Paracetamol - hvoraf hjælper og instruktioner til brug. Hvordan man tager paracetamol til børn og voksne

En velkendt og meget populær medicin på de russiske og udenlandske markeder er Paracetamol. Lægemidlet sælges i et apotek uden recept, kan bruges til at fjerne mange lidelser. Der er en medicin i hvert hus. Lær hvad der heler Paracetamol, hvordan det virker på kroppen, i hvilke former det frigives.

Hvad er Paracetamol

Lægemidlet optrådte på hjemmemarkedet i 80'erne i det sidste århundrede og erstattede det daværende forbudte aspirin. Værktøjet blev straks populært på grund af dets effektivitet, overkommelig pris, en bred vifte af effekter, fremragende tolerance for børn og voksne. Med sin popularitet i apoteker var der lægemiddelvarianter i stearinlys, kapsler, sirup, pulver til fremstilling af opløsning, rektal suppositorier.

Hvorfor har jeg brug for paracetamol? Lægemidlet er en del af gruppen af ​​smertestillende midler, det hjælper med svag, moderat smerte, eliminerer syndrom af forskellig oprindelse. Lægemidlet eliminerer krampe, feber forbundet med infektiøse og inflammatoriske sygdomme, forhøjede temperaturer fra 37 grader og derover. Medicin anbefales til tandbehandling, hovedpine, myalgi, ubehag under menstruation. Derudover normaliserer lægemidlet blodtrykket, hjælper med bumser, tømmermænd.

Handling Paracetamol

Lægemidlet er en svag inhibitor af prostaglandinbiosyntese, dens blokeringsvirkning falder hovedsageligt på centralnervesystemet. Hvordan virker paracetamol? På grund af indvirkningen på centralnervesystemet har en stor indvirkning på midlerne til termoregulering centre, smerte: blokere produktionen af ​​prostaglandiner, virker på hjernen region ansvarlig for feber, kuldegysninger. Lige fordelt begynder lægemidlet at virke efter 20-30 minutter. efter indgift. I dette tilfælde udøver tabletterne ingen indflydelse på mave-tarmkanalen, vand-saltbalancen.

Paracetamol fra tandpine

Lægemidlet er kendt for dets evne til at fjerne forskellige former for smerte, men husk at det ikke kan tages regelmæssigt. Hjælper paracetamol med tandpine? Ja, hvis du nøje følger instruktionerne, har du ikke kontraindikationer. Paracetamol med tandpine skal være fuld efter et måltid, skylles ned med vand eller mælkedrikke. Hvis en person tager medicinen alene, uden at ordinere en læge, anbefales det at tage højst et år ad gangen.

Lægemidlet fjerner symptomet, men lindrer ikke årsagen til smerten. Hvis stoffet ikke har den rette virkning, bør du ikke kombinere stoffet med lignende stoffer - bedre at overveje stærkere analgetika. Børn bør gives en tablet med forsigtighed, helst efter samråd med en læge. Ellers bør behandlingsvarigheden ikke overstige 3 dage.

Hjælper paracetamol med hovedpine?

Det smertestillende behandler godt med smertefulde, skarpe, langvarige hovedpine. Meget effektivt paracetamol på tryk: Efter at lægemidlet begynder at udvide karrene, gør dem smidige, fleksible og genopretter blodgennemstrømningen. Med migræne og andre former for smerte bedøves remediet ved at reducere syntesen af ​​celler, der er ansvarlig for ubehagelige fornemmelser. Drikk kun med vand. Te, kaffe, kulsyreholdige drikkevarer kan føre til funktionsfejl i leveren.

Den anbefalede dosering er ikke mere end 1000 mg pr. Dosis. I en dag er det tilladt at tage højst 4 gange, medmindre andet er ordineret af en læge. Det er praktisk at bruge produktet til enhver kategori af patienter: stearinlys, sirup, unge og voksne - tabletter til børn fra 3 år. Det er bedre at konsultere en specialist, så han vil afhente form af medicinen, ordinere en dosis efter sin alder, vægtkategori.

Paracetamol fra en tømmermænd

Hvis efter at have drukket store mængder alkohol erfaring hovedpine, overdreven sveden, mundtørhed, til at klare disse symptomer vil hjælpe disse piller. Det stof bør accepteres som en nødforanstaltning, fordi det er i stand til at fjerne de ubehagelige symptomer på tømmermænd, men det kan ikke neutralisere virkningen af ​​acetaldehyd, eller til at hjælpe kroppen klare virkningerne af forgiftning. Virkningsmekanismen for paracetamol er sådan, at det forårsager effekten af ​​anæstesi, forbedring af helbredstilstanden. Det er vigtigt, at lægemidlet ikke forårsager kvalme, irriterer ikke maven.

Paracetamol til forkølelse

Lægemidlet er kendt for dets antiinflammatoriske virkning og et minimum af bivirkninger. Paracetamol til forkølelse hjælper med at reducere temperaturen så hurtigt som muligt, hvilket påvirker centralnervesystemet, og aktiverer processerne for termoregulering i hjernen. Derudover letter det hoste, blødgør halsen, hjælper med at aktivere kroppens forsvarsmekanismer. Det er vigtigt at huske: Denne medicin er ikke et antibiotikum, ikke et kosttilskud eller et vitamin. Som et symptomatisk lægemiddel eliminerer det symptomer, men SARS hærder ikke forkølelse.

Paracetamol ved temperatur

Hjælper paracetamol med temperatur? Altid! Reduktion af temperaturen på medicinen anbefales, hvis tallene på termometeret viser over 38, føles en person tilfredsstillende. Paracetamol er et antipyretisk middel, det bør bruges til at forhindre feber, forbedre trivsel. Lægemidlet indeholder ikke yderligere kemikalier, så det er relativt sikkert for voksne og børn. At anvende bedre i tabletter en gang i en dosis på 500 mg, for en dag - højst 4 g.

Paracetamol med månedligt

Hvis menstruation er smertefuld hver gang, føler en kvinde ekstremt syg, er det bedre at bruge ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. Paracetamol fra smerte med menstruation anbefales at begynde at drikke 2-4 dage før begyndelsen for at forhindre ubehag. Ansøgning under menstruation vil bidrage til at reducere smertsyndrom signifikant, have en anti-inflammatorisk effekt, slappe af de indre muskler.

Paracetamol fra acne

For at kurere acne er det ikke nok at rengøre porerne og vaskes ofte. Et simpelt præparat kan bruges til at behandle hudproblemet. Hvad gør Paracetamol? Lægemidlet har en lille antiinflammatorisk virkning, men brugen af ​​indersiden har ikke den rette virkning. Det er bedre at bruge stoffet eksternt. For at gøre dette skal du knuse et par tabletter, fortyndes med vand, omrøre alt i en flydende opslæmning og anvende på problemområder.

Video: Hvad drikker de Paracetamol

anmeldelser

I barndommen er ikke alle stoffer tilladt, så jeg som en god mor skal nøje vælge stoffer. Det middel, der altid er i vores medicin kiste er Paracetamol. Lægemidlet kan altid bruges til at behandle ARVI i barnet, manden. Meget god og hurtig afhjælper behandlingen af ​​temperaturen, reducerer hovedpine.

Eugenia, 44 år gammel

I lang tid tvivlede vi: paracetamol - fra hvad hjælper eller hjælper faktisk? Overvejet at han fjerner temperaturen, og det er det. For et år siden begyndte hun at drikke det ifølge vidnesbyrdet og lærte, at lægemidlet havde en lang række effekter. Lægemidlet er godt for migræne, det sparer i tilfælde af smertefulde perioder, det gør tilstanden lettere med tømmermænd. Sørg for at holde det hjemme.

Jeg lider under menstruation: forfærdelige smerter, dårlig sundhedstilstand, med frygt går jeg på toilettet. Jeg brugte aspirin i flere år, men da jeg fandt ud af at det var flydende mit blod, skiftede jeg til paracetamol. Jeg hørte, at gynækologer ofte foreskriver disse piller til deres patienter, så jeg besluttede at prøve det. Produktet er let at bruge, næsten uden kontraindikationer.

Oplysningerne i denne artikel er kun til orienteringsformål. Materialerne i artiklen kræver ikke selvstændig behandling. Kun en kvalificeret læge kan diagnosticere og give råd om behandling baseret på de individuelle egenskaber hos den enkelte patient.

Paracetamol for forkølelse - hvordan man tager det rigtigt, kan det bruges i mangel af høj temperatur

En række sygdomme, der opstår under hypotermi, kaldes kollektivt forkølelser. Forkølelse er: akut respiratorisk sygdom (ARVI), bronkitis, tonsillitis, influenza, pharyngitis. Infektion er forårsaget af bakterier og vira (streptokokker, stafylokokker). Infekt kulden kan være ved kontakt med patienten, hypotermi, et kraftigt fald i immuniteten.

Catarralsygdomme diagnosticeres oftest i efteråret-foråret, med en skarp ændring i vejrforholdene.

Symptomer på forkølelse

Forkølelse er en alvorlig trussel mod nyfødte, ældre, folk med kardiovaskulære, kroniske sygdomme. Derfor er det vigtigt at genkende symptomerne på en viral infektion og træffe rettidige foranstaltninger til behandling og forebyggelse.

De vigtigste symptomer på forkølelse.

  1. Generel svaghed, apati.
  2. En abrupt stigning i kropstemperatur over 38 ° C.
  3. Hovedpine, en følelse af smerter i kroppen.
  4. Næsestop, løbende næse.
  5. Kuldegysninger.

Disse symptomer kan indikere tilstedeværelsen af ​​andre comorbiditeter i kroppen. Derfor er det vigtigt at besøge en kvalificeret specialist, der vil foretage en nøjagtig diagnose.

Farmakologiske egenskaber af paracetamol

Med forkølelse eller manifestationen af ​​dets første tegn anbefales det at tage paracetamol, et lægemiddel med udtalte antipyretiske, analgetiske, antiinflammatoriske egenskaber.

Lægemidlet absorberes hurtigt i slimhinden i tarmene. De metaboliske processer forekommer i leveren, med dannelsen af ​​glucorangid og paracetamolsulfat. Den højeste koncentration af paracetamol i kroppen observeres efter 40 minutter. Analgetiske og antipyretiske egenskaber observeres 1,5 - 2 timer efter indtagelse.

Det udskilles primært gennem nyrerne inden for 2 til 4 timer efter indtagelse.

fordele

  1. Paracetamol er den mest overkommelige og effektive behandling af forkølelse. Han er kendt siden oldtiden og er blevet anerkendt af mange læger og patienter.
  2. Det har en selektiv effekt, hvilket reducerer risikoen for bivirkninger.
  3. Du kan tage voksne og børn over 12 år i lang tid.
  4. Udskiftes hurtigt fra kroppen.
  5. Har antipyretiske egenskaber, svarende til det naturlige fald i forhøjet kropstemperatur.

På trods af tilgængeligheden af ​​stoffet, må du ikke selvmedicinere, da en overdosis af stoffet er fyldt med alvorlig skade på kredsløbssystemet, lever og nyrer.

Paracetamol til kolde infektioner

Paracetamol er det sikreste lægemiddel til forkølelse. Det kan tages i behandling af smerte syndromer af forskellige ætiologier: influenza, hovedpine og tandpine, algodismenorea, med en stigning i kropstemperaturen. Paracetamol bør tages med en stigning i kropstemperatur over 37,5 ° C hos børn og 38 ° C hos voksne.

Paracetamol fås i form af:

  • tabletter
  • suppositorier af rektal,
  • sirup.

tabletter

Når temperaturen er hævet, er de anbefalede doser af lægemidlet som følger:

  • børn over 12 år med en kropsvægt på over 40 kg - 500 mg 3-4 gange om dagen, men ikke mere end 1 g af lægemidlet om dagen,
  • voksne - 0,35-0,5 mg 3-4 gange om dagen, men ikke mere end 2 mg dagligt. Den maksimale enkeltdosis af lægemidlet er 1,5 g.

Paracetamol i tabletter skal sluges uden at tygge, mens du drikker med en tilstrækkelig mængde varmt kogt vand.

Rektale suppositorier

Børn i op til 6 år kan bruge suppositorier 50 mg til 3 gange om dagen med jævne mellemrum.

Voksne og unge med en kropsvægt på over 60 kg anbefales til 0,35 til 05 gram op til 4 gange om dagen. Den maksimale daglige dosis er 3-4 g.

sirup

Paracetamol i sirup er som regel ordineret til små børn og unge, der nægter at tage stoffet i form af tabletter.

De anbefalede doser er:

  • børn under 1 år af livet - 2,5 ml af midler,
  • børn fra 1 år til 5 år - 5-10 ml af lægemidlet,
  • unge under 12 år - op til 20 ml af lægemidlet.

Uanset patientens alder kan lægemidlet i sirupet tages op til 4 gange om dagen, men ikke længere end 3 dage.

Hvis den 4. dag efter paracetamolbehandling ikke faldt, og den generelle tilstand forværres, er det nødvendigt at straks søge lægehjælp for at undgå forgiftning af kroppen.

forholdsregler

Tag ikke paracetamol, når du behandler en forkølelse (hvis der ikke er feber) uden at konsultere en læge. Overskrid ikke anbefalede doser. Dette er fyldt med:

  • allergiske reaktioner (kløe, hududslæt),
  • nederlag i nervesystemet (overeksponering, svækket koordinering)
  • fordøjelseskanalen (kvalme i maven, kvalme, opkastning)
  • krænkelse af hjerteaktivitet, arytmi.

Brug af paracetamol i lang tid og i store doser fører til lever- og nyreskade (hepatotoksicitet).

Ved forkølelse, feber hos gravide og under amning skal du tage stoffet med stor forsigtighed.

  • tage lægemidlet hos patienter med nedsat nyre- og leverinsufficiens,
  • Kombiner paracetamol med andre paracetamolholdige lægemidler for dramatisk at reducere temperaturen,
  • Brug alkohol og antidepressiva under behandling med paracetamol,
  • Tag paracetamol i mere end 7 dage.

Når kulden begynder, stiger kroppstemperaturen, paracetamol, der i mange år er bevist, er et effektivt og overkommeligt antipyretisk og antiinflammatorisk stof. Paracetamol bør konsulteres med en kvalificeret specialist, inden behandlingen påbegyndes. På trods af dens fordele bliver overdosering af paracetamol den værste fjende, der fører til alvorlige helbredsproblemer.

Hvad hjælper paracetamol

Paracetamol tabletter findes i alle hjemmet medicinskab. De hjælper helt med til at reducere temperaturen og lindre smerten. Samtidig ved mange mennesker ikke, hvad paracetamol hjælper med. De vigtigste nyanser af brug og mulige kontraindikationer for at tage denne medicin diskuteres yderligere.

Virkning af paracetamol på kroppen

Det internationale navn på det aktive stof paracetamol er acetaminophen. Det opnås ved syntese fra phenacyrin. Virkningen af ​​paracetamol sigter mod at regulere kropstemperaturen samt fjernelse af smertesyndrom.

Produceret lægemidlet er ikke kun i form af tabletter, der er også kapsler, suspensioner, suppositorier, injektion, brusende tabletter. Afhængig af symptomet udpeger en anden dosis. For børn er det mere effektivt at bruge stearinlys og sirup.

Som paracetamol virker på kroppen:

  1. Hjælper med at eliminere let og moderat smerte på forskellige steder.
  2. Reducer den forhøjede kropstemperatur.
  3. Har anti-inflammatorisk virkning.

Sørg for at overveje, før du tager, at paracetamol kun midlertidigt fjerner symptomer, men kan ikke bruges til den vigtigste behandling. Også dets effektivitet kan være utilstrækkelig til svær smerte. I disse tilfælde er det bedre at tage et andet lægemiddel, end at øge doseringen af ​​paracetamol.

Instruktioner til brug

Paracetamol kan anvendes før eller efter måltider, denne faktor spiller ingen rolle. Personer med høj surhedsgrad i maven kan til enhver tid drikke tabletter, paracetamol absorberes i dette tilfælde uanset fødeindtagelse.

I gennemsnit begynder lægemidlets virkning at manifestere sig 15 til 20 minutter efter indtagelse. Varigheden af ​​effekten varer op til fire timer. Lægemidlet er ikke beregnet til konstant modtagelse, det er snarere et nødhjælp, og ikke en behandlingsmetode.

Indikationer for paracetamol:

  • SARS i den komplekse terapi.
  • Migræne og hovedpine.
  • Neuralgi.
  • Menstruationssmerter.
  • Tandpine.
  • Hangover syndrom.
  • Myalgi (muskelsmerter).
  • Når børnebørn.

Paracetamol bruges også til skader og til fjernelse af smerte syndrom med forbrændinger. Det skal bemærkes, at han kan kun lette og mellemstore smertefornemmelser. For at eliminere smertsyndromet med stærk intensitet foretrækkes det at anvende komplekse præparater som Tempalgina, Nurofen og Analgin.

Anbefalet dosering af paracetamol:

  • For små børn er der en særlig ordning for optagelse. Doseringen beregnes efter barnets alder og vægt. Den optimale dosisform er i dette tilfælde paracetamol i stearinlys.
  • Fra to år til seks kan du bruge sirup. Engangspension og dagpenge beregnes også efter barnets alder og vægt.
  • Siden seks år kan du bruge tabletter (normalt halvdelen af ​​den anbefalede dosis).
  • For børn over 12 år og voksne er doseringen ikke mere end to tabletter pr. Behandling. Den maksimale daglige dosis er 4 - 6 tabletter. Intervallet imellem lægemidlet er fire timer.

En lidt ikke-standardiseret tilgang til brug af paracetamol anvendes til behandling af hudproblemer. For at gøre dette kan du lave en maske til acne baseret på denne ingrediens. Før den første applikation er det nødvendigt at afprøve forekomsten af ​​hudreaktioner.

Egenskaber af paracetamol

Det er mest effektivt at tage paracetamol, både i form af suppositorier og til injektioner, tk. De aktive komponenter kommer ind i blodet efter 10 minutter. Oralt vil det tage 20 - 40 minutter afhængigt af patientens individuelle egenskaber. Hertil kommer, at når der tages paracetamol i en hvilken som helst form, er det nødvendigt at tage hensyn til nogle funktioner.

Vigtige nuancer, når du tager paracetamol:

  • Varigheden af ​​at tage dette middel bør ikke overstige fire dage.
  • På trods af at graviditet og amning er en kontraindikation for at tage, er det i nogle tilfælde paracetamol, der betragtes som den mest harmløse måde at reducere temperaturen på.
  • Forsigtighed bør tages med diabetes mellitus. Dens anvendelse kan medføre et kraftigt fald i blodglukoseniveauerne.
  • Paracetamol er i stand til at sænke blodtrykket. Dette bør overvejes ved hypotension.
  • Du kan ikke kombinere modtagelsen med alkohol, da det øger den skadelige virkning på leveren.
  • Samtidig modtagelse med antidepressiva og barbiturater øger paracetamols toksiske virkning.
  • Indtagelsen af ​​lægemidlet skal nødvendigvis kombineres med en tilstrækkelig mængde flydende drukket.

Kontraindikationer til paracetamol

På trods af at paracetamol betragtes som et ret harmløst stof, kan dets systematiske anvendelse forårsage alvorlige problemer i kroppen.

Kontraindikationer af paracetamol:

  • Nyresvigt.
  • Individuel intolerance over for stoffets komponenter.
  • Børn op til tre måneder.
  • I svangerskabsperioden (især graviditetens tredje trimester) og fodring af barnet.
  • Alder over 60 år. Der er risiko for bivirkninger, når de bruges i alderdommen.
  • Sygdomme i blodet, især dem der er forbundet med dysfunktion af koagulation.

Nu meget populære hot te, der indeholder paracetamol. De er kolde midler som Coldrex, Teraflu, Solpadein og andre. De fjerner hurtigt symptomer på næsestop, hoste og temperatur (læs også om antibiotika til forkølelse).

Effekten af ​​paracetamol må ikke fortsætte, hvis det er noget mere alvorligt end en forkølelse. Hvis temperaturen ikke falder efter at have taget paracetamol tabletten eller medicinen indeholdende den, er årsagen til sygdommen anderledes, og det er nødvendigt at konsultere en læge.

Læs også om andre lægemidler til forkølelse i vores artikel. Tabletter til forkølelse.

Paracetamol: brugsanvisning til voksne og børn

Paracetamol er et af de mest almindelige analgetiske og antipyretiske lægemidler. Det er en del af mange forskellige narkotika-analgetika og en række stoffer, der bruges til forkølelse.

Effektivt sænker temperaturen og eliminerer smertesyndrom. Desuden klare det med hovedpine, dental, menstruationssmerter, symptomer på neuralgi. Den største fordel ved lægemidlet er lav toksicitet.

Som defineret af WHO betragtes det som en af ​​de sikreste og mest effektive lægemidler og bruges meget til at behandle børn.

Klinisk og farmakologisk gruppe

Smertestillende-antipyretisk. Har smertestillende, antipyretisk og svag anti-inflammatorisk virkning.

Forladelsesbetingelser fra apoteker

Udgivet uden læge recept.

Hvor meget koster paracetamol i apoteker? Den gennemsnitlige pris er på niveauet af 10 rubler.

Udstedelsesform og sammensætning

Følgende doseringsformer af paracetamol er tilgængelige:

  • Tabletter: hvid med kremovatam eller hvid, Valium, med hak og en rejfning, (10 stykker i konturen af ​​cellulær eller bezgyachakova pakning, 2 eller 3 i en stabel af papemballage.)
  • Rektal stikpiller Børn torpedo, fra hvid til gul eller kremovatam til hvid (5 stykker i pakker af cellulære kontur 2 i en stak af papemballage.);
  • Sirap (100 ml i hætteglas, 1 flaske i papkasse);
  • Oral suspension (100 ml ravfarvet hætteglas med en doseringsske inkluderet; 1 sæt i papir- kartoner).

1 tablet indeholder:

  • Aktivt stof: Paracetamol - 200 eller 500 mg;
  • Hjælpekomponenter: lactose (mælkesukker), stearinsyre, kartoffelstivelse, gelatine.

I 5 ml sirup indeholder:

  • Aktivt stof: Paracetamol - 24 mg;
  • Hjælpekomponenter: vand, natriumbenzoat, smagsstoffer, riboflavin, ethylalkohol, propylenglycol, natriumcitrat trinatrium citronsyre, sorbitol, sukker.

I 5 ml suspensionen indeholder:

  • Aktivt stof: Paracetamol - 120 mg;
  • Hjælpeingredienser: renset vand, smagsstoffer appelsin og jordbær, sorbitol fødevarer (sorbitol), glycerol (glycerin), saccharose (sukker), propylenglycol, methylparahydroxybenzoat (Nipagin), xanthangummi (xanthangummi), Avicel RC-591 (mikrokrystallinsk cellulose, Carmellosecalcium natrium).

I 1 suppositorium indeholder:

  • Aktivt stof: Paracetamol - 100 mg;
  • Hjælpekomponenter: en fast fedt base.

Farmakologisk virkning

Paracetamol tilhører lægemidlerne i gruppen af ​​analgetika-antipyretika, det vil sige analgetika og antipyretiske midler. Foruden smertestillende og antipyretisk virkning har lægemidlet også en mild anti-inflammatorisk effekt.

Paracetamols farmakologiske virkningsmekanisme er relateret til dets evne til at bremse syntesen af ​​prostaglandiner og at påvirke midten af ​​termoregulering i hypothalamus. Ved anvendelse af lægemidlet observeres maksimal koncentration af lægemidlet i blodplasmaet efter 10-60 minutter.

Indikationer for brug

Hvad hjælper? Paracetamol er ordineret til symptomatisk behandling af smertsyndrom af mild eller moderat sværhedsgrad, af forskellig oprindelse og lokalisering.

Imidlertid er de mest almindelige indikationer for at modtage toppen af ​​lægemidlet forhøjet kropstemperatur (hypertermi) mod forkølelse og virussygdomme samt smerte (smerte) i knogler og muskler i influenza og andre SARS.

Sygdomme og patologiske tilstande, hvor acetaminophen anbefales:

  • neuralgi;
  • feber, uspecificeret genesis;
  • iskias;
  • arthritis;
  • tandpine;
  • hovedpine (herunder migræne)
  • artralgi (ledsmerter);
  • myalgi (muskelsmerter);
  • algodismenorea (smertefulde perioder).

Kontraindikationer

Kontraindikationer omfatter:

  • individuel overfølsomhed (overfølsomhed) over for det aktive stof
  • "Aspirintriad" (kombination af intolerance over for NSAID, bronchial astma og tilbagevendende polypose i næsen og paranasale bihule);
  • inflammatoriske sygdomme, erosion og sår i mave-tarmkanalen;
  • gastrointestinal blødning;
  • udtalte funktionelt nyresvigt;
  • diagnosticeret hyperkalæmi
  • alder til 6 år til tabletter;
  • tilstand efter koronar arterie bypass grafting.

Særlig forsigtighed bør tages i betragtning ved følgende sygdomme og patologiske tilstande:

  • kronisk alkoholisme og alkoholisk leverskade
  • iskæmisk hjertesygdom og kronisk hjertesvigt;
  • cerebrovaskulær sygdom;
  • læsioner af perifere arterier
  • nyre- og leverinsufficiens.

Ved diabetes anbefales det ikke at acceptere paracetamol i form af en sirup.

Anvendes under graviditet og amning

Hvis du skal bruge under graviditet og amning (amning), skal du omhyggeligt afveje den forventede fordel ved behandling til moderen og den potentielle risiko for fosteret eller barnet.

  1. Paracetamol trænger ind i placenta barrieren. Hidtil har der ikke været nogen negativ effekt af paracetamol på fosteret hos mennesker.
  2. Paracetamol udskilles i modermælk: indholdet i mælk er 0,04-0,23% af dosen taget af moderen.

I eksperimentelle studier er ikke paracetamols embryotoksiske, teratogene og mutagene virkninger blevet fastslået.

Dosering og indgivelsesvej

Brugsanvisningen angiver, at tabletterne Paracetamol er ordineret oralt.

  1. Voksne og børn over 15 år får en enkelt oral dosis på 500 mg; Den maksimale enkeltdosis er 1000 mg. Den maksimale daglige dosis er 4000 mg.
  2. Alder over 12 år (med en kropsvægt på over 40 kg) enkeltdosis på 500 mg, den maksimale daglige dosis på 2000-4000 mg.
  3. I en alder af 9-12 år (kropsvægt op til 40 kg), en dosis på 500 mg, den maksimale daglige dosis på 2000 mg.
  4. Børn fra 6 til 9 år (med en legemsvægt på 22-30 kg: enkeltdosis afhænger af barnets vægt og er 250 mg, den maksimale daglige dosis på 1000-1500 mg.

Det anbefalede interval mellem doser af lægemidlet er 6-8 timer (ikke mindre end 4 timer).

Behandlingens varighed er højst 3 dage som antipyretisk middel og ikke mere end 5 dage som bedøvelse.

Behovet for at fortsætte behandlingen med stoffet bestemmes af lægen.

Bivirkninger

Virkningen af ​​stoffet i strid med instruktionerne, dosering provokerer bivirkninger. Overdosering kan forårsage:

  • dysfunktion af leveren eller nyrerne;
  • udslæt, rødme, "urticaria". Allergi med et lægemiddel har oftest sådanne ydre manifestationer;
  • smerter i maven. Maven reagerer så forkert indtagelse eller overskud af dosen;
  • søvnighed, jeg vil sove. Årsagen til tilstanden er lavt tryk;
  • et kraftigt fald i niveauet af glukose, hæmoglobin i blodet.

Hvis dosen er forstyrret eller ukorrekt taget, skal du straks ringe til en ambulance.

overdosis

Med langvarig brug af høje doser af piller i patienten udvikler hurtigt symptomer på overdosering, som klinisk manifesterer sig i form af styrke de ovennævnte bivirkninger og udviklingen af ​​leversvigt.

Hvis du indtager tilfældigt et stort antal tabletter, skal patienten skylle maven så hurtigt som muligt og levere den til hospitalet. Om nødvendigt udføres symptomatisk behandling. Paracetamol modgift er H-acetylestein, det indgives oralt eller intravenøst.

Særlige instruktioner

Ved langvarig anvendelse af paracetamol er overvågning af det perifere blodmønster og leverfunktionens tilstand nødvendig.

Forsigtighed anvendes til patienter med nedsat lever- og nyrefunktion, med godartet hyperbilirubinæmi såvel som hos ældre patienter.

Det anvendes til behandling af præmenstruelt syndrom i kombination med spændingen pamabromom (et diuretikum, et xanthinderivat) og mepyramin (H1-histaminreceptor).

Drug Interactions

Med samtidig ansøgning:

  1. aktivt kul nedsætter biotilgængeligheden af ​​paracetamol.
  2. med uricosuric betyder deres effektivitet falder.
  3. med diazepam er et fald i udskillelsen af ​​diazepam mulig.
  4. carbamazepin, phenytoin, phenobarbital, primidon paracetamol nedsætter effektiviteten som følge af en stigning i dets metabolisme (glucuronideringsprocesser og oxidationsprocesser) og udskillelse. Sygdommene med hepatotoksicitet med samtidig anvendelse af paracetamol og phenobarbital er beskrevet.
  5. i en periode på mindre end 1 time efter paracetamol administration er et fald i absorption af paracetamol muligt.
  6. lamotrigin øger moderat udskillelsen af ​​lamotrigin fra kroppen.
  7. med antikoagulantia er en let eller moderat stigning i protrombintiden mulig.
  8. med anticholinergiske midler er en reduktion af paracetamolabsorption mulig.
  9. med orale præventionsmidler accelereres udskillelsen af ​​paracetamol fra kroppen og dets smertestillende effekt kan falde.
  10. med metoclopramid er det muligt at øge absorptionen af ​​paracetamol og øge koncentrationen i blodplasmaet.
  11. med probenecid er et fald i paracetamol clearance muligt; med rifampicin, sulfinpyrazon - det er muligt at øge clearance af paracetamol på grund af en forøgelse af dets metabolisme i leveren.
  12. med inducerende mikrosomale leverenzymer, midler, der har en hepatotoksisk virkning, er der risiko for at intensivere den hepatotoksiske effekt af paracetamol.
  13. Med ethinylestradiol absorberes paracetamol fra tarmene.
  1. Tilfælde af toksiske virkninger af paracetamol, når de anvendes sammen med isoniazid, er beskrevet.
  2. Der er rapporter om muligheden for at forbedre zidovudins myelodepressive virkning, når de anvendes sammen med paracetamol. Et tilfælde af alvorlig toksisk leverskader er beskrevet.

anmeldelser

Vi hentede nogle anmeldelser af mennesker, der brugte stoffet Paracetamol:

  1. Igor. Paracetamol er altid hos mig, jeg er ofte på vej, arbejdet er forbundet med at rejse, og dette stof er konstant tilgængeligt i bilsættet. Han reddede mig mange gange. Jeg tager det med hovedpine og tandpine, med forkølelse. God temperatur, forbedrer hurtigt trivsel og i modsætning til aspirin har ingen skadelig virkning på maven. Det er ret billigt og sælges i et apotek.
  2. Margarita. På problemskinnen kender jeg førstehånds. Jeg behandler acne med en bolt, som jeg gør på basis af paracetamol og borsyre. I kombination lindrer disse lægemidler helt inflammation, fjerner rødme og tørrer udslæt. Jeg hørte, at meget gode tabletter eliminerer tandpine og magekramper med menstruation.
  3. Sasha. Tablet Paracetamol og har ikke brug for ekstra medicin til temperaturen, og alle disse pulvere, som han kommer ind, er bare tåre, fortyndet med yderligere kemi til at sælge dyrere. Alle disse Nurofens, Teraflu og andre. Drikk rent paracetamol, og der vil være lykke og sundhed.

analoger

Paracetamol har mange analoger, der indeholder det samme aktive stof. De produceres af mange lægemiddelvirksomheder under forskellige mærker. Her giver vi kun nogle analoger af paracetamol:

  • Atsetofen
  • Aminadol
  • Aminofen
  • Apamid
  • Apanol
  • Biotsetamol
  • Valadol
  • Valorin
  • Deminofen
  • Dolamin
  • Metamol
  • Mialgin
  • Paramol
  • Panadol Junior
  • Pirinazin
  • Tempramol
  • Febridol
  • Hemtsetafen
  • Tselifen
  • Efferalgan

Inden du bruger analoger, skal du kontakte din læge.

Hvilket er bedre: Paracetamol eller Ibuprofen?

Ibuprofen (Nurofen) har et bredere aktivitetsspektrum og mere gunstigt, sammenlignet med paracetamol, påvirker temperaturkurven. Virkningen af ​​dens anvendelse er hurtigere (inden for 15-25 minutter) og opbevaret længere (op til 8 timer) foruden lægemidlet betragtes som mindre skadelige og mindre tilbøjelige til at fremkalde en allergisk reaktion. Ibuprofen bedre end dens modstykke fjerner den kritisk høje temperatur. Gentagne gange (for at kontrollere hypertermi) anvendes den meget mindre end Paracetamol.

Effekten af ​​antipyretisk virkning er sammenlignelig, men ibuprofen ud over bedøvelses- og antipyretisk virkning fjerner også effektivt inflammation i perifere væv. Dette skyldes det faktum, at paracetamol virker hovedsageligt i centralnervesystemet, og ibuprofen - hæmmer syntesen af ​​Pg er ikke så meget i CNS, men i betændte perifere væv. Det vil sige med udtrykt perifert inflammation, bør valget foretages til fordel for Nurofen og andre lægemidler baseret på ibuprofen.

Besvarelsen af ​​spørgsmålet "Hvad skal man vælge, Paracetamol eller Nurofen?", Anbefaler lægerne at starte behandling af små børn med monoterapi med Ibuprofen. Hvis du har brug for at reducere temperaturen hurtigt, kan du bruge nogen af ​​stofferne. Opfølgning bør aftales med lægen. Det skal bemærkes, at suppositorier med ibuprofen er kontraindiceret hos børn, der vejer op til 6 kg og suspension til børn i op til 3 måneder.

Opbevaringsforhold og holdbarhed

Lægemidlet i en hvilken som helst doseringsform frigives uden udnævnelse af en læge. Holdbarhed for paracetamol er:

  • Suppositorier - 2 år ved en temperatur på op til 15 ° C;
  • Tabletter - 3 år ved en temperatur på op til 25 ° C
  • Syrup, opløsning til oral administration og suspension - 2 år ved en temperatur på op til 25 ° C.

Hvordan skal jeg drikke paracetamol?

Paracetamol er på førstepladsen i listen over den internationale sundhedsorganisation blandt de mest populære og vigtige præparater. Denne bestemmelse skyldes dets sikkerhed og effektivitet.

I den forbindelse lyder spørgsmålet om, hvordan man tager Paracetamol, ganske ofte, da stoffet er til salg i alle apotekskæder i verden.

Der er en række former for frigivelse af dette lægemiddel, for eksempel sådan:

  • rektal suppositorier;
  • tabletter;
  • kapsler;
  • sirupper;
  • suspension.
Lægemidlet er så sikkert at kan gives til gravide kvinder og ammende mødre, og tillades også spædbørn i en alder af 1 måned. Selvfølgelig bør brug af paracetamol, især i sådanne kategorier, ske efter lægens recept og med nøje overholdelse af brugsvejledningen.

Hvornår skal jeg tage paracetamol (paracetamol)?

Lægemidlet har en udpræget antipyretisk, moderat smertestillende og svag antiinflammatorisk effekt. Denne egenskab angiver, at den kan bruges i følgende situationer:

  • hypertermi med influenza, sars;
  • hovedpine i forbindelse med fysisk overarbejde
  • tandpine;
  • muskel smerte;
  • smerter og kuldegysninger
  • smerter med menstruation
  • smertefulde tænder.
Paracetamol tages som en symptomatisk behandling, det vil sige det lindrer symptomerne effektivt, men eliminerer ikke årsagen til dets udseende. Derfor anbefaler lægerne det som et hjælpemiddel i et kompleks af terapeutiske foranstaltninger rettet mod den etiologiske faktor.

I tilfælde af enhver form for smerte eller pludselig temperatur skal du henvende sig til en højt kvalificeret læge for at bestemme årsagen til og formålet med en effektiv behandlingsplan.

Den ukontrollerede, uafhængige modtagelse af paracetamol kan forværre situationen og smøre de kliniske manifestationer af alvorlig patologi, hvilket vil komplicere diagnosen og differentieringen af ​​diagnosen.

Dosering af paracetamol

Hvordan man drikker et lægemiddel og i hvilken dosis, som kun bestemt af en læge. Normalt er dosen for et barn 10-15 mg pr. Kg vægt, og for voksne anbefales tabletter og kapsler med en dosering på 325 og 500 mg.

Børn bør tage højde for alder og vægt, som beskrevet i annotationen til stoffet. Optagelsesfrekvensen er ikke mere end 4-5 gange om dagen med en hastighed på hver 3,5-4 time med svær hypertermi på grund af respiratoriske og virale sygdomme eller tænder.

Hos voksne og børn over 14 år er situationen lidt enklere, da den vigtigste advarsel er den daglige dosis af lægemidlet, som ikke må overstige 4 gram, med mulig anvendelse af en enkeltdosis på op til 1 gram. For sikker brug af det antipyretiske middel er det nødvendigt at følge lægenes anbefalinger klart.

Egenskaber af paracetamol

Paracetamol og andre antipyretiske midler skal altid indtages med en tilstrækkelig mængde væske. Så den antipyretiske effekt kommer hurtigere og bliver mere udtalt. Tilstanden for hypertermi kræver i princippet et øget drikregime, da der forekommer en stor frigivelse af toksiner i blodbanen, og en yderligere væske letter deres hurtige udvaskning.

Det krævede volumen af ​​væske er ca. 2-3 liter for en voksen og 1,5 liter for et barn over 2 år. Eksperter anbefaler at drikke te med honning, hindbær marmelade og citron samt afkog af lime, kamille og salvie. For at neutralisere den øgede surhedsgrad, fremkaldt ved hyppig anvendelse af antipyretika, er det nødvendigt at drikke varm mælk med en knivspids sodavand.

forholdsregler

I instruktionerne til pakken er der en beskrivelse af, hvordan man skal drikke Paracetamol korrekt, som næsten alle læser. Og få forholdsregler bliver undersøgt, fordi de er overbeviste om, at stoffet er helt sikkert. Paracetamol har faktisk en række bivirkninger, som er sjældne i tilfælde af overdosering. Hvis du bruger stoffet, ikke følger anbefalingerne og overskrider doseringen, kan du opleve følgende patologiske tilstande forårsaget af en overdosis:

  • nedsat nyre- og leverfunktion
  • kvalme og opkastning
  • forvirring af bevidsthed;
  • krænkelse af hæmatopoiesis
  • smerter i epigastrium.

Stram overholdelse af dosen reducerer sandsynligheden for, at disse situationer er nul.

Artikel verificeret
Anna Moschovis er en familie læge.

Har du fundet en fejl? Vælg den og tryk på Ctrl + Enter

Hvad hjælper paracetamol

Paracetamol er et populært farmakologisk lægemiddel, der har antipyretiske og andre medicinske evner. En bred vifte af aktiviteter, bekvem farmakologisk form, lav pris gør stoffet populært blandt alle segmenter af befolkningen. Mange spørger hvad der hjælper paracetamol. Besidder unikke farmakologiske egenskaber, bekæmper dette lægemiddel mange sundhedsproblemer. For at finde ud af, hvornår og hvordan man skal give et værktøj til børn, voksne, er det værd at kende mekanismerne for dets virkning, måderne af udskillelse, indikation og kontraindikation til brugen.

Farmakologisk aktivitet af lægemidlet

For at forstå, hvordan paracetamol virker, skal du studere sine farmakologiske principper for arbejde. Præparatet absorberes perfekt af mavesystemet i mavesystemet. Den maksimale blodkoncentration i blodet efter indtagelse nås efter 40 minutter.

Lægemidlet under indtagelse hæmmer produktionen af ​​prostaglandiner. Disse stoffer fremstilles i inflammatoriske processer af enhver art, fremkalder udseendet af feber og smerte. Ofte forårsager denne tilstand en forkølelse. Lægemidlet påvirker let neuronerne, så det effektivt fjerner smerte. I kombination med antiinflammatoriske evner har stoffet en bred vifte af anvendelser.

Indikationer for paracetamol

Læger ordinerer piller som et antipyretisk, antiinflammatorisk og smertestillende middel. Barnet anbefales barnesparacetamol til tænder, betændelse i mundhulen. Anvendelsen af ​​lægemidlet er mulig i forskellige farmakologiske former: orale tabletter og kapsler i en speciel belægning, opløselig brusende, sirup og suspension, suppositorier (spædbarnsparacetamol), injektion. Overalt afviger den samme sammensætning kun i indholdet af det aktive stof. Du kan tage afhjælpe med:

  • øget temperatur
  • smerter i tænder og tandkød
  • månedligt;
  • hovedpine;
  • bumser og acne;
  • en tømmermænd.

Paracetamol fra temperatur

Tabletten reducerer effektivt og hurtigt temperaturen. Enhver læge vil sige, at for at sænke varmen under 37,5, anbefales det ikke. Dette er et symptom på den inflammatoriske proces, reaktionen i at bekæmpe de naturlige kræfter af immunitet mod vira, bakterier og andre patogener. Men hvis en voksen nemt tolererer en sådan tilstand, giver smerten og utilligheden en masse problemer for barnet og hans forældre. Derfor vil jeg hjælpe ham. Stoffet er i form af stearinlys, sirup, tabletter.

Hvis barnets temperatur er fra 3 måneder, anbefaler børnelæger at bruge stearinlys med en dosis på 50 mg før eller efter måltider. Modtagelse - 4 gange med jævne mellemrum for en dag. I en alder af 3 måneder til et år skal du bruge stearinlys med en dosis på 100 mg eller sirup. I denne form reducerer agenten hurtigt varmen. I en alder af 1 til 6 år er dosis 200 mg ad gangen, 6-12 år - en enkeltdosis på op til 500 mg. Mellem metoderne for paracetamol læser regelmæssigt temperaturen. I mangel af varme bør medicinen stoppes straks, da den ikke har tilstrækkelige antiinflammatoriske, antivirale evner.

Når feber tager voksne stoffet for at berolige varme og smerter ikke mere end 5 gange om dagen. Enkelt maksimum - 500 mg aktivt stof i form af sirup, injektioner. Popularitet er kombinationen af ​​aspirin og paracetamol. Men vær ikke afhængig af et sådant værktøj. Aspirin har en negativ effekt på de øverste dele af fordøjelseskanalen, så ofte problemer med maven efter at have taget.

Med tandpine

Paracetamol kan lindre smerter i de inflammatoriske processer i munden, tandkød og periodontium. Voksne: 1 tablet med en dosis på 0,5-1 gram er ikke mere end 5 gange om dagen. Babyer fra 3 år med tænder og en stigning i temperaturen i denne periode giver paracetamol i form af et stearinlys eller en særlig sirup med en enkeltdosis på ikke mere end 100 mg. Medicinen vil ikke helbrede tænderne, og smerten vil kun gå væk i et par timer, så for at løse problemet er det værd at besøge tandlægen.

Fra smerter med menstruation

Månedligt hos mange kvinder ledsages af stærke smertefornemmelser af ubehag. For at lindre spasmer under menstruation anbefaler medikere at bruge ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. Populær blandt dem er paracetamol. Hvis fornemmelserne er meget stærke, så øg dosen. Spis ikke mere end 8 tabletter om dagen. I dette tilfælde er der en overdosis med alle konsekvenser.

Paracetamol for hovedpine

Hovedpine, migræne recede før paracetamol. For at lindre tilstanden tager voksne ad gangen op til 500 mg aktivt stof i form af tabletter. Hvis den daglige dosis overstiger 4 gram af lægemidlet, vil bivirkninger, forgiftning og forringelse af helbredet hurtigt fremkomme. For at dette kan ske, er det værd at læse opskriften i detaljer.

Lægemidlet kan effektivt lindre smertefølelsen af ​​hovedet af en anden natur og styrke, men ikke mere end 4 dage i træk. Så vil prostaglandinerne vænne sig til at tage medicinen, og bedøvelsen vil ikke komme.

Fra acne og acne

Tabletten af ​​paracetamol i ekstern applikation vil hurtigt fjerne acne, acne. For at gøre dette er det tilstrækkeligt at male præparatet, tilsæt vand og forberede en vrøvl. Påfør dette middel til det berørte område i 5 minutter. I løbet af denne periode vil det fjerne rødme og betændelse fra bums. I dag skal du lave 4 sådanne procedurer. Medicinen hjælper med at fjerne acne om nogle få dage.

For at fjerne smerte, krampe i hovedet, for at fjerne den generelle tilstand af korruption efter at have drukket alkohol kan stofparacetamol. Det har ingen negativ effekt på maven (i modsætning til aspirin), så det ikke fremkalder udseende af kvalme eller halsbrand. Enkelt indtag er op til 500 mg af lægemidlet, den daglige norm bør ikke overstige 4 gram.

Hvor lang tid hjælper paracetamol

Paracetamol går hurtigt ind i blodet, absorberet af den øverste del af fordøjelseskanalen. Den maksimale koncentration efter optagelse sker i 40 minutter. Børn er slået ned af stearinlys. En sådan farmakologisk form, egenskaberne af metabolisme af barnets organisme og egenskaberne af blodtilførslen til anus slimhinderen fremmer indtagelsen af ​​blod i blodet efter 10 minutter.

Er det muligt at drikke paracetamol under graviditet og HBV?

Catarralsygdom, feber i de tidlige stadier af graviditeten korrigeres af paracetamol. I dette tilfælde bør du nøje følge instruktionerne til brug, må ikke overskride den daglige norm på 4 g af lægemidlet og ikke mere end 4 på hinanden følgende dage. Det er ikke ønskeligt at drikke paracetamol hos gravide kvinder i tredje trimester. I de sene stadier af graviditeten ordinerer læger analoger, der ikke påvirker moderens foster og nyrer negativt.

Paracetamol kan tages med rv. Takket være den hurtige udluftning fra kroppen (allerede en time efter påføring) ophobes den ikke i mælken. For at beskytte barnet mod virkningerne af lægemidlet på kroppen er det værd at ikke amme ham i en time efter brug af medicinen. Normen for lindring af smerte eller feber hos en ung mor er 1 tablet.

Hvordan man skal tage: dosering til voksne og børn

Voksne bruger paracetamol i tabletter, sirup, stearinlys. Med en hvilken som helst farmakologisk form bør den daglige dosis af medicinen ikke overstige 4 gram, en gang - 1, 5 g. Instruktionen anbefaler, at voksne tager medicin til varme og smerte:

  • Tabletter. 1-2 tabletter (200, 250, 300, 500 mg dosering) efter måltider Det maksimale antal doser pr. Dag - 4 gange;
  • Rektale suppositorier. Den maksimale norm er 1,5 g aktiv bestanddel. Enkeltdosis - 1 lys. Den maksimale mængde af stoffet pr. Dag - 4 gange;
  • Sirup. 50 ml 4 gange dagligt med jævne mellemrum.

Indtagelse af stoffet af børn afhænger af deres alder og vægt. Til behandling brug:

  • Tabletter. I en alder af 3 til 6 år - den daglige norm for lægemidlet er ikke mere end 2 gram. Modtagelse - 1 2 tabletter ad gangen med en dosering på 120-200 ml;
  • Sirup. Højst 4 receptioner pr. Dag. Alder og dosering: fra 3 måneder til 1 år - 2,5-5 ml; 1-6 år - 5-10 ml, fra 6 til 12 år - 10-20 ml;
  • Stearinlys. Op til 3 år - 15 mg pr. Kg, 3-6 år - op til 60 mg pr. 1 kg; 6-12 år - op til 2 gram pr. Dag.

Kontraindikationer

Brug af paracetamol bringer ikke altid lindring, fordi der er kontraindikationer til brugen. Dette populære lægemiddel kan ikke bruges til at lindre smerter eller feber, når:

  1. Patientens alder er op til 1 måned;
  2. I svangerskabsperioden eller amning (laktation)
  3. Med leverproblemer
  4. Problemer med nyrerne;
  5. Allergier over for det aktive stof.

Hvis der er mindst en kontraindikation, vælger lægen andre smertestillende midler eller ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler.

Bivirkninger

Virkningen af ​​stoffet i strid med instruktionerne, dosering provokerer bivirkninger. Overdosering kan forårsage:

  • udslæt, rødme, "urticaria". Allergi med et lægemiddel har oftest sådanne ydre manifestationer;
  • smerter i maven. Maven reagerer så forkert indtagelse eller overskud af dosen;
  • søvnighed, jeg vil sove. Årsagen til tilstanden er lavt tryk;
  • dysfunktion af leveren eller nyrerne;
  • et kraftigt fald i niveauet af glukose, hæmoglobin i blodet.

Hvis dosen er forstyrret eller ukorrekt taget, skal du straks ringe til en ambulance.

Udgifter til forberedelse

Mange er interesserede i: Hvor meget er paracetamol i apoteket. Prisen afhænger af lægemidlets farmakologiske form, doseringen, emballagen, hvilket netværk apoteket tilhører. Omkostningerne er:

  • Tabletter. Pakning 10 stk. Med en dosis på 200 mg - fra 4 til 6 rubler, 10 stk. Med en dosis på 500 mg - fra 9 til 12 rubler;
  • Stearinlys med en dosis på 500 mg 10 stykker - 40-60 rubler;
  • Sirup 100 ml - 60-80 rubler;
  • Suspension med jordbærsmag til børn 10 ml - 70-90 rubler.

Paracetamol Analoger

Der er analoger indeholdende paracetamol og yderligere aktive komponenter eller med andre medicinske stoffer. Valget af analoger af en ikke-steroide antiinflammatorisk karakter eller smertestillende tabletter behandles kun af en læge. Denne beslutning er lavet i nærvær af kontraindikationer, allergiske reaktioner og andre alvorlige årsager. Disse lægemidler til lindring af smerte, inflammation og varme omfatter:

  1. Panadol. Den aktive cocktail består af paracetamol og koffein. Det bruges til at lindre varme, smerteoplevelser af forskellig styrke og karakter. Fremstillet i form af orale tabletter. Voksne og børn over 12 år tager 1-2 tabletter med en dosis på 500-1000 mg til 4 gange om dagen. Normen for en dag er ikke mere end 4 gram af stoffet.
  2. Baralgetas. Aktive komponenter af analgin, pitofenon fjerner betændelse, feber hos børn og voksne. Pharmform - tabletter. Den daglige dosis - højst 6 stk., Varighed af modtagelse - højst 5 dage. Dosering: voksne - 1-3 tabletter ad gangen op til 3 gange om dagen børn: 6-8 år - halv kapsel, 9-12 år - ¾, 12-15 år - 1 kapsel ikke mere end 2 gange pr. banke.
  3. Nimid. Nimesulidbaseret lægemiddel. Det kæmper med feber, smerte og betændelse. Som analog af paracetamol anvendes i form af farmakologiske former for tabletter, granulater og suspensioner. Tag: voksne og børn over 12 år - 100 mg 2 gange om dagen, børn under 12 år -1,5 mg pr. 1 kg vægt, normen er opdelt i to doser.

Du Kan Også Gerne

Svaghed med forkølelse

Når en person bliver syg med influenza eller forkølelse, ud over de sædvanlige symptomer i form af forkølelse og feber, er der konstant træthed og svaghed. Dette skyldes det faktum, at organismen bruger al sin energi til genopretning, men på almindelige anliggender forbliver styrkerne ikke længere.

Kronisk tonsillitis og dens eksacerbationer

Kronisk tonsillitis Er en kronisk inflammatorisk proces, der påvirker palatine mandler, placeret i den humane pharynx. Inflammation udvikler sig på grund af indflydelsen af ​​en række ugunstige faktorer - alvorlig hypotermi, reduktion af kroppens forsvar og modstand, allergiske reaktioner.