mediatorer af inflammation, smerte, hypertermi.

Wikipedia giver information om, at stoffet har evnen til at stimulere produktionen af ​​endogen interferon. Følgelig påvirker det immunsystemets funktion og forbedrer sværhedsgraden af ​​ikke-specifikt forsvar af kroppen, mens det virker som et antipyretisk og smertestillende middel.

Farmakokinetik og farmakodynamik

I kroppen absorberes stoffet efter 30-60 minutter. Efter hvor meget stoffet begynder at virke, afhænger det ikke af fødeindtag. Han er forsinket i lang tid i det synoviale væv i leddet og trænger ikke ind i fælleshulen. Proteinet binder sig til 90%. I cerebrospinalvæsken noteres lavere koncentrationer af det aktive stof. Det udskilles hovedsageligt med urin, en lille del af kroppen udskilles gennem tarmene.

Indikationer for brug

Bestem sådanne indikationer for brug af Nurofen:

  • Reumatoid sygdom (deformering slidgigt, reumatoid arthritis, Reumatisme, ankyloserende spondylitis, exacerbation gigtog andre reumatoid sygdomme, hvor der er fælles syndrom);
  • udtalt smertesyndrom, hvilket markerer nederlaget i det perifere nervesystem
  • stat feber hos patienter med infektiøse og inflammatoriske sygdomme
  • Infektiøs-inflammatorisk eller smertefuld proces hos patienter med adnexitis, sygdomme i ENT organer, algodismenorea;
  • med tandpine, migræne, fra hovedpine.

Salve Nurofen det er tilrådeligt at anvende i følgende sygdomme og tilstande:

Kontraindikationer

Der er nogle kontraindikationer for voksne patienter og børn. Nurofen tabletter bør ikke være berusede i sådanne tilfælde:

  • ulcerative og erosive læsioner i mave-tarmkanalen i perioden for eksacerbation, Crohns sygdom, mavesår, ulcerativ colitis;
  • hjertesvigt
  • arteriel hypertension i svær form
  • intolerance af acetylsalicylsyre, komplet eller ufuldstændig, ved hvilken urticaria, rhinosinusitis, bronchial astma, polypper i næseslimhinden;
  • mangel på glucose-6-phosphat dehydrogenase;
  • sygdomme i optisk nerve, scotoma, amblyopi, krænkelse af farvesyn
  • alvorlige krænkelser af leverfunktion og nyrefunktion
  • hæmofili såvel som andre koagulationsforstyrrelser blod;
  • Postoperativ periode efter bypasstransplantation af koronararterien
  • forværring af hørelsen, det vestibulære apparats patologi
  • gastrointestinal blødning;
  • intrakraniale blødninger
  • sidste trimester af graviditeten og amning;
  • alder af barn under 6 år
  • høj følsomhed overfor det aktive stof og andre bestanddele af lægemidlet.

Nurofen i tabletter skal omhyggeligt tages til mennesker med dyslipidæmi, iskæmisk hjertesygdom, diabetes mellitus, cerebrovaskulære sygdomme, alvorlige somatiske sygdomme, sygdomme i perifere arterier, levercirrhose, bronchial astma og andre.

Gel bør ikke bruges af mennesker, der lider urticaria, bronchial astma, rhinitis (hvis disse symptomer manifesteres, når der tages acetylsalicylsyre). Det bruges heller ikke til børn under 12 år, personer med høj følsomhed over for lægemidlets komponenter.

Bivirkninger

Hvis lægemidlet anvendes fra tandpine hver måned eller fra en temperatur på flere dage, er bivirkninger praktisk taget ikke observeret. Ved langvarig brug af stoffet kan disse bivirkninger udvikle sig:

  • fordøjelsessystemet: halsbrand, opkastning, epigastrisk smerte, anoreksi, flatulens, diarré, erosion og sår i mavetarmkanalen, tør slimhinde, forstoppelse, smerter i munden, hepatitis, pancreatitis, aphthous stomatitis;
  • nervesystemet: søvnløshed, hovedpine, døsighed, svimmelhed, hallucinationer, depression, nedsat bevidsthed, agitation;
  • kardiovaskulære system: takykardi, hjertesvigt, øget blodtryk;
  • hæmatopoietisk system: trombocytopeni, anæmi, agranulocytose, trombocytopenisk purpura, leukopeni;
  • urinsystemet: nyreinsufficiens i akut form, allergisk nefritis, blærebetændelse, polyuri, nefrotisk syndrom;
  • sensoriske organer: Forringelse af hørelsen, Fornemmelse af støj i ørerne, Sløret syn, Diplopi, ødem øjenlåg og konjunktiv, reversibel neuritis af optisk nerve;
  • allergi manifestationer: kløe i huden, urticaria, anafylaktoide reaktioner, angioødem, eksudativ erytem, feber, allergisk rhinitis, eosinofili, toksisk epidermal nekrolyse;
  • åndedrætsorganerne: åndenød, bronkospasme;
  • andre manifestationer: svær svedtendens.

Hvis patienten tager stoffet i lang tid, kan det udvikle sårdannelse i mavetarmslimhinden, muligvis en blødning, synshæmmelse.

I tilfælde af manifestationer af de bivirkninger, der er beskrevet ovenfor, skal du stoppe med at tage medicinen og kontakte en specialist.

Når du anvender gelen, kan Nurofen ses som bivirkninger af en let rødme af huden, en følelse af prikken, brændende. I sjældne tilfælde er bronchospasme mulig, allergiske reaktioner.

Instruktioner til brug Nurofen (Metode og dosering)

Brug lægemidlet som anvist af en læge.

Nurofen tabletter, brugsanvisning

Midler i tabletter til børn fra 12 år og voksne ordineres i en dosis på 200 mg 3-4 gange om dagen. Tag pillen efter at have spist. For at få en hurtig effekt, øges dosen nogle gange til 400 mg, den skal tages 3 gange om dagen. Hvis Nurofen er ordineret til børn i alderen 6-12 år, skal følgende dosis overholdes: 200 mg ikke mere end fire gange om dagen. Dette lægemiddel, som Nurofen kapsler, er kun foreskrevet til børn, der vejer 20 kg eller mere. Intervallet skal være mindst 6 timer. Hvis patienten ikke føler sig bedre i 2-3 dages behandling, skal man se en læge.

Gel Nurofen, brugsanvisning

Salve bruges til ekstern brug, det er kun angivet til patienter efter 12 år og voksne. En enkelt dosis af lægemidlet er 50-125 mg ibuprofen, der er 4-10 cm gel. Brug af stoffet kan ikke være mere end 4 gange om dagen, med intervallet mellem applikationer skal være mindst 4 timer. Hvis der efter to ugers brug ikke er konstateret nogen forbedring, skal lægemidlet trækkes tilbage. Gnid produktet ind i huden, indtil det er helt absorberet.

overdosis

Overdosering af lægemidlet i tabletter kan føre til søvnighed, hæmning af GI-funktioner, hovedpine, depression, nyre og leverinsufficiens i en akut form, metabolisk acidose, blødning, sænkning af blodtryk, bradykardi, takykardi og andre.

Hvis doseringen er overskredet, er det nødvendigt at vaske maven (metoden er mere effektiv i en time efter at have taget tabletterne), tage aktivt kul, at øve tvungen diurese, alkalisk drik og den nødvendige behandling. Hvis patienten viser kramper, skal der tages antikonvulsive lægemidler.

interaktion

Tag ikke Nurofen og Acetylsalicylsyre samtidigt, samt andre NSAID'er. Ibuprofen reducerer den antiaggregante og antiinflammatoriske virkning af acetylsalicylsyre. Også hos patienter, der tager acetylsalicylsyre som antiplatelet, efter at have taget ibuprofen, øges udviklingsfrekvensen akut koronar insufficiens.

Risikoen for blødning øges, hvis Nurofen og antikoagulantia, trombolytiske midler tages samtidigt.

Samtidig brug af ibuprofen og cefoperazon, Cefamandola, plikamycin, cefotetan, valproinsyre øger forekomsten gipoprotrombinemii.

Ibuprofen øger plasmakoncentrationen cyclosporin, Derfor øges sandsynligheden for hepatotoksiske manifestationer.

Samtidig modtagelse af cyclosporin og guldpræparater øger indbuprofenes indflydelse på prostaglandinsynteseprocessen i nyrerne, hvilket resulterer i, at nefrotoksicitet øges.

Plasmakoncentrationen af ​​ibuprofen øges ved samtidig administration af midler, som blokerer tubulær sekretion.

Med den samtidige modtagelse af inducerende mikrosomal oxidation produceres hydroxyleret aktiv metabolitter, risikoen for hepatotoksiske manifestationer stiger.

Ibuprofen med samtidig indtagelse reducerer den hypotensive virkning af vasodilatatorer, natriuretisk virkning af hydrochlorthiazid og furosemid.

Når kombineret indtagelse af inhibitorer af mikrosomal oxidation nedsætter sandsynligheden for hepatotoksiske virkninger af ibuprofen.

Samtidig modtagelse af ibuprofen og uricosuriske midler nedsætter effektiviteten af ​​sidstnævnte. Ibuprofen øger også effektiviteten af ​​anti-aggreganter, indirekte antikoagulanter, fibrinolytika.

Samtidig brug af ibuprofen og orale hypoglykæmiske stoffer fører til en stigning i virkningen af ​​sidstnævnte - insulin og sulfonylurinstofderivater.

Når de kombineres, øges bivirkningerne østrogen, GCS ethanol, mineralkortikoid.

Absorptionen af ​​ibuprofen falder ved samtidig administration af colestyramin og antacida.

Samtidig brug af ibuprofen og methotrexat, lithiumpræparater, Digoksina øger koncentrationen af ​​sidstnævnte i blodet.

Den analgetiske virkning af lægemidlet aktiverer koffein.

Salgsbetingelser

Solgt uden recept.

Opbevaringsforhold

Det er nødvendigt at beskytte tabletter og gel fra børn, fra adgang til fugt, opbevares ved en temperatur på ikke over 25 ° C.

Udløbsdato

Særlige instruktioner

Fabrikanten oplyser, at med langvarig indtagelse af lægemidlet er det nødvendigt at overvåge laboratorieparametrene for perifert blod og også at overvåge nyre- og leverfunktionen. Hvis en person udviser symptomer på gastropati, er nøje overvågning vigtig, til hvilket formål gastroskopi, laboratorieundersøgelser af blod, afføring.

Til anvendelse af Nurofen i kapsler og tabletter bør reklame eller salgsfremmende billeder ikke være en vejledning. Før du bruger produktet, er det vigtigt at konsultere en læge. Det er lægen, der skal afgøre, om det er værd at tage Nurofen tabletter, hvorfra de hjælper i hvert enkelt tilfælde.

Hvis patienten skal bestemme 17-ketosteroider, skal Nurofen aflyses 48 timer før undersøgelsen.

I behandlingsperioden bør du ikke køre transport og engagere dig i andre aktiviteter, der involverer behovet for at koncentrere opmærksomheden.

Efter brug af stoffet i form af en gel, skal du vaske dine hænder grundigt. Lad ikke produktet komme på læberne, i øjnene. Gelen bør ikke påføres på beskadigede områder af huden, på huden nær øjnene og læberne.

Hvis der forekommer en uheldig indtagelse af Nurofen-gelen indeni, bør du altid konsultere en læge. I dette tilfælde kan der forekomme abnormiteter i fordøjelsessystemet.

Nurofen-analoger

Analoger af dette lægemiddel er lægemidler, der indeholder ibuprofen som en aktiv ingrediens. Denne medicin Brufen, Nurofen Forte, ibuprofen, Ibyuuprofen-Verte, Ibuprom, Ibufen, Nurofen Ultracap og andre.

Ibufen eller Nurofen - hvilket er bedre?

Ibufen - et lægemiddel, hvis hovedbestanddel også er ibuprofen. Den er tilgængelig i form af en suspension, så den er ordineret til børn. Men i hvert enkelt tilfælde er det op til lægen at afgøre, hvilken medicin der skal vælges.

For børn

For nyfødte og børn under 6 år er medicinen i tabletter kontraindiceret. Børn fra 6 til 12 år skal have en enkeltdosis på 200 mg LS ikke mere end 4 gange om dagen.

Gel til børn under 12 år er ikke ordineret.

Med alkohol

Når man diskuterer kompatibilitet med alkohol af dette lægemiddel, skal det bemærkes, at alkohol øger den giftige virkning af Nurofen. Til gengæld øger ethanol sværhedsgraden af ​​bivirkningerne af dette lægemiddel. Derfor er det bedre at afholde sig under behandling med alkohol.

Nurofen under graviditet og amning

Hvorvidt det er muligt at drikke Nurofen ved graviditet, afhænger af bæredygtighed af en frugt. 1 og 2 trimester - perioden, hvor du tager medicinen, er uønsket, men under tilsyn af en specialist, kan sådan behandling stadig udføres. I tredje trimester er ibuprofen kontraindiceret. Nurofen med amning udpege med forsigtighed. Ved amning skal du kun tage pillen i henhold til ordningen, som den udpegede specialist har.

Anmeldelser om Nurofen

Mange vurderinger af Nurofen i tabletter indikerer, at stoffet er effektivt i forskellige typer af smerter. Det hjælper især med tandpine, hovedpine. Agenten er også effektiv som et antipyretisk lægemiddel. Som bivirkninger i anmeldelserne nævnes ofte problemer med mave-tarmkanalen og allergiske reaktioner. Anmeldelser af gelen indikerer også, at lægemidlet er en effektiv smertestillende medicin. Der er dog også anmeldelser, hvor de skriver om ineffektiviteten af ​​lægemidlet til rygsmerter, og det nævnes også, at gelen kun fjerner ubehag i en kort periode.

Pris Nurofen, hvor kan man købe

pris Nurofen i tabletter et gennemsnit på 175 rubler til 20 stk. Hvor meget tabletterne afhænger af deres mængde i pakken. Køb emballage 10 tabletter kan prises fra 100 rubler.

pris gel Nurofen - i gennemsnit 170 rubler. til pakning 50 g. Omkostningerne ved pakning 100 g er i gennemsnit 300 rubler. Salve kan købes på ethvert apotek uden læge recept.

Nurofen gel - den officielle brugsanvisning

Registreringsnummer:

International Nonproprietary Name (INN): ibuprofen

Kemisk navn: (RS) -2- (4-isobutylphenyl) propionsyre.

Doseringsform: gel til ekstern brug 5%.

beskrivelse: En klar eller let opalescerende farveløs, ensartet gel med en karakteristisk lugt af isopropylalkohol.

struktur:

I Nurofen 100 g gel indeholder: Aktiv bestanddel - ibuprofen - 5 g, hjælpekomponenter: hydroxyethylcellulose, natriumhydroxid, benzylalkohol, isopropylalkohol, vand.

Farmakoterapeutisk gruppe: Ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (NSAID).

ATX-kode: M01AE01

Farmakologisk aktivitet

Lægemidlet refererer til NSAID'er. Har lokalbedøvelse og antiinflammatorisk effekt. Virkningsmekanismen for ibuprofen skyldes hæmning af syntesen af ​​prostaglandiner - mediatorer af smerte og inflammation.

Indikationer for brug

Muskelsmerter, rygsmerter, arthritis, ledbåndskader, forstuvninger, sportsskader, betændelse og neuralgi.

Kontraindikationer

  • overfølsomhed overfor ibuprofen eller til stoffets komponenter, acetylsalicylsyre eller andre NSAIDs;
  • En bronchial astma, en urticaria, en rhinitis, den fremkaldte modtagelse af en acetylsalicylsyre (salicylater) eller andre NSAID'er;
  • Børnealder (op til 12 år)

Med forsigtighed - i nærværelse af samtidig sygdom i leveren eller nyrerne mave-tarmkanalen; ved en bronchial astma, en urticaria, renit, polypper af en slim næse; gravide og ammende kvinder

Dosering og administration

Kun til ekstern brug.
Når du bruger røret for første gang: Kontroller, at sikkerhedsfolien ikke er beskadiget, når låget er åbnet.
Løsn låget og åbn beskyttelsesfolien på rørets hals ved hjælp af et specielt værktøj på lågets ydre overflade, og luk låget på folien.
Nurofen er ordineret til voksne og børn over 12 år.
Klem 4-10 cm af stoffet fra røret (svarende til ca. 50-125 mg ibuprofen) og gnid forsigtigt ind i huden, indtil den er helt absorberet.
Genbrug af lægemidlet bør være efter 4 timer og ikke mere end fire gange om 24 timer.
Efter brug af stoffet skal du vaske dine hænder grundigt.
Hvis symptomerne vedvarer eller forværres, eller hvis der ikke er nogen forbedring efter 2 ugers brug, skal du stoppe behandlingen og konsultere en læge.
Undgå at få Nurofen gel i øjnene og på læberne.
Påfør ikke gel på skadede områder af huden, områder omkring øjnene og læberne.
Vask hænderne grundigt efter påføring.
Hvis stoffet indtages ved et uheld, skal du skylle munden og konsultere en læge. Hvis du får Nurofen gel inde, kan stoffet forårsage en gastrointestinal lidelse.

Bivirkninger

En let rødme af huden, en fornemmelse af brænding eller prikken i stedet for gelens påføring. Meget sjældent (med øget følsomhed over for stoffets komponenter) - allergiske reaktioner, bronchospasme.
Hvis der opstår bivirkninger, stop med at tage medicinen og konsultere en læge.

overdosis

Der blev ikke observeret tilfælde af overdosering af Nurofen gel.

Interaktioner med andre lægemidler

Drug interaction Nurofen gelformulering med andre lægemidler er ikke beskrevet (selv når de påføres topisk ibuprofen er systemisk og teoretisk kan den samtidige anvendelse Nurofena gel med andre NSAID forværre bivirkningerne).

Udstedelsesform

Papkassen indeholder et rør med 20, 30, 50 eller 100 g gel med instruktioner til brug.

Opbevaringsforhold

Opbevares ved temperaturer ikke over + 30 ° C uden for børns rækkevidde!

Udløbsdato

3 år.
Brug ikke lægemidlet med udløbet holdbarhed.

Ferie fra apoteker

producent:

Bouts Heathskar International, Nottingham, NG2 3AA, Storbritannien, fremstillet af Farmaciere Manufacchuring SL, Spanien

Adresse på det repræsentative kontor LLC "Buts Halskar":

Rusland 125009 г.Москва
Ул.Тверская 16/2,

Du Kan Også Gerne

Nyttige tips: hvordan man behandler forkølelse korrekt, når det er lakterende

Spørgsmålet om, hvordan man behandler en forkølelse under amning, blev ordineret af hver sygeplejerske, som enten allerede har indgået denne akutte åndedrætssygdom eller er bange for hans udseende.

Hvad skal man lave ved lav temperatur

I den normale tilstand af kropstemperaturen og den voksne, og barnet bør ikke overstige 37 grader, der er 36,6-36,9 - sundhedsindikatorer af termometeret, og som for den nedre grænse, temperaturen er op til 36-35,5 giver grund til bekymring.